Aktuality a oznamy » Všetky aktuality » Mimoriadne vydarený a úspešný školský rok vo vedomostných, športových i umeleckých súťažiach pre ZŠ Pugačevova v Humennom « späť

Mimoriadne vydarený a úspešný školský rok vo vedomostných, športových i umeleckých súťažiach pre ZŠ Pugačevova v Humennom

dátum aktualizácie: 09.07.2019 | počet zobrazení: 5 392

Bežnou súčasťou života na ZŠ Pugačevova v Humennom je zapájanie sa do rôznych súťaží, obzvlášť predmetových olympiád. V školskom roku 2018/2019 sa našim žiakom mimoriadne darilo a zbierka našich úspechov sa poriadne rozrástla.

Pozitívny vzťah a lásku k materinskému jazyku výrazne pestujeme na hodinách slovenského jazyka a literatúry. Cenné zlato si na okresnom kole Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry vybojovala žiačka 9.C triedy, Adela Fedorová. Na okresnom kole súťaže v prednese slovenskej povesti Šaliansky Maťko si naša škola vo veľkej konkurencii recitátorov vybojovala krásne úspechy. Žiačka 3.B triedy, Anna Mary Šenkyová, získala 3. miesto a Sophia Vaššová zo 7.A triedy získala 1. miesto. Záujmu zo strany našich žiakov sa teší aj recitátorská súťaž Hviezdoslavov Kubín. Na okresnom kole súťaže získala Anna Mary Šenkyová v kategórii próza 2. miesto. V kategórii poézia sa úspechom môže pochváliť Adrián Haník (3.B), ktorý obsadil rovnako striebornú priečku.

Žiaci našej školy zaznamenali výrazné úspechy aj v súťažiach v cudzích jazykoch. Matej Soročin z 8.C získal prvenstvo na okresnom kole Olympiády v nemeckom jazyku, a následne našu Pugačevku úspešne reprezentoval aj na krajskom kole. Ruský jazyk patrí taktiež medzi obľúbené predmety našich žiakov. Anna Pipáková (9.C), Pavol Ocilka (9.C), Alexandra Gajdošová (7.B) a Laura Jakubčová (6.B) sa na krajskom kole súťaže Ruské slovo umiestnili na krásnom 2. mieste a obohatili zbierku úspechov našej školy.

V oblasti humanitných vied výrazne dominuje dejepis. V tomto školskom roku sa Jozefovi Zarembovi (6.B), Richardovi Čisľákovi (7.B) a Emílii Mitnikovej (9.B) podarilo získať tri prvé miesta v jednotlivých kategóriách na okresnom kole Dejepisnej olympiády. Emília zviditeľnila našu školu aj na krajskom kole tejto olympiády a stala sa piatou najlepšou riešiteľkou v Prešovskom kraji.

Svoje vedomosti, ale aj praktické zručnosti si naši žiaci preverili aj na Technickej olympiáde. So zadanými úlohami si na okresnom kole veľmi dobre poradili žiaci 8.C triedy – Matej Soročin a Martin Basoš, ktorí obsadili 2. miesto.

Nadobudnuté vedomosti naši žiaci zúročili aj na súťažiach v oblasti prírodovedných predmetov. Na okresnom kole Matematickej olympiády a Pytagoriády si veľmi úspešne počínal Dominik Kužma zo 7.B. V obidvoch súťažiach obsadil prvú priečku a pripísal na konto školy ďalšie víťazné body. Zavŕšením matematických súťaží bola Dominikova účasť na celoslovenskom kole Pytagoriády, kde vo veľkej konkurencii vybojoval obdivuhodné 8. miesto. Tento úspech nás mimoriadne teší.

Chemická olympiáda mala v tomto školskom roku tiež svoje zastúpenie. Ivana Trecáková (9.A), Alexandra Gombitová, Diana Gombitová a Barbora Polanská (9.B) získali na okresnom kole krásne úspechy a Alexandra z druhého miesta postúpila na krajské kolo. Prebojovala sa medzi 10 najlepších riešiteľov Chemickej olympiády v Prešovskom kraji.

Richard Čisľák (7.B) a Bruno Orinín (5.B) sa veľmi úspešne popasovali s vedomostným testom na okresnom kole Geografickej olympiády – obaja získali 3. miesto. Richard si svojím výkonom zabezpečil miestenku do krajského kola a tam sa stal 6. najúspešnejším riešiteľom Geografickej olympiády v Prešovskom kraji. Richard a Bruno si svojimi vedomosťami a šikovnosťou vybojovali krásne umiestnenie na Geografickej olympiáde aj v kategórii G QIQ. Richard reprezentoval našu školu i Prešovský kraj na celoslovenskom kole tejto súťaže, kde sa stal úspešným riešiteľom.

Vedomostná súťaž „Čo vieš o hviezdach?“ je previerkou vedomostí z astronómie. Aj v tejto oblasti sú naši žiaci veľmi zbehlí. Dokázali to Dominik Kužma (7.B), ktorý sa pýši 1. miestom a Peter Pipák (7.B) 3. miestom, vybojovanými na okresnom kole súťaže. Obaja chlapci sa stali úspešnými riešiteľmi aj na krajskom kole súťaže.

Zlaté priečky právom patria aj ďalším našim žiakom v súťaži Biologická olympiáda. Simona Pittnerová (8.A) získala na okresnom kole v projektovej časti súťaže 1. miesto. Karin Smerecká a Diana Petrová (8.C) súťažili v kategórii E – Poznaj a chráň a pre školu vybojovali 1. a 2. miesto, a postúpili na krajské kolo.

Žiaci našej školy sú úspešní aj v umeleckej a športovej oblasti. Výpočet nasledovných úspechov je toho dôkazom. Martina Valigová (5.A) získala ocenenie na okresnom kole v súťaži „Vesmír očami detí“ a postúpila do celoslovenského kola. Naša škola sa môže pochváliť mnohými speváckymi talentami. Dve umiestnenia v zlatom pásme v súťaži The little singer získali Viktor Gajdoš (5.B) a Mária Ďurianová (8.A). Majka sa zúčastnila aj na súťaži v speve ľudových piesní Spevy môjho rodu. Na tomto celoslovenskom festivale získala spolu s Jakubom Švecom (9.A) Cenu Matice slovenskej a Cenu mesta Humenné. Na speváckej súťaži s dlhoročnou tradíciou Slávik Slovenska si krásne umiestnenie vyspievali Petronela Čorná (1.B) – 2. miesto, Laura Jakubčová (6.B) – 3. miesto a Jakub Švec (9.A) – 2. miesto.

Naša škola vychováva aj mladé nádejné športové talenty. V tomto školskom roku sme pozbierali bohatú úrodu a na hrudi mnohých žiakov sa lesknú vzácne medaily. Vynikajúcimi hráčmi bedmintonu sú Sebastián Minich (8.A) a Branislav Horňák (9.C), ktorí po víťazstve na okresnom finále v Humennom získali 2. miesto na krajskej súťaži. Skupinu športových úspechov dopĺňa 2. miesto na Majstrovstvách okresu v cezpoľnom behu, kde Peter Fecenko (9.B), Matej Ragan (7.A) a Matej Kislan (9.A) obsadili bronzovú priečku. Na školských majstrovstvách okresu Humenné v šachu ZŠ získal žiak Radko Kováč (3.B) 1. miesto. Na Majstrovstvách okresu v atletike chlapcov v súťaži družstiev naše družstvo v zložení Samuel Novotný (8.B), Šimon Šnurik, Peter Fecenko, Peter Gavrecký, Kristián Behun (9.B), Matej Kislan, Jozef Sklenčár, Filip Demeter (9.A) a Šimon Štiblarík (9.C) zvíťazilo. V súťaži jednotlivcov získali naši borci tieto medailové umiestnenia: S. Novotný – dvojnásobný majster okresu v behu na 60 m a v skoku do výšky, M. Kislan – majster okresu v behu na 300 m a druhé miesto v behu na 60 m, Š. Štiblarík – majster okresu v skoku do diaľky a tretie miesto v skoku do výšky, F. Demeter – tretie miesto v hode kriketovou loptičkou, J. Sklenčár – druhé miesto v skoku do diaľky, M. Kislan, Š. Šnurik, S. Novotný, J. Sklenčár – majstri okresu v behu na 4×60m. Chlapčenské atletické družstvo posilnené Martinom Basošom (8.C) a Branislavom Horňákom (9.C) reprezentovalo školu na Majstrovstvách kraja v atletike, kde sa umiestnili na výbornej bronzovej priečke. Matej Kislan ako majster okresu a majster kraja v behu na 300 m reprezentoval našu školu na celoslovenských majstrovstvách v Košiciach, kde osadil obdivuhodné 6. miesto. Nemenej úspešní boli naši športovci v sálovom futbalovom turnaji. Najväčší úspech slávili v kategórii 15 ročných títo futbalisti: Tobias Sikorský (7.A), Bryan Kováč (8.B), Šimon Škovranko (8.A), Šimon Šnurik, Peter Gavrecký, Adrián Barňák, Damián Švandrlík (9.B). Ako víťazi turnaja obdržali od primátora mesta Humenné víťaznú trofej a medaily. Š. Šnurik získal aj plaketu pre najlepšieho strelca turnaja.

Celá plejáda úspechov je dôkazom neutíchajúcej zanietenej a cieľavedomej práce pedagógov a žiakov školy. Sme presvedčení, že možnosti pre rast a rozvoj žiakov, ktoré škola ponúka, sú dobrým predpokladom ich ďalšieho napredovania v budúcnosti.

Text: Mgr. Miroslava Andrejčíková, ZŠ Pugačevova

Počet návštev od 18.09.2011: 7770424