Aktuality a oznamy » Všetky aktuality » „Slovenský Rím“ v znamení rekordov « späť

„Slovenský Rím“ v znamení rekordov

dátum aktualizácie: 24.08.2020 | počet zobrazení: 4 556

Reprezentanti 1. Atletického klubu Humenné úspešne absolvovali tri kolá Slovenskej atletickej ligy.

1. kolo: Dubnica nad Váhom

Slovenská atletická liga 2020 (kategória seniorov) odštartovala sezónu na Považí. 1. AK Humenné reprezentovalo kvarteto pretekárov. Patrik Megela (hosťoval za ŠK ŠOG Nitra) dosiahol v skoku do diaľky výkon 645 cm. Stačilo to na 4. miesto. O centimeter mu ušiel bronz. Obnovilo sa mu zranenie členka a súťaž v trojskoku už neabsolvoval. V šprintérskych disciplínach si zmerali sily bratia Basošovci. Starší Marco na 100 m dosiahol čas 11,94 s. a 200 m zabehol za 24,10 s. Jeho brat Martin si na oboch šprintoch vytvoril osobné rekordy – 11,92 s. (100 m) a 24,28 s. (200 m). Miloš Jakubov zvládol 400 m za 51,93 s., potom si na polovičnej trati utvoril nové osobné maximum časom 23,49 s. Na trati 800 m sa predstavil Samuel Onderišin. Atletike sa venuje krátko, do cieľa dobehol v čase 2:11,28 min., čo mu stačilo na pekné 10. miesto, celkovo skončil na 22. mieste.

2. kolo: Košice

Humenská výprava mala už početnejšie zastúpenie. Najlepšie si počínal náš najúspešnejší šprintér Tomáš Matuščák. Časom 10,89 sek. síce za osobákom zaostal, ale zvíťazil. Tomáš vo farbách ŠK ŠOG Nitra bol súčasťou nitrianskej štafety na 4 x100 m, patril mu posledný úsek. Patrik Megela (tiež ŠK ŠOG Nitra) obsadil v skoku do diaľky (695 cm) 4. miesto. Trojskok za 13,13 m znamenal výborné 6. miesto. Marco Basoš si zapísal osobné rekordy. Na 100 m časom 11,83 s, na dvojnásobnej trati sa priblížil k 24-sekundovej hranici časom 24,03 s. Úspešne si na šprintoch počínal aj Matej Kislan. V behu na 100 m prvýkrát pokoril 12 -sekundovú hranicu (11,94). Na 200 m sa zlepšil na 24,41 s. Martinovi Basošovi sa na 100 m nepodarilo zdolať 12 sekúnd, do cieľa dobehol s časom 12,10 s. Šprintérske kvarteto uzavrel Miloš Jakubov, ktorý zabehol na 200 m osobný rekord 23,28 s. Na stovke mu namerali čas 11,69 s. Daniel Orlej mal na 400 m čas 56,28 s. Beh na 800 metrov absolvovali Tamara Ivančová, ktorá si vyrovnala osobný rekord (2:23,56 min.) a Ivana Švigárová, ktorej sa darilo menej a dobehla v čase 2:31,22 min. Samuel Onderišin absolvoval beh na 800 m (2:09,36 min.) a 400 m (osobné maximum 55,56 s). Chlapci absolvovali aj štafetu na 4×100m v zložení Kislan, Jakubov, Martin a Marco Basošovci. Umiestnili sa na 6. mieste.

3. kolo: Trnava

„Slovenský Rím“ sa stal pre 1. AK Humenné znamením osobných rekordov. Hneď na úvod si v parádnom 100-kárskom súboji Tomáš Matuščák vylepšil čas o 10 stotín a dosiahnutá hodnota 10,64 s ho len o 13 stotín delí od slovenského juniorského rekordu Jána Volka. Miloš Jakubov si zapísal hneď osobáky dva. Stovku zvládol za 11,49 s a na dvojnásobnej trati dosiahol čas 23,11s. Marco Basoš šprintoval časmi 11,70 s, na 200 m prvýkrát zdolal 24-sekudnovú hranicu – 23,81 s. Mladšiemu z bratov Basošovcov, Martinovi, šprint na 100 m nevyšiel, ale 200 m zvládol taktiež v osobnom rekorde 23,86 s. Pre Mateja Kislana mali osobné rekordy hodnotu 11,85 s – 100m; 23,84 s – 200m. Daniel Orlej si zlepšil osobák na 200 m (25,59 s). Samuel Onderišin si vyrovnal svoje osobné maximum v behu na 800 m za 2:09,78 min. Ivana Švigárová zvládla 800 m v čase 2:30,36 min., na 200-metrovej trati prvýkrát prekonala 30-sekundovú hranicu. Utvorila si osobné maximum časom 29,94 s. Chlapci na záver absolvovali aj štafetu na 4×400m v zložení Kislan, Onderišin Basoš, Jakubov a obsadili 5. miesto.