« späť
Aktuality a oznamy » Zbohom, Peter Gossányi!

Zbohom, Peter Gossányi!

S hlbokým zármutkom sme prijali správu,
že 14. septembra 2022
nás vo veku 75 rokov navždy opustil
PhDr. Peter Gossányi


redaktor, karikaturista
narodený: 26. januára 1947


Po ukončení Základnej školy v Humennom absolvoval Strednú školu umeleckého priemyslu v Bratislave. V štúdiu pokračoval na Filozofickej fakulte Univerzity P. J. Šafárika v Prešove, kde v roku 1972 ukončil odbor slovenčina – výtvarná výchova. Po ukončení vysokoškolského štúdia pôsobil tri roky na Gymnáziu v Snine. V roku 1975 začal pracovať ako redaktor Československej tlačovej agentúry (dnes Tlačová agentúra Slovenskej republiky), kde ako redaktor spravodajsky pokrýval okresy Humenné a Michalovce. Po troch rokoch oblastné redakcie zrušili, odišiel do Bratislavy, kde predtým študoval, dokonca sa tam aj narodil, ale detstvo prežil v Humennom a práve na naše mesto mal, – ako sám povedal – najkrajšie spomienky.
Od roku 1971 publikoval v rôznych denníkoch a časopisoch kreslený humor a aforizmy. Ako autor sa spolupodielal na skvalitnení stránok bývalého satiricko-humoristického Roháča. Často sa aforizmy P. Gossányiho objavovali aj v rôznych rozhlasových reláciách. Na Slovensku pravdepodobne nebolo novín či časopisu, kde sa skratka „Pg” neobjavila (napr. Život, Literárny týždenník, Nové Slovo, Humorikon). Peter Gossányi sa pravidelne zúčastňoval na výstavách a súťažiach v oblasti kresleného humoru doma i v zahraničí. Bol tiež nositeľom mnohých ocenení. Je zvečnený aj v Galérii pod mostom v Humennom.


Citáty / autor: Peter Gossányi
„Človek sa vracia k prírode. Žiaľ, v aute.“
„Človek môže byť človeku vlkom, len keď sa ostatní správajú ako ovce.“
„Jediný klad niektorých ľudí je, že nezavadzajú iným pri práci.“
„Aj diabol chce mať svätú pravdu.“
„Lekárne už patria do sféry verejného stravovania sa.“
„Najčastejšia náhla srdcová príhoda je láska.“
„Najviac odvahy vyžaduje stáť si za slovom do bitky.“
„Prvý deň nového roka si väčšina ľudí želá, aby ich prestala bolieť hlava.“


Česť jeho pamiatke!


Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Zbohom, Peter Gossányi! Zbohom, Peter Gossányi!
« predchádzajúci Zbohom, Peter Gossányi! Zbohom, Peter Gossányi! Zbohom, Peter Gossányi! Zbohom, Peter Gossányi! Zbohom, Peter Gossányi! Zbohom, Peter Gossányi!
aktualizácia: 20.09.2022 | počet zobrazení: 29309

Počet návštev od 18.09.2011: 4569050
Počet návštev dnes: 217
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie