Aktuality a oznamy » Všetky aktuality » KRONIKA jubilujúceho folklórneho súboru « späť

KRONIKA jubilujúceho folklórneho súboru

dátum aktualizácie: 24.05.2022 | počet zobrazení: 7 383

Prečítať nahlas

V rámci 36. ročníka Medzinárodného dňa múzeí si mnohí návštevníci nenechali ujsť prehliadku expozície ľudovej architektúry a bývania – skanzenu. Mohli sa zúčastniť na pravoslávnej bohoslužbe, prezrieť si ukážky tradičných remesiel nášho regiónu a vychutnať si vystúpenie folklórneho súboru (FS) Chemlon.


Kultúrne predstavenie bolo spojené s verejným uvedením publikácie „50 rokov FS Chemlon“ pri príležitosti výročia vzniku súboru. Poctu krstných rodičov si užili Mária Škrlíková a Ladislav Ferík. Jedným z gratulantov bol aj primátor mesta Miloš Meričko.


V minulom roku oslávil Folklórny súbor Chemlon Humenné 50. výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti trio autorov Miroslav Kerekanič, Jaroslav Kerekanič a Michal Gnip vydalo kroniku Folklórneho súboru Chemlon.


FS Chemlon patrí k folklórnym kolektívom, ktoré pracovali pri podnikoch a boli financované zriaďovateľom, v tomto prípade n.p. Chemlon Humenné. Bolo to obdobie rokov 1971 – 1996. Po privatizácii prešiel podnik pod zahraničného investora, ktorý súbor zrušil. Celá oblasť kultúry v humenskom regióne ostala bez dotačných podnikových financií.


Dohoda o spolupráci s mestom Humenné sa nepodarila, v najťažších 90-tych rokoch pomohla súboru Matica slovenská, Vihorlatské osvetové stredisko v Humennom, SZUŠ Talent-Um Michalovce a Národné osvetové centrum v Bratislave. Súbor sa zachránil a stal sa akousi horno-zemplínskou tvorivou dielňou, v rámci ktorej bratislavskí a humenskí osvetári hľadali cesty, záchranu rusínskej a zemplínskej ľudovej kultúry v humenskom regióne. V súčasnosti FS Chemlon spolupracuje so SZUŠ Kudlovská Humenné. Je súčasťou jej tanečných a hudobných oddelení.


V rámci súboru sa vytvoril priestor na prípravu mladých hudobníkov, spevákov a tanečníkov z celého horno-zemplínskeho regiónu. Mnohí sa po rokoch činnosti vo FS Chemlon a následných štúdiách na stredných a vysokých umeleckých školách profesionálne etablovali ako umelci a učitelia.
Napríklad v Štátnej filharmónii v Košiciach pôsobia Vierka Hajduková a Juraj Valenčík, v Štátnom komornom orchestri v Žiline Ján Karboník, v PUĽS-e Prešov účinkovali ako primáši Ján Štovka, Ján Karboník, ako člen orchestra Jozef Bobrík a Miroslav Kerekanič, ktorý pôsobil aj na poste vedúceho a dirigenta orchestra. Z tanečníkov bol najúspešnejší Jozef Meričko – sólista baletu SND v Bratislave. V PUĽS-e Prešov pôsobili v tanečnej zložke Marián Ferík, Štefan Ficík, Michal Gnip, Dušan Boško, Viktória Berdáková, Michaela Žinčáková, Jakub Šimko, Marián Kaššai, Ladislav Mochnáč, Miroslav Barna a v speváckej zložke Matúš Pavelčák.


Významná je pedagogická činnosť odchovancov: Jozef Meričko učí na AMU v Bratislave, Vierka Hajduková na Konzervatóriu v Košiciach, učiteľsky na ZUŠ pôsobia Miroslav Dzijak, Miroslav Kerekanič, Ján Štovka, Jozef Bobrík, Jozef Merga, Nina Birková, Anna Harkotová, Ľubomír Torma, Katarína Feňová, Tina Gubová, Daniela Kerekaničová, Monika Vasiľová a iní.
Miroslav Kerekanič a Emília Vantarová sú zriaďovateľmi SZUŠ v Humennom a Belej nad Cirochou. Súčasný vedúci tanečnej zložky a choreograf Vladimír Marušin pôsobí na Prešovskej univerzite v Prešove.


Nemenej dôležitá je výskumná činnosť, v dôsledku ktorej Chemloňáci a ich spolupracovníci nahrali 7 zvukových nosičov regionálnych rusínskych i zemplínskych piesní a postavili 61 tancov.


Zaujímavé sú čísla: 166 zahraničných zájazdov, 878 evidovaných vystúpení v 210 obciach/mes­tách Slovenska, na ktorých účinkovalo 421 mládežníckych a dospelých tanečníkov, 90 hudobníkov, 122 spevákov a 667 členov DFS Chemloňáčik.


Ale folklórny súbor nie je o číslach, ale o úsilí, nadšení a emóciách mladých ľudí, ktorí svoje talenty pretavili do nádherných hudobno – tanečných programov, ktorí svojím entuziazmom udržiavali nádherné rusínske a zemplínske tradície a prezentovali krásu slovenskej ľudovej kultúry nielen na pódiách Slovenska, ale aj v zahraničí.


Táto publikácia je kronikou Folklórneho súboru Chemlon Humenné a je venovaná všetkým talentovaným ľuďom, tanečníkom, spevákom, hudobníkom a priateľom, vďaka ktorým súbor Chemlon doteraz pôsobí.


Foto: Juraj Kammer


PaedDr. Miroslav Kerekanič,
FS Chemlon


Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Krst publikácie "50 rokov FS Chemlon"
« » Krst publikácie "50 rokov FS Chemlon"
Krst publikácie "50 rokov FS Chemlon" Krst publikácie "50 rokov FS Chemlon" Krst publikácie "50 rokov FS Chemlon" Krst publikácie "50 rokov FS Chemlon" Krst publikácie "50 rokov FS Chemlon" Krst publikácie "50 rokov FS Chemlon" Krst publikácie "50 rokov FS Chemlon" Krst publikácie "50 rokov FS Chemlon" Publikácia "50 rokov FS Chemlon"

Upútavky

Voľby 2022

Voľby 2022 viac

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ viac

Mobilná aplikácia mesta Humenné

Mobilná aplikácia mesta Humenné viac

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE viac

Odkaz pre humenskú radnicu

Odkaz pre humenskú radnicu viac

Miestne dane a poplatky

Miestne dane a poplatky viac

UMR Humenné

UMR Humenné viac

Register dotácií schválených komisiami MsZ

Register dotácií schválených komisiami MsZ viac

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY viac

Poradovník prideľovania bytov

Poradovník prideľovania bytov viac

Ministerstvo školstva

Ministerstvo školstva viac

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom viac

Mesto Humenné

Kontakt:

Kukorelliho 1501/34
066 28   Humenné
Slovenská republika


Počet návštev od 18.09.2011: 7864968
Počet návštev dnes: 8649