Aktuality a oznamy » Samospráva » Prečo má zmysel triediť jedlé oleje a tuky? « späť

Prečo má zmysel triediť jedlé oleje a tuky?

dátum aktualizácie: 13.09.2023 | počet zobrazení: 2 054

Prečítať nahlas

Že je dobré triediť sklo, papier, elektro -odpad, textil a množstvo ďalších materiálov, ktoré môžu byť vďaka recyklácii znovu užitočné, je nám už dávno jasné. Ale ako je to s olejom, o ktorého triedení niektorí donedávna možno ani nepočuli? Aj tu vám ukážeme, prečo naozaj stojí za to oleje vytriediť – a prečo vám naopak neodporúčame likvidovať ich starým spôsobom.

Čo sa stane, keď olej vylejeme do drezu alebo záchodu?

Na to príde skôr alebo neskôr každý. Olej sa v odpadových rúrkach a sifóne postupne usadzuje, zráža sa a obaľuje steny rúrok. Obal sa neustále zväčšuje a nabaľuje ďalšiu mastnotu, zvyšky potravín a špinu, vodný kameň aj celé kolónie baktérií. Okrem čoraz viac nepríjemného zápachu tak jedného dňa nevyhnutne dôjde k úplnému upchatiu potrubia. Vy potom musíte odpad rozobrať a vyčistiť alebo použiť drastické chemické čističe.

Odpadová voda s vyliatym olejom navyše z vášho, aj mnohých ďalších domovov pokračuje ďalej, do verejnej kanalizačnej siete. A tu dochádza k rovnakému procesu usadzovania a upchávania – len v oveľa väčšom meradle. Liter k litru z tisícov domácností, to sú hektolitre olejov a tukov, ktoré sa pomaly usadzujú v kanalizáciách a každú chvíľu hrozí havária. Skúste si niekedy vyhľadať na internete a nájsť si, čo je to „tukovec“ a aké rozmery môže dosiahnuť.

Na konci každej kanalizačnej siete je čistička odpadových vôd, či už tá domáca alebo veľká obecná. Aj tu dokáže mastnota poriadne škodiť. Blokuje prietok, zabraňuje účinnosti meracích prístrojov a v nádržiach vytvára na hladine tvrdý povlak, pod ktorým čistiace baktérie a mikroorganizmy nemôžu dýchať a nedokážu správne likvidovať nečistoty. Dokonca aj vo vyčistenej vode, vypúšťanej z čističiek späť do riek, môžu zostávať malé guličky tuku, s ktorými si čističky neporadia.

A keď olej vylejem niekam von?

Možno ste boli zvyknutí vyliať olej na kompost, na záhradu alebo niekam do lesa. Je predsa z prírody, ona si s ním zase poradí. Nie je to pravda. Bežne predávané oleje, najmä tie určené na tepelnú úpravu, bývajú rafinované, teda zbavené väčšiny prirodzených zložiek. A po použití už v olejoch vôbec nezostane veľa látok, o ktoré by príroda stála. Olej vyliaty kamkoľvek do pôdy preto nielenže nič nepohnojí, ale dokonca uškodí rastlinám a živočíchom. Ako všade inde aj tu olej všetko zašpiní, oblepí, obalí a nakoniec zadusí.

Čo keď olej používam opakovane, takže už z neho skoro nič nezostane?

Tak tento spôsob využitia oleja je priamo zdraviu nebezpečný. Olej ako taký samozrejme škodlivý nie je. Naopak, naše telo kvalitné tuky a mnohé v nich obsiahnuté látky potrebuje a prospievajú mu. Záleží však na tom, po akom oleji siahnete a hlavne ako s ním zaobchádzate. Pri vysokých teplotách, prepaľovaní a opakovanom používaní pri tepelnej úprave dochádza k zmenám pomerov zdravých tukov ak chemickej premene vnútorných štruktúr. Vznikajú tak zdraviu škodlivé látky, niektoré z nich sa menia na rakovinotvorné. Olej použitý pri tepelnej úprave jedla teda nikdy nepoužívajte znova a vytrieďte ho do toho správneho kontajnera.

