Renesančný kaštieľ

dátum aktualizácie: 11.06.2021 | počet zobrazení: 138 817

Prečítať nahlas


Prvá písomná zmienka o humenskom kaštieli – hrade je z roku 1449, ktorá zachytáva pobyt bratríckych vojsk v Humennom. Je však pravdepodobné, že už na prelome 13. a 14. storočia stál na tomto mieste „hrad“ – sídlo mocných zemepánov – Drugethovcov, ktorí vlastnili Humenné a okolie i neďaleké hrady. Stredoveké humenské hradné sídlo bolo v tom čase jednoduchou blokovou stavbou obohnané vodnou priekopou napájanou vodou z Kudlovského potoka a s padacím vstupným mostom na južnej strane.

V roku 1619 stredoveký vodný hrad vyhorel počas búrlivých šľachtických povstaní, a tým sa začína nové stavebné obdobie. Na jeho základoch dali Drugethovci, konkrétne Gabriel Drugeth postaviť veľký reprezentačný kaštieľ. Výstavba trvala niekoľko rokov a mnohé zaujímavosti nám prezrádzajú dochované listiny z rokov 1641 – 1661. Murár Krištof dostal 130 forintov a 30 grošov, okožovanie chodieb stálo 30 forintov, na pokrytie polovice kaštieľa dali vyrobiť 150 tisíc šindľov čo stálo 235 forintov atď.

Postupne vznikala veľká budova štvorcového pôdorysu s ústredným dvorom a mohutnými štvorcovými nárožnými vežami, ktoré zaručovali bezpečnosť. Ako spomienka na stredoveký hrad ostal zachovaný padací most pri vstupe do kaštieľa. Strecha bola ukončená atikou, ako nám to dokladá zobrazenie kaštieľa z roku 1861. Kaštieľ v Humennom sa tak zaradil medzi renesančné stavby z konca 16. a začiatku 17. storočia na Slovensku.Po smrti Žigmunda Drugetha si kaštieľ rozdelili jeho dve dcéry, Juliana Terézia a Klára. Vtedy sa mení aj vzhľad kaštieľa. Polovicu kaštieľa prebudovali a zakryli kopulovitou strechou.
3 foto histórické kaštieľ 1 foto histórické kaštieľ 2 foto histórické kaštieľ

V 2. polovici 18. storočia sa opäť zmenil vzhľad kaštieľa, dostal podobu barokových stavieb. Najmenej podľahla prestavbe budova. V strede priečelia vznikol veľký barokový rizalit ukončený zvlnenou krivkou, atiku nahradili kopulovitou strechou s manzardami, na nádvorí zamurovali arkády a po južnej strane postavili veľký balkón prístupný iba z reprezentačných miestností prvého poschodia. V interiéroch nastali väčšie zmeny. Niekoľko miestností na prízemí bolo vyzdobených nástennými iluzívnymi maľbami, dodnes sa nám zachovali dotvorené štukovanou výzdobou stropov a všetky dostali drevené obloženie – v dámskom krídle bielo-zlato-zelené, v pánkom tmavé dubové. Iniciatórmi týchto zmien boli Csákyovci.

Posledná úprava kaštieľa pochádza z 2. polovice 19. storočia a zasiahla iba interiér. Centrálne umiestnená veľká knižnica bola upravená dreveným obložením spolu s kazetovým stropom. Do reprezentačných miestností južného krídla boli vstavané mohutné krby a reprezentačné schodište obohatila náročná stropná štukatúra. Autorom tejto prestavby bol Alexander Andrássy, ktorý zriadil okolo kaštieľa aj pekný park, vpredu francúzsky a smerom na východ anglický spolu s rybníkom.

Po druhej svetovej vojne v roku 1946 zhorela strecha na kaštieli a stavba bola poškodená. S rekonštrukčnými prácami sa začalo v roku 1964 a do používania bol kaštieľ odovzdaný v roku 1972.

Kaštieľ je významnou dominantou v centre mesta Humenné a dnes je sídlom Vihorlatského múzea. Jeho návštevníci si môžu prezrieť v jeho priestoroch umelecko-historickú expozíciu dobových interiérov, ktorá predstavuje bývanie šľachty od renesancie po začiatok 20. storočia, prírodovednú expozíciu, príležitostné výstavy poriadané v priestoroch galérie, či stálu výstavu, ako jedinú na Slovensku venovanú dejinám Rómov na Slovensku a pre návštevníkom koncertov vážnej hudby je k dispozícii koncertná sieň. Od roku 1963 je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a obklopený je Parkom mieru. V ňom sa nachádza vzácny strom ginko, ktorý je vedený v katalógu chránených stromov.

Foto: zdroj archív Vihorlatského múzea, autor fotografií Juraj Kammer


« späť

Renesančný kaštieľ
« » Renesančný kaštieľ
Renesančný kaštieľ Reprezentačné drevené schodište Kozub z červeného veronského mramoru Poľovnícky salónik Renesančná pracovňa Stropná maľba v izbe Márie Terézie Čínska izba s iluzívnymi maľbami Zlatý salón

Upútavky

Voľby 2022

Voľby 2022 viac

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ viac

Mobilná aplikácia mesta Humenné

Mobilná aplikácia mesta Humenné viac

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE viac

Odkaz pre humenskú radnicu

Odkaz pre humenskú radnicu viac

Miestne dane a poplatky

Miestne dane a poplatky viac

UMR Humenné

UMR Humenné viac

Register dotácií schválených komisiami MsZ

Register dotácií schválených komisiami MsZ viac

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY viac

Poradovník prideľovania bytov

Poradovník prideľovania bytov viac

Ministerstvo školstva

Ministerstvo školstva viac

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom viac

Mesto Humenné

Kontakt:

Kukorelliho 1501/34
066 28   Humenné
Slovenská republika


Počet návštev od 18.09.2011: 8321028
Počet návštev dnes: 8781