Sólisti a Symfonický orchester z Dunakeszi, príbeh Vizsolyskej biblie, spoznávanie tokajského regiónu. Slnečné piatkové popoludnie (23.8.) prilákalo na nádvorie renesančného kaštieľa návštevníkov, zvedavcov i milovníkov „malej opery“.
Deň maďarskej kultúry vzišiel z dobre načasovanej „náhody“, keď sa v správnom čase a na správnom mieste uskutočnilo stretnutie zástupcov mesta Humenné a maďarského veľvyslanectva.
„Bol som tu na jar, navštívil mestský úrad, stretol som sa s členmi Csemadoku. Dozvedel som sa, že Humenné bude mestom kultúry. Vtedy vznikla myšlienka, aby súčasťou programu bol aj Deň maďarskej kultúry. Kaštieľ je dokonalým priestorom, kde sa uplatnili špecifiká žánru operety. Videl som z reakcie obecenstva, že poznajú melódie a piesne,“ povedal Csaba Balogh, veľvyslanec Maďarska v SR.
Podujatie sa uskutočnilo pri príležitosti Maďarského predsedníctva Rady EÚ pod záštitou Veľvyslanectva Maďarska, Generálneho konzulátu Maďarska v Košiciach a primátora mesta Humenné Miloša Merička. Pozvanie okrem veľvyslanca Maďarska prijala generálna konzulka Maďarska v Košiciach Ágota Hetey, kňaz reformovanej cirkvi vo Vizsolyi Levente Zsolt Kovács, emeritný diplomat, bývalý veľvyslanec Maďarska v USA György Szápary a delegácia z mesta Tokaj.
„Keď som sa vydala do Humenného, hovorili sa legendy o tom, ako primadona z budapeštianskej operety spievala Čardášovú princeznú v Humennom na amfiteátri. Uplynulo 50 rokov a snívala som, aby som aj ja zažila podobný koncert. Myslím si, že sa to podarilo. Podujatie prinieslo trochu pestrého žánru do našej kultúry,“ zhodnotila Anna Šimkuličová zo spolku Csemadok.
Operetný galakoncert ponúkol vynikajúcich umelcov – Zsolt Homonnay, Elvíra Haraszti, Gergely Boncsér, Luca Balogh, Szilárd Kovács. Po ňom nasledovalo slávnostné požehnanie nového chleba kňazom Zsoltom Kovácsom.
„Kresťanské spoločenstvo a bratstvo nám káže poďakovať sa za chlieb a spája nás v tom, že naše národy sú na jednom chlebe. Prijmite požehnaný chlieb, ochutnávajte plody našich viníc a tešte sa spolu s nami,“ tlmočila do slovenčiny Anna Šimkuličová.
Úvod programu patril príbehu o Vizsolyskej Biblii. Ide o najstarší tlačený preklad kompletnej Biblie do maďarčiny odzrkadľujúci stav a úroveň maďarského jazyka na konci 16. storočia. S počtom takmer 2,5 tisíc strán predstavuje najrozsiahlejšie knižne vydané dielo v Uhorsku v danej dobe a súčasne aj v maďarčine.
Veronika Lattová
Tlačový referát
Mestský úrad