V polovici júna si Humenné a Třebíč pripomenuli viac než tri
desaťročia existujúce a fungujúce partnerstvo. Ubehlo iba niekoľko dní a
na pôde Mestského kultúrneho strediska sa preberala humensko, resp.
slovensko – česká otázka spolupráce opäť.
Primátor mesta Miloš Meričko sa stretol s veľvyslancom
Českej republiky na Slovensku, Rudolfom Jindrákom.
„Navštevujem významné regióny Slovenska, východná časť
republiky mi poskytuje príjemné spoznávanie. V treťom roku svojho
pôsobenia sú takéto návštevy mojou pracovnou súčasťou, musím sa
priznať, že mesto Humenné som navštívil po prvýkrát,“ povedal
český diplomat, ktorý ako veľvyslanec ČR pôsobil v Maďarsku (1998 až
2001), Rakúsku (2004 až 2006) i Nemecku (2006 až 2014). Od roku 2023 je
na Slovensku.
„Rozoberali sme možnosti investičnej spolupráce, zaujímavou oblasťou
je vysoké školstvo, aktívne sme debatovali o spojení Humenného
s partnerskými mestami, medzi ktorých sa radí aj Třebíč,“
konštatoval Rudolf Jindrák.
„Predmetom rokovania boli predovšetkým česko – slovenské vzťahy. Pán veľvyslanec sa zaujímal, ako fungujeme ako samospráva, aké je v meste podnikateľské prostredie, rozprávali sme o možnosti nadviazania istým ekonomických vzťahov. Rozoberali sme aj spoluprácu mesta Humenné s českým Třebíčom či partnerstvá s ďalšími „vyšehrádskymi“ mestami. Vnímal som to ako príjemné zoznamovacie stretnutie,“ dodal Miloš Meričko.
Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad






