Aktuality a oznamy » Všetky aktuality » UNICEF a SAMOSPRÁVA. Témou ukrajinské deti. « späť

UNICEF a SAMOSPRÁVA. Témou ukrajinské deti.

dátum aktualizácie: 08.04.2022 | počet zobrazení: 6 155

Prečítať nahlas

Ako zasiahla utečenecká kríza Ukrajiny humenský región? Najmä v spojitosti ochrany detí (a matiek). O túto tému sa zaujímala Marie Diop, špecialistka na ochranu detí, pracujúca v regionálnej kancelárii UNICEF pre východnú Európu a Áziu. Informácie o prechodnej starostlivosti rizikových skupín obyvateľstva zisťovala na návšteve humenskej samosprávy.


Vedenie mesta zastupovali primátor Miloš Meričko, zástupca primátora Ondrej Babjarčík a prednostka Mestského úradu Valéria Kurťáková. Informácie z okresného úradu, ktorý je v priamom kontakte s riešením situácie odídencov z Ukrajiny, prezentovala jeho prednostka Silvia Cukrovaná.


Radikálny stav v spojitosti s vojnou na Ukrajine zatiaľ mesto Humenné nepociťuje. Pomáha krajine i jej obyvateľom v rôznych podobách. Mestská športová hala funguje ako registračné centrum, na území mesta je viacero humanitárnych skladov, obyvatelia mesta i okolia sa zapojili do finančnej zbierky, aktuálne je pripravené núdzové ubytovanie kapacitne pre 50 osôb.


Zo strany Marie Diop bol eminentný záujem najmä o detských odídencov z Ukrajiny. V sprievode s mamou alebo osamotené. Chcela vedieť, ako sa mladí v humenskom priestore a čase adaptovali. Zisťovala najmä hlásenia o počte tínedžerov starších ako 16 rokov. Dosiahnutím tohto veku sa stávajú v Ukrajine už zodpovednými sami za seba, na Slovensku je však hranica plnoletosti v 18 rokoch. Vek súvisí nielen s vybavením pracovných možností, ale znamená aj zvýšené množstvo rizík a nástrah spojenými s obchodom s ľuďmi.


Začlenenie detí prebieha bez problémov. Aktuálne sa v humenských materských školách nachádza 5 ukrajinských detí, základné školy navštevuje 16, základnú umeleckú školu 2 a centrum voľného času 4 ukrajinskí žiaci.


Na pokyn Ministerstva vnútra SR realizujú okresné úrady dvakrát týždenne krízové zasadnutia venované ukrajinskej situácii. Prítomní sa dohodli, že ďalšia vzájomná komunikácia sa bude konať na základe aktuálneho diania. Ak by sa vyskytli problémy, resp. by došlo k nárastu počtu detí prichádzajúcich z Ukrajiny.


Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Stretnutie zástupcov UNICEF a humenskej samosprávy
« » Stretnutie zástupcov UNICEF a humenskej samosprávy
Stretnutie zástupcov UNICEF a humenskej samosprávy Stretnutie zástupcov UNICEF a humenskej samosprávy Stretnutie zástupcov UNICEF a humenskej samosprávy. Marie Diop (vpravo) Stretnutie zástupcov UNICEF a humenskej samosprávy Stretnutie zástupcov UNICEF a humenskej samosprávy

Upútavky

Voľby 2022

Voľby 2022 viac

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ viac

Mobilná aplikácia mesta Humenné

Mobilná aplikácia mesta Humenné viac

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE viac

Odkaz pre humenskú radnicu

Odkaz pre humenskú radnicu viac

Miestne dane a poplatky

Miestne dane a poplatky viac

UMR Humenné

UMR Humenné viac

Register dotácií schválených komisiami MsZ

Register dotácií schválených komisiami MsZ viac

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY viac

Poradovník prideľovania bytov

Poradovník prideľovania bytov viac

Ministerstvo školstva

Ministerstvo školstva viac

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom viac

Mesto Humenné

Kontakt:

Kukorelliho 1501/34
066 28   Humenné
Slovenská republika


Počet návštev od 18.09.2011: 6424070
Počet návštev dnes: 8952