Aktuality a oznamy » Všetky aktuality » Na plaveckých pretekoch v Humennom sa stretli plavci z piatich krajín Európy « späť

Na plaveckých pretekoch v Humennom sa stretli plavci z piatich krajín Európy

dátum aktualizácie: 02.04.2019 | počet zobrazení: 7 744

Poslednú marcovú sobotu sa uskutočnili už 19. Medzinárodné plavecké preteky o Cenu mesta Humenné. Do súťaže sa zapojilo v jednotlivých disciplínach 255 plavcov (131 chlapcov a 124 dievčat) z piatich krajín Európy (Slovensko, Poľsko – Rzeszow, Ukrajina – Užhorod, Česká republika – Brno, Bielorusko – Brest). Slovenskú republiku reprezentovalo 15 plaveckých klubov. Z Humenného nastúpilo 28 chlapcov a 23 dievčat pod vedením trénerov Tomahogha, Pencáka, Blaška, Rabajdovej, Baču, Luksaja, Serbina a Levického. Pozvanie na toto športové podujatie prijal aj primátor mesta Miloš Meričko a poslanec MsZ Branislav Čekovský.

V rámci pretekov boli v úvode súťaže rozdané poháre pre najlepších plavcov z Humenného, ktorí získali popredné miesta na minuloročných Majstrovstvách Slovenskej republiky. Ocenení boli Dominik Luksaj, Oliver Verba, Matúš Adamec, Timotej Leško, Mária Balogáčová a Valerie Semotamová.

Výsledky:
Deväťročná Noemi Daňová získala dve zlaté medaily – 100m znak a prsia, dve strieborné – 100m kraul, 50m motýlik a dve bronzové – 50m kraul a 100m polohové preteky. Po jednej bronzovej si domov odniesli Petra Grešová – 100m znak, Hana Mydlová – 50m prsia a Nina Regulová – 50m motýlik. Samuel Lichman si vyplával dve zlaté – 50m znak, motýlik a dve bronzové – 100m znak a polohové preteky.

Desaťročný Kristián Gabrík si pozlátil disciplíny 50m motýlik, znak, voľný spôsob, 100m a 200m polohové preteky. K tomu zaplával strieborného znaka na 100m. Dobre mu asistoval Filip Luksaj so ziskom dvoch zlatých medailí – 50 a 100m prsia, dvoch strieborných – 50m znak a 100m prsia a jednou bronzovou – 100m kraul. Šimon Račko si trikrát vyplával striebro – 50m motýlik, 50 a 100m prsia. Bronz mu odovzdali za polohovku na 100m. Branislav Slavomír Bobaľa si domov doniesol bronz – 50m motýlik a Oliver Sabadoš tiež bronzovú medailu – 100m znak.

V kategórii desať – jedenásť ročných dievčat sa Viktória Mattová štyrikrát umiestnila na striebornej pozícií – 50m znak a motýlik, 100 a 200m polohové preteky a raz na bronzovej – 50m kraul.

Traja naši plavci získali medaily v kategórií 11 – 12 ročných chlapcov. Šesť zlatých zavesili na prsia Oliverovi Verbovi – 50 a 100m kraul, 50 a 100m motýlik, 100 a 200m polohové preteky. Striebro získal v disciplíne 100m prsia. Matúš Adamec stál trikrát na zlatom stupni víťazov – 50 a 100m znak, 50m prsia, raz na striebornom – 100m polohové preteky, a tiež na bronzovom – 100m prsia. Rastislav Fecenko vylovil z bazéna dve bronzové medaily – 100m znak a 200m polohové preteky.

Anna Stephanie Buhajová v kategórií 12 – 13 ročných dievčat si domov vzala zlato – 100m znak, striebro – 50m znak a štyrikrát sa umiestnila na bronzovej pozícii – 50m kraul, 100m motýlik, 100 a 200m polohové preteky. Zuzana Pavliková si vyplávala päť strieborných – 50 a 100m kraul, 100m motýlik, 100 a 200m polohové preteky a dve bronzové medaily – 50m motýlik, 100m znak.

Dominik Luksaj v kategórií 13 – 14 ročných chlapcov bol naším najúspešnejším plavcom. Šesťkrát si vyplával zlato – 50 a 100m prsia, 50m motýlik, 100m kraul, 100 a 200m polohové preteky. Raz ho dekorovali striebrom – 100m motýlik a raz bronzom – 50m kraul. Boris Barica bol dvakrát zlatý – 50 a 100m znak, a tiež strieborný – 50 a 100m prsia. Timotej Leško stál na všetkých stupňoch víťazov – zlato – 50m kraul, striebro – 100m kraul a bronz 100m znak.

Mladšie juniorky, 14 – 15 ročné dievčatá, si tiež vyplávali v domácom bazéne medaily. Ema Borščová si pozlátila prsia na 100m i 100m polohové preteky. Zaplávala strieborného motýlika na 50m a polohovku na 200m.Tri bronzové kovy si pribalila do batožiny – 50m kraul, 100m znak a motýlik. Nina Trebišovská sa potešila dvom medailám – striebro – 100m motýlik, bronz – 200m polohové preteky.

Večer o devätnástej hodine sa bilancovalo. Pohár za najlepší výkon v mužskej kategórii si odniesol plavec z poľského Bukowna – Przemyslaw Czaja, ktorý vytvoril rekord Ceny mesta v disciplíne 100m motýlik. Náš Dominik Luksaj v celkovom hodnotení bez rozdielu veku obsadil desiatu priečku. V ženskej kategórii bol pohár odovzdaný Júlii Repkovej z Prešova za výkon v kraule na 50m. Naša Ema Borščová v celkovom hodnotení obsadila piate miesto. Plavci z Humenného si vyplávali 85 cenných kovov (33 zlatých, 26 strieborných, 26 bronzových medailí). V 234 prípadoch si humenskí plavci zlepšili osobné rekordy.

Text: Mgr. Michaela Dochánová, Plavecký klub Chemes

Počet návštev od 18.09.2011: 7846999