Aktuality a oznamy » Všetky aktuality » ŠTÁT očakáva výzvy, DEBATUJE SO SAMOSPRÁVAMI. V ponuke 800 miliónov eur « späť

ŠTÁT očakáva výzvy, DEBATUJE SO SAMOSPRÁVAMI. V ponuke 800 miliónov eur

dátum aktualizácie: 29.03.2022 | počet zobrazení: 2 029

Prečítať nahlas

Hľadanie riešení ako pomôcť regiónu (Slovensku) s utečeneckou krízou. Nájsť konkrétne možnosti poskytnutia dlhodobého ubytovania s výhľadom ďalšieho využitia kapacít.


Takto možno charakterizovať rokovanie zástupcov Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR so zástupcami samospráv Prešovského a Košického kraja. Okrem predstaviteľov Vyšších územných celkov sa na stretnutí zúčastnila aj Andrea Turčanová (primátorka Prešova), zastúpenie mali Michalovce, Sobrance, humenskú samosprávu reprezentoval Ondrej Babjarčík, zástupca primátora. Delegáciu ministerstva viedol Dušan Velič, štátny tajomník MIRRI, v sprievode s poradcami Petrom Némethom a Ladislavom Ontkom.


Dôležitá je v dnešných dňoch integrácia ukrajinského obyvateľstva. Pred vojnou utekajú milióny Ukrajincov, ľudí, ktorí hľadajú bezpečie a zázemie aj na Slovensku. Do okamžitej pomoci utečencom sa zapojili samosprávy, mnoho organizácií, tisíce dobrovoľníkov. Aj vďaka iniciatíve Slovenska (s podporou ďalších krajín EÚ) je vypracovaný návrh nového legislatívneho balíčka s názvom CARE (už je schválený Európskym parlamentom). CARE umožní, aby sa v rámci takmer každého operačného programu mohli vyčleniť prostriedky z eurofondov práve na riešenie utečeneckej krízy. Finančné zdroje majú slúžiť v prvom rade na vyrovnávanie regionálnych rozdielov, na investície na Slovensku.


Súčasný stav na ukrajinsko – slovenských hraniciach je stabilizovaný. Dá sa však predpokladať, že iba dočasu, že prevládne negatívny progres. Najväčšia úloha samospráv spočíva v pripravenosti kapacít na ubytovanie, keďže štatistika uvádza, že 10 percent ukrajinských odídencov chce ostať na Slovensku.


Pre samosprávy je k dispozícii „eurofondových“ približne 800 miliónov eur. Štát očakáva výzvy, komunikuje s regiónmi, aj preto sa konalo stretnutie oboch strán (štát – samospráva) aj na pôde Mesta Humenné.


„Ako riešenie problému sa hľadá pomoc utečencom v podobe dlhodobejšieho ubytovania. Štát od nás chcel počuť podnety, aby následne mohli vznikať výzvy a európske financie sa dali čerpať. Črtá sa využitie aktuálne nepoužívaných školských zariadení v našom regióne, v rámci možnosti častí materských i základných škôl či iných budov vhodných na ubytovanie alebo školiace priestory. Majú sa rekonštruovať, zatepliť, obnoviť. Investícia, ktorá má aktuálne slúžiť ukrajinským utečencom, bude v budúcnosti výhodnou aj pre našich obyvateľov v regióne. Hľadá sa efektívne využitie finančných prostriedkov. Aj my máme isté možnosti, chceme to využiť,“ konštatoval Ondrej Babjarčík.


Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Rokovanie zástupcov ministerstva a samospráv
« » Rokovanie zástupcov ministerstva a samospráv
Rokovanie zástupcov ministerstva a samospráv Dušan Velič a Ondrej Babjarčík Rokovanie zástupcov ministerstva a samospráv Ondrej Babjarčík a Andrea Turčanová

Upútavky

Voľby 2022

Voľby 2022 viac

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ viac

Mobilná aplikácia mesta Humenné

Mobilná aplikácia mesta Humenné viac

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE viac

Odkaz pre humenskú radnicu

Odkaz pre humenskú radnicu viac

Miestne dane a poplatky

Miestne dane a poplatky viac

UMR Humenné

UMR Humenné viac

Register dotácií schválených komisiami MsZ

Register dotácií schválených komisiami MsZ viac

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY viac

Poradovník prideľovania bytov

Poradovník prideľovania bytov viac

Ministerstvo školstva

Ministerstvo školstva viac

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom viac

Mesto Humenné

Kontakt:

Kukorelliho 1501/34
066 28   Humenné
Slovenská republika


Počet návštev od 18.09.2011: 8312221
Počet návštev dnes: 12241