Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR po roku opäť vyhlásilo celoslovenskú súťaž literárnej tvorby detí „Dúha“ (usporiadateľom je Stará Ľubovňa). Kvôli ochoreniu Covid-19 sa slávnostné odovzdávanie cien neuskutočnilo, švermovácke literárne talenty však svoje kvality obhájili. Aktuálny ročník charakterizovali tri atribúty – kvalita, vytrvalosť a odhodlanie. V 2. kategórii získala 2. miesto Miriam Jusková. V 3. kategórii obsadil tiež 2. miesto Timotej Ficko, tretia skončila Barbora Porvažníková. Pomyselné zlato, Cena ministra školstva SR, bola už druhýkrát udelená Alexovi Taňkošovi. Cenu primátora mesta Stará Ľubovňa si zabezpečila najmladšia účastníčka spomedzi našich – Evka Onderišinová.
Vinou pandémie sa stal oficiálnym termínom slávnostného otvorenia 55. ročníka Literárneho Kežmarku až september. Za ZŠ Jána Švermu prijali pozvanie Eva Onderišinová a Barbora Porvažníková. Po čestnom zápise do knihy tohto kráľovského mesta sa dievčence presunuli do priestorov lýcea, kde sa začal pestrý program, ktorý vrcholil odovzdávaním ocenení.
Najskôr na pódium vystúpila Evka Onderišinová, ktorá v 1. kategórii – poézia získala 3. miesto a čestné uznanie prevzala v zastúpení za Lenku Sopkovú. Evka si v 1. kategórii – próza prevzala aj najcennejšie ocenenie – 1. miesto za svoj príbeh pod názvom Doma nikdy nie sme sami… Následne podobnú radosť zažila aj Barborka Porvažníková, pretože v 2. kategórii – próza získala tiež 1. miesto za príbeh Moje bezzubé slniečko. Odborná porota posudzovala 292 prác od 129 autorov základných škôl historicky po prvýkrát anonymne. Švermováčky zaujali, ich prozaické texty odzneli priamo na vystúpení v podaní žiakov i pedagógov umeleckej školy z Kežmarku.
Aj zima má svoje čaro, najmä ak sa premietlo do pomyselného darčeka pre literárne talenty z jubilejného 40. ročníka regionálnej literárnej súťaže neprofesionálnych literárnych tvorcov pod názvom „Literárne talenty.“ Odborná porota hodnotila 213 prác z oblasti poézie a prózy.
„Podľa počtu a kvality príspevkov sa zdá, že minimálne jedna oblasť je voči koronavírusu našťastie imúnna – tzv. básnické črevo,“ konštatoval predseda poroty Marián Andričík. V najmladšej kategórii sa prekvapenie nekonalo. Dominovala vlaňajšia víťazka Evka Onderišinová s kolekciou básní o rodine či prírode.
„Sľubný vývoj badať v tvorbe viacnásobného oceneného Alexa Taňkoša, ktorý sa prezentoval originálnym spracovaním vzťahu k starým rodičom,“ pokračoval predseda poroty. Takže dve prvé miesta v poézii zaslúžene putovali Evke a Alexovi. Potešilo aj 3. miesto Petra Demčáka a čestné uznania Sophie Sotákovej, Lenky Sopkovej, Danielky Coganovej, Tomáša Sukeľa, Jakuba Terefenka, Tomáša Čabráka i Matúša Stemnického, čo svedčí o kvalitnej práci s mladými talentmi.
Aj próza bola úspešná. Prvenstvo patrilo Evke Onderišinovej a Barborke Porvažníkovej. Ich texty podľa slov poroty pôsobia autenticky a presvedčivo, rodinné príbehy odhaľujú láskyplné vzťahy: „Takéto rodinné „pohľadnice“ sa vždy veľmi dobre čítajú.“ Zo série rodinných príbehov zaujali aj texty Alexa Taňkoša a Timoteja Ficka, vypovedajú o vzťahoch starých rodičov a vnúčat. Alex si odniesol ocenenie za 3. miesto, Samko Lavrík v mladšej kategórii 2. miesto. Timotej prevzal aj čestné uznanie spolu s Miriam Juskovou a Máriom Trubanom.
Poďakovanie za tieto umelecké skvosty ocenené v rôznych kútoch nášho malebného Slovenska patrí všetkým našim víťazom za ich krásne literárne úspechy. Ďakujeme im, že aj napriek dištančnej forme vyučovania nezabudli popri svedomitej školskej práci tvoriť a prispeli k rozprestretiu pomyselnej dúhy víťazstiev nad ŠVERMOVKOU. Decká, ste naše tvorivé poklady!
Vyučujúce Slovenského jazyka a literatúry
ZŠ Jána Švermu
Tlačový referát
Mestský úrad