A keď olej zlejem, ale fľašu s ním vyhodím do bežného odpadu?

A nie je to škoda? Ak ste už olej doma vyseparovali, dajte mu šancu byť znova užitočný. Zatiaľ čo v bežnom odpade sa váš olej musí zložito likvidovať, triedenie ho dokáže vrátiť do hry. Po vyčistení a ďalšom spracovaní sa stane hodnotnou surovinou na výrobu moderných biopalív do lietadiel. Tým, že raz vypestovaný olej je použitý hneď dvakrát, šetríte pôdu, vodu, ovzdušie a ďalšie prírodné zdroje. Vedeli ste napríklad, že každý recyklovaný liter oleja usporí vyše 90 % emisií v porovnaní s klasickým fosílnym palivom? A zarobí na tom aj vaša obec či mesto. Skládkovanie komunálneho odpadu je najdrahší a najmenej ekologický spôsob „likvidácie“ odpadu. Odpad, vrátane oleja, sa pri ňom v lepšom prípade len rozloží, rozhodne však neurobí nič užitočné. Navyše sa rozkladá pomaly a prevádzka skládok a ich následná rekultivácia stojí ďalšie peniaze, a to nehovoríme o ekologických dopadoch. Je teda v záujme obcí či miest, aby recyklovali čo najväčšiu časť odpadov.

Tak čo, presvedčili sme vás? Skúste to s nami. Keď sa vám po prvýkrát podarí nevyliať olej do drezu či do záchodu a preliať ho do PET fľaše, pozrite na www.triedimolej.sk – kde si v sekcii Mapa nájdete najbližší olejový kontajner projektu Triedim olej. A čím viac nás bude triediť, tým hustejšia sieť olejových kontajnerov vo vašom okolí bude.

Poďme si ešte na záver zrekapitulovať prínos triedenia olejov:

1. Neupcháme odpadové rúrky u nás doma
2. Neupcháme kanalizáciu v našom meste
3. Znížime náklady na servis a údržbu čistiarní odpadových vôd
4. Zlepšíme kvalitu prečistených odpadových vôd
5. Znížime obsah CO2 vypúšťaného do atmosféry
6. Znížime poplatky v obciach za skládkovanie odpadu

Dagmar Krajníková
Technické služby mesta Humenné

Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Rezeň je jednoducho klasika!
« » Rezeň je jednoducho klasika!

Rezeň je jednoducho klasika! Či už ich vyprážame na výlet, alebo si na nich pochutnávame pri nedeľnom obede. Chceli by ste bravčový, kurací, teľací? Dávate prednosť radšej pečenému, vyprážanému na masle, masti alebo ich radšej vyprážate vo fritéze? A čo trojobal? Jedna alebo radšej rovno dve vrstvy strúhanky? Každý ho robíme inak, ale milujeme ho všetci!

Prečo má zmysel triediť jedlé oleje a tuky? Prečo vlastne olej triedime? Maslo - tehlička plná vône a chuti Prečo sa vlastne olivový olej skladuje v tmavých fľašiach? Kam s olejom, keď kontajner na jedlé oleje a tuky nemám pri dome? Vedeli ste, že kokosový olej sa dá použiť nielen v kuchyni? Rezeň je jednoducho klasika!

Upútavky

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ viac

Mobilná aplikácia mesta Humenné

Mobilná aplikácia mesta Humenné viac

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE viac

Odkaz pre humenskú radnicu

Odkaz pre humenskú radnicu viac

Miestne dane a poplatky

Miestne dane a poplatky viac

UMR Humenné

UMR Humenné viac

Register dotácií schválených komisiami MsZ

Register dotácií schválených komisiami MsZ viac

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY viac

Poradovník prideľovania bytov

Poradovník prideľovania bytov viac

Ministerstvo školstva

Ministerstvo školstva viac

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom viac

Mesto Humenné

Kontakt:

Kukorelliho 1501/34
066 28   Humenné
Slovenská republika


Počet návštev od 18.09.2011: 8702741
Počet návštev dnes: 10060