Výchova k ľudským právam, boj proti všetkým prejavom extrémizmu a rasizmu, tolerancia odlišných kultúr a náboženstiev je základným atribútom výchovno-vzdelávacieho procesu na našej škole. Implementácia týchto hodnôt v kontexte vyučovania prebieha prostredníctvom najrozmanitejších aktivít. Jednou z nich bola aj čitateľská aktivita, ktorú v mesiaci knihy, presnejšie 27. marca 2018 pri príležitosti neblahej spomienky na prvý transport slovenských Židov do vyhladzovacieho tábora v Osvienčime (25. marca 1942) zorganizovala vedúca školskej knižnice, učiteľka slovenského jazyka a literatúry Mgr. Valéria Hudáková v spolupráci s učiteľkou dejepisu a občianskej výchovy Mgr. Miroslavou Andrejčíkovou pre žiakov 7. a 8. ročníka pod názvom Čítame a počúvame s porozumením Denník Anny Frankovej.
K tvorbe a realizácii spomínaného celodenného čitateľského projektu nás inšpirovala kniha Denník Anny Frankovej, ktorú sme prednedávnom zakúpili vo väčšom počte do našej školskej knižnice. Uvedené dielo Denník Anny Frankovej má v mnohom oveľa väčšiu hodnotu než akýkoľvek historický dokument. Patrí k svetovým bestsellerom a je najvydávanejšou knihou po Biblii. Bola preložená do viac ako 60-tich jazykov a na motívy tejto knihy bolo nakrútených niekoľko filmov a dramatizácií. Ide o zápisky 13-ročného židovského dievčaťa Anny Frankovej, ktoré spolu s ďalšími členmi rodiny bolo počas II. svetovej vojny odvlečené do koncentračného tábora a v cele smrti tesne pred koncom vojny podľahlo spolu s tisícami ďalších odvlečených Židov infekčnej chorobe. Táto kniha je preto právom považovaná za pomník nezničiteľného ľudského ducha.
Náš projekt Čítame a počúvame s porozumením Denník Anny Frankovej bol koncipovaný do dvoch navzájom prepojených častí: prvá časť mala historicko-náučný charakter, druhá časť bola súťažno-čitateľská. V prvom bloku aktivít okrem hovoreného slova o hrôzach II. svetovej vojny, o fašizme, o dôsledkoch vojnového besnenia, o transportoch do koncentračných táborov a utrpení židovského obyvateľstva si mladí účastníci podujatia mohli pozrieť i skrátenú, no veľmi dojímavú verziu filmového príbehu o Anne Frankovej. Druhá časť podujatia mala súťažno-čitateľský charakter. Do súťaže boli zapojení žiaci 8. ročníka. Dvadsaťjeden súťažiacich ôsmakov čítalo rovnaký počet na seba nadväzujúcich ukážok z knihy denník Anny Frankovej a súčasne odpovedalo na súťažné otázky vzťahujúce sa k prečítaným úryvkom. Ich čitateľské výkony a tiež porozumenie textov hodnotila odborná i laická porota (žiaci Kristína Beňová, IX.A, Jakub Fedorco, VIII.B), ktorá s uspokojením mohla konštatovať, že súťažiaci preukázali vysokú úroveň čitateľských schopností, ako aj schopnosť pracovať s umeleckým textom.
Víťazom tejto náročnej čitateľskej súťaže sa stala Alexandra Gombitová, VIII.B, na druhom mieste s umiestnila Diana Gombitová, VIII.B, tretie miesto bolo udelené dvom žiačkam, a to Jane Myšľanovej, VIII.A a Romane Porvazníkovej, VIII.B. Odborná porota udelila aj jednu Cenu poroty za skvelý čitateľský prejav žiačke Laure Stravkovej, VIII.B.
Životný príbeh Anny Frankovej ako jedno z najdôležitejších svedectiev holokaustu poznajú milióny ľudí na svete. Sme radi, že po dnešku, kedy sme sa spoločne – s vervou a zanietením – začítali do Denníka Anny Frankovej, budeme k týmto miliónom patriť aj my. S radosťou ponesieme Annino posolstvo za posilnenie vzájomného porozumenia odlišných kultúr a náboženstiev a podporíme mladých ľudí v boji za rešpektovanie ľudských práv.
Autor: Mgr. Valéria Hudáková, ZŠ Pugačevova
Foto: Mgr. Miroslava Andrejčíková