Aktuality a oznamy » Kultúra a spoločnosť » Famózna kombinácia ORGAN – BICIE – GITARA – ORCHESTER... « späť

Famózna kombinácia ORGAN – BICIE – GITARA – ORCHESTER...

dátum aktualizácie: 23.05.2023 | počet zobrazení: 10 902

Prečítať nahlas

Viete si predstaviť na jednom pódiu v harmonickom súzvuku organ s bicími a gitarou? Organ s orchestrom, spevom a husľami?

Najväčší a najzložitejší hudobný nástroj (čo sa týka stavebnej stránky) bol hlavným aktérom na Organovom koncerte bývalých absolventov Základnej umeleckej školy na Mierovej ulici, ktorý priniesol nezabudnuteľný zážitok. Priaznivci tohto druhu umenia si prišli na svoje v rámci otváracieho podujatia Humenskej hudobnej jari, ktorá oslavuje 60 rokov.

„Je až neuveriteľné, že sa tradícia koncertov zachovala tak dlho aj napriek ťažkostiam, ktoré so sebou prináša každá doba. Moje poďakovanie patrí členom Kruhu priateľov hudby, ktorí stáli pri jej zrode a ich snaha prináša už 60 rokov krásne koncerty. Nášmu jubilujúcemu cyklu prajem ešte dlhé roky tradície a prílev hlavne mladých poslucháčov,“ povedala Katarína Matuškovičová, poverená vedením MsKS.

„Dramaturgia Humenskej hudobnej jari bola zameraná predovšetkým na dominanciu orchestrálnej tvorby. Tento zámer bol napĺňaný prezentáciou slovenských symfonických orchestrov a rovnako aj vystúpeniami významných európskych predstaviteľov tohto hudobného žánru,“ napísala v bulletine Elena Gombitová, členka Kruhu priateľov hudby (KPH) od roku 1966, ako študentka konzervatória spolupracovala s KPH od roku 1962.

V pondelok (22. mája) pokračoval v tomto duchu aj Peter Franko, ktorý mal pod taktovkou dramaturgiu a réžiu otváracieho koncertu. „Nie je bežné spojiť s klasickým organom bicie aj gitaru. Inšpiroval ma Marián Varga a Collegium musicum. K skladbám, ktoré som vymyslel, som oslovil kolegov zo školy. Sme radi, že aj takouto formou môžeme priblížiť spomínaný štýl hudby mladým. Treba aj riskovať a nám sa to podarilo,“ s potešením skonštatoval Peter Franko, pedagóg ZUŠ Mierová.

Prípravy neboli jednoduché, skĺbiť pracovný či študijný čas bývalých absolventov, dohodnúť si stretnutia, nácviky bolo náročné. Napríklad bicie sa zakaždým museli rozobrať a odniesť do organovej triedy… „Stálo to za to. Mám výborný pocit z večera,“ dodal P. Franko.

Na organe sa v divadelnej sále MsKS predstavili dvaja bývalí žiaci. Dominika Fraňová, ktorá si od publika vyslúžila najdlhší potlesk. V jej podaní zazneli skladby od J. S. Bacha, F. Couperina a Mons. Leidvina Takla – Power of Life. Fabián Greš je aktuálne študentom 4. ročníka Konzervatória v Košiciach a pôsobí ako organista v Dóme sv. Alžbety. Prítomné publikum si vypočulo D. Germana, F. Liszta aj P. Ebena.

Hosťami boli Iveta Hanzalová (husle, účinkovala aj s Dominikou Fraňovou), Jakub Mihaľov (bicie), Mária Geročová (spev) a školský orchester ZUŠ, ktorý bol spestrením programu. Trojici Peter Franko (organ), Marek Belančat (gitara) a Jakub Mihaľov (bicie) patril úvod aj záver. Najprv rockový štýl, neskôr neoklasická miniatúra.

Najbližší koncert – PODOBY SAXOFÓNU sa uskutoční 7. júna o 18:30 hod. v koncertnej sieni humenského kaštieľa.

Tešíme sa na stretnutie!

Veronika Lattová
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

HHJ 2023 - Organový koncert bývalých absolventov ZUŠ na Mierovej ulici
« » HHJ 2023 - Organový koncert bývalých absolventov ZUŠ na Mierovej ulici

Peter Franko

HHJ 2023 - Organový koncert bývalých absolventov ZUŠ na Mierovej ulici HHJ 2023 - Organový koncert bývalých absolventov ZUŠ na Mierovej ulici HHJ 2023 - Organový koncert bývalých absolventov ZUŠ na Mierovej ulici HHJ 2023 - Organový koncert bývalých absolventov ZUŠ na Mierovej ulici HHJ 2023 - Organový koncert bývalých absolventov ZUŠ na Mierovej ulici HHJ 2023 - Organový koncert bývalých absolventov ZUŠ na Mierovej ulici HHJ 2023 - Organový koncert bývalých absolventov ZUŠ na Mierovej ulici HHJ 2023 - Organový koncert bývalých absolventov ZUŠ na Mierovej ulici HHJ 2023 - Organový koncert bývalých absolventov ZUŠ na Mierovej ulici HHJ 2023 - Organový koncert bývalých absolventov ZUŠ na Mierovej ulici HHJ 2023 - Organový koncert bývalých absolventov ZUŠ na Mierovej ulici HHJ 2023 - Organový koncert bývalých absolventov ZUŠ na Mierovej ulici HHJ 2023 - Organový koncert bývalých absolventov ZUŠ na Mierovej ulici HHJ 2023 - Organový koncert bývalých absolventov ZUŠ na Mierovej ulici HHJ 2023 - Organový koncert bývalých absolventov ZUŠ na Mierovej ulici HHJ 2023 - Organový koncert bývalých absolventov ZUŠ na Mierovej ulici HHJ 2023 - Organový koncert bývalých absolventov ZUŠ na Mierovej ulici HHJ 2023 - Organový koncert bývalých absolventov ZUŠ na Mierovej ulici HHJ 2023 - Organový koncert bývalých absolventov ZUŠ na Mierovej ulici HHJ 2023 - Organový koncert bývalých absolventov ZUŠ na Mierovej ulici HHJ 2023 - Organový koncert bývalých absolventov ZUŠ na Mierovej ulici HHJ 2023 - Organový koncert bývalých absolventov ZUŠ na Mierovej ulici HHJ 2023 - Organový koncert bývalých absolventov ZUŠ na Mierovej ulici HHJ 2023 - Organový koncert bývalých absolventov ZUŠ na Mierovej ulici HHJ 2023 - Organový koncert bývalých absolventov ZUŠ na Mierovej ulici HHJ 2023 - Organový koncert bývalých absolventov ZUŠ na Mierovej ulici HHJ 2023 - Organový koncert bývalých absolventov ZUŠ na Mierovej ulici HHJ 2023 - Organový koncert bývalých absolventov ZUŠ na Mierovej ulici HHJ 2023 - Organový koncert bývalých absolventov ZUŠ na Mierovej ulici HHJ 2023 - Organový koncert bývalých absolventov ZUŠ na Mierovej ulici HHJ 2023 - Organový koncert bývalých absolventov ZUŠ na Mierovej ulici

Upútavky

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ viac

Mobilná aplikácia mesta Humenné

Mobilná aplikácia mesta Humenné viac

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE viac

Odkaz pre humenskú radnicu

Odkaz pre humenskú radnicu viac

Miestne dane a poplatky

Miestne dane a poplatky viac

UMR Humenné

UMR Humenné viac

Register dotácií schválených komisiami MsZ

Register dotácií schválených komisiami MsZ viac

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY viac

Poradovník prideľovania bytov

Poradovník prideľovania bytov viac

Ministerstvo školstva

Ministerstvo školstva viac

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom viac

Mesto Humenné

Kontakt:

Kukorelliho 1501/34
066 28   Humenné
Slovenská republika


Počet návštev od 18.09.2011: 8680226
Počet návštev dnes: 4437