Pred 78 rokmi, 29. augusta 1944 presne o 20:00 hod., sa začalo rozširovať konšpiratívne heslo: „Začnite s vysťahovaním“: Bol to signál, ktorý spustil Slovenské národné povstanie. Bojové akcie partizánov a vlasteneckých jednotiek Slovenskej armády proti hitlerovským vojskám mali otvoriť a zabezpečiť Sovietskej armáde vstup na slovenské územie. Povstanie bolo jedno z najväčších ozbrojených vystúpení proti fašizmu v Európe.
Posolstvo Slovenského národného povstania si odovzdávame z generácie na generáciu. Historický význam hovorí, že slovenský národ sa ním zásadne a energicky dištancoval od hitlerovského fašizmu. Ľudský odkaz jasne avizuje, že pri ohrození ľudskosti, demokracie a slobody Slováci odmietli mlčať a boli ochotní obetovať v boji proti fašistickému režimu vlastné životy.
Oficiálny program pietnej spomienky pri príležitosti 78. výročia
Slovenského národného povstania sa udial pri Pamätníku vďaky.
Veniec k pamätníku položili aj primátor mesta Miloš
Meričko, poslanec NR SR Tomáš Šudík, prednostka Okresného úradu
v Humennom Silvia Cukrovaná, zástupca primátora mesta Ondrej Babjarčík,
prednostka MsÚ Valéria Kurťáková, Benjamín Blaha, člen predsedníctva
Ústrednej rady SZPB a predseda Oblastného výboru SZPB v Humennom,
tajomníčka Oblastného výboru SZPB v Humennom Gabriela Rosičová, tiež
priami účastníci SNP či poslanci MsZ v Humennom. Prítomní boli aj
zástupcovia humenskej samosprávy, štátnej správy, predstavitelia
inštitúcií, podnikov, organizácií na území mesta a ďalší, aj humenská
verejnosť.
„Pripomíname si udalosti spred 78 rokov, keď naša krajina, aj náš región či mesto Humenné boli tvrdo skúšané. Pri Pamätníku vďaky spomíname na ťažké vojnové chvíle, ale na hrdinstvo, odvahu a odhodlanie postaviť sa zlovôli fašistickej mašinérie. Spomíname na obdobie, ktoré sa do histórie zapísalo ako Slovenské národné povstanie. Jeho odkaz je pre všetkých stále aktuálny a je žiadúce ho smerovať predovšetkým mladej generácii,“ povedal okrem iného v príhovore primátor mesta Miloš Meričko.
O hudobnú časť sa postaral Mestský dychový orchester Chemlon, Spevácky zbor mesta Humenné. Pri pietnom akte asistovali vojaci z 2. Mechanizovanej brigády, 21. samohybného delostreleckého oddielu v Michalovciach.
Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad