Na podnet Rusínskej obrody na Slovensku a v spolupráci s FS Chemlon Humenné a SZUŠ Kudlovská Humenné sa v kinosále mestského kultúrneho strediska uskutočnil v rámci projektu Regionálne dni rusínskych tradícií koncert „Od prameňov Cirochy“.
Koncert bol venovaný vysídlencom zo zátopovej oblasti vodárenskej
nádrže Starina, vďaka ktorým regióny Zemplín, Šariš a Abov majú
dostatok tak prepotrebnej vody.
Kdesi som čítal, že pôvodne predkovia Rusínov, ale i Slovákov obývali
územie Panónie. Príchodom Anjuovcov na Uhorský trón v 13. storočí
nastal náboženský i národnostný útlak a naši predkovia v snahe
zachovať si svoju vieru a kultúru sa postupne posúvali po tokoch riek,
potokov, až sa nakoniec dostali k prameňom – Cirochy, Laborca, Ondavy,
Hornádu, Torysy, Hrona… Všade tam žijú Rusíni. Ďalej už nebolo kde
utekať. Aspoň si to mysleli.
V 70-tých rokoch minulého storočia v dôsledku poľnohospodárskeho a industriálneho rozvoja vznikol na východnom Slovensku deficit vody, ktorý sa riešil výstavbou vodárenskej nádrže Starina. Zo svojho rodného územia sa muselo nedobrovoľne odsťahovať viac ako 3 500 Rusínov. Dnes si už ani neuvedomujeme, že otvorením vodovodného kohútika sa k nám do domácnosti dostávajú spolu s vodou aj slzy odídených Rusínov smútiacich za stratenou domovinou. Tieto slzy sú ďalšími prameňmi Cirochy. Ale vďaka týmto slzám žije celé východné Slovensko a i jeho veľkolepá kultúra. Na koncerte účinkovali FS Chemlon Humenné, DFS Chemloňáčik, MSS Hačure, DSS Bosoročky, DSS Bosorčatá a spevák Ľudovít Džubák. Všetci sa dlhodobo venujú udržiavaniu a propagácii horno-zemplínskej rusínskej i sotáckej kultúry a sú jej reprezentantmi na podujatiach na Slovensku i v zahraničí.
Vystúpenie symbolicky uviedol tanec inšpirovaným kultúrnym odkazom Rusínov zo Stariny – „Utopená krása“. Ďalej si diváci pozreli rusínske tance z Ubľanskej a Uličskej doliny „Pod nohy, hraj!“, „Ceperka“, „Tancovačka“, „Fľaškový tanec“ a „Hostina“, zemplínske tance „Naša mačka“ a „Šumni čardaš“ a tance zo Šariša „Krucena“ a „Verbung“. Vynikajúce výkony tanečníkov dotvorili svojím spevom nemenej kvalitní speváci, speváčky, ako aj ľudová hudba a tak nečudo, že diváci sa výborne bavili a odmeňovali účinkujúcich dlhotrvajúcim potleskom.
Koncert uviedol tajomník Svetového kongresu Rusínov Vladimír Protivňák, tanečníkov pripravili Vladimír Marušin, Anička Marušinová a Michal Gnip, spevákov Ľudovít Džubák a Miroslav Kerekanič, scenár, réžiu a choreografie a osvetlenie pódia zabezpečil Vladimír Marušin a skvelá bola aj zostava ľudovej hudby – Vierka Hajduková, Vitalina Poldruháková, Mykhaylo Zakhariya, Ľubomír Chromý a Miroslav Kerekanič, ktorých doplnili začínajúci umelci Ľudka Kvasná a Michal Barna.
Podujatie bolo realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín KULT MINOR 2022. Tento víkend, v sobotu 26. novembra, sa FS Chemlon predstaví vo francúzskom Paríži. V južnej časti metropolitnej oblasti, v Bagneux, bude reprezentovať mesto, región i Slovensko.
Miroslav Kerekanič,
odborný pracovník Vihorlatského múzea
Tlačový referát
Mestský úrad