Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Apríl   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

meniny má Vojtech


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Primátorka rokovala s riaditeľmi ZŠ o zvýšení atraktívnosti škôl pre žiakov

Primátorka rokovala s riaditeľmi ZŠ o zvýšení atraktívnosti škôl pre žiakov

V stredu, 22. novembra 2017, sa v zasadačke Mestského úradu v Humennom uskutočnila porada riaditeľov základných škôl (ZŠ) v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Humenné. Najviac skloňovanou témou bolo ďalšie smerovanie škôl v súvislosti s ich hospodárením.


Atraktívnosť škôl
Stretnutia sa zúčastnila okrem vedúcej Odboru školstva, Ľubice Burešovej aj primátorka Jana Vaľová, ktorú