Presne o 10:00 hod. sa rozozvučali kostolné zvony v 67 mestách v rámci Slovenska. Humenné nebolo výnimkou. Dôvodom bol pamätný deň, kedy si slovenská verejnosť pripomína Deň obetí holokaustu a rasového násilia (9. september) – Nezabudnutí susedia.
Uplynulo už 80 rokov, odkedy vláda vojnovej Slovenskej republiky vydala nariadenie o právnom postavení Židov – tzv. Židovský kódex.
„Tento nehanebný akt, veľmi krutý, obral desiatky tisíc občanov vtedajšej Slovenskej republiky o občianske práva, občiansku česť, majetky a napokon aj o to najcennejšie – život. Máme veľkú povinnosť spomínať na ľudí, ktorí boli našimi susedmi a ktorí sa viac nevrátili kvôli tragicky krutému Židovskému kódexu. Vo všetkých jazykoch sveta je veľmi dôležité slovíčko – ľudskosť,“ ozrejmil Ján Mičovský, ktorý pripravil nielen réžiu podujatia, ale bol aj moderátorom.
V úvode si prítomní minútou ticha uctili obete holokaustu a rasového násilia. Prítomným sa na diaľku prihovoril prof. Pavel Traubner, čestný predseda Ústredného zväzu Židovských náboženských obcí na Slovensku a Ivan Eľko, generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku.
„Do histórie nášho mesta patrí aj židovská komunita. Židia v Humennom zohrávali veľmi významnú úlohu v hospodárskom a spoločenskom živote. Druhá svetová vojna bola pre Slovensko i pre náš región veľmi bolestná. Židovskí spoluobčania na vlastnej koži prežili toto strašné obdobie, keď boli odvlečení tam, odkiaľ väčšinou nebolo návratu. Mnohí z nich, ktorí prežili zverstvá nacizmu sa odsťahovali ďaleko od svojho domova, no na svoje rodné mesto nezabúdali a šírili jeho dobré meno za hranicami našej vlasti,“ povedal primátor mesta Miloš Meričko.
Súčasťou podujatia bol symbolický akt čítania sedemdesiatky mien humenských obetí holokaustu osobnosťami mesta, ktorí zároveň v duchu židovskej tradície zapálili sviečku a položili pamätný kamienok – Juraj Levický (predstaviteľ Židovskej náboženskej obce), Miloš Meričko (primátor mesta), Marián Šimkulič (novinár), Nadežda Spišáková (umelecká vedúca Speváckeho zboru mesta Humenné), Radoslav Turík (pedagóg), Jana Bercelová (zakladateľka združenia NERV), Peter Mihalko (kresťanský aktivista). Odznelo tiež 20 mien ocenených vyznamenaním Spravodlivých medzi národmi, ktorých predstavil Radoslav Jasík (študent) a Alexandra Harvanová (zakladateľka kníhkupectva Na korze). Posledných 9 mien – čakateľov na vyznamenanie zaznelo v podaní Márie Miškovej (autorka cyklu spomienok Humenčanov Miznúci svet).
Modlitbu za obete holokaustu predniesol Juraj Levický, stretnutie piesňami obohatili členovia Speváckeho zboru mesta Humenné a Súkromnej základnej umeleckej školy Múza.
„Humenné malo pred vojnou 5 000 obyvateľov a z toho 2 500 bolo židovských spoluobčanov, ktorí tvorili ekonomickú silu. Po pogromách ich do koncentrákov odišlo asi 2 200 a vrátilo sa do Humenného 176 ľudí. Je to tragédia, ktorá nemá obdobu vo svete. Pogroma zastihla aj Nežidov, ktorí sa snažili zachrániť Židov pred odvlečením do táborov. Medzi 17-timi humenskými dievčatami bola aj Edita Grosmanová, manželka Ladislava Grosmana,“ vyjadril sa Juraj Levický.
Akciu s podporou mesta organizovala Židovská náboženská obec a Neformálne združenie humenských občanov Príď a poznaj.
V roku 2000 sa v rámci osláv Pamätného dňa mesta Humenné odhalila pamätní tabuľa na počesť 2 200 židovských spoluobčanov a v roku 1942 po násilnom transportovaní zahynuli v koncentračných táboroch.
Veronika Lattová
Tlačový referát
Mestský úrad