Aktuality a oznamy » Všetky aktuality » SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby « späť

SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby

dátum aktualizácie: 11.01.2024 | počet zobrazení: 19 185

Prečítať nahlas

Členovia všetkých troch denných centier dodržali sľub, ktorý si dali v minulom roku a pokračujú v peknej tradícii Rusínskej veselice. Denné centrum na Laboreckej ulici opäť poskytlo svoje priestory a zabaviť sa prišla stovka ľudí.

Väčšinu z prítomných tvorili Rusíni, ktorí zvyky a tradície z okolitých dedín poznajú. Všetci sa na chvíľu vrátili v čase a pripomenuli si svoje detstvo alebo sviatky u starých rodičov. Veselica neodštartovala úvodným tancom, ale štedrovečerným pásmom v podaní členov centra a Cirkevného zboru sv. Jozefa pri Gréckokatolíckom chráme Zosnutia Presvätej Bohorodičky. Hlavní protagonisti návštevníkov preniesli do Ruskej Poruby, do domu 5-člennej rodiny (stará mama – Mária Maturkaničová, rodičia – Helena Slobodníková, Ján Borč a dve dcéry – Janka Magurová, Nela Mesarošová). Nechýbali autentické kroje z obce, o ktoré sa postarala Helena Slobodníková a hovorilo sa „po našomu“ – v rusínčine. Rozprávačkou bola Danka Gejdošová, ktorá komentovala prípravu na večeru. Rodina najprv doniesla na stôl jedlo, išli sa umyť do potoka, gazda dal pod stôl slamu a okolo neho reťaz. Potom zapálil sviečku, všetci si kľakli a pomodlili sa. Gazdiná dala každému s medom krížik na čelo a začali jesť. Po večeri zahnala dievky pod slivku a zavinšovať prišli koledníci. Večer sa išlo do chrámu na Veľké povečerije. Pásmo ukončil Cirkevný zbor sv. Jozefa známymi koledami, ku ktorým sa pridali aj prítomní.

Rusínsku veselicu si nenechal ujsť ani primátor mesta Miloš Meričko, ktorý členov v novom roku pozdravil, ďalej prednostka MsÚ Jana Vasilcová a vedúci odboru sociálnych vecí a starostlivosti o obyvateľov Ladislav Bogdan. Popoludnie ešte patrilo voľnej zábave či tanečným súťažiam.

Veronika Lattová
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby
« » SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby
SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby SVJATYJ VEČOR – zvyky aj kroje z Ruskej Poruby Rusínska veselica denných centier Rusínska veselica denných centier Rusínska veselica denných centier

Upútavky

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ viac

Mobilná aplikácia mesta Humenné

Mobilná aplikácia mesta Humenné viac

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE viac

Odkaz pre humenskú radnicu

Odkaz pre humenskú radnicu viac

Miestne dane a poplatky

Miestne dane a poplatky viac

UMR Humenné

UMR Humenné viac

Register dotácií schválených komisiami MsZ

Register dotácií schválených komisiami MsZ viac

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY viac

Poradovník prideľovania bytov

Poradovník prideľovania bytov viac

Ministerstvo školstva

Ministerstvo školstva viac

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom viac

Mesto Humenné

Kontakt:

Kukorelliho 1501/34
066 28   Humenné
Slovenská republika


Počet návštev od 18.09.2011: 8654952
Počet návštev dnes: 11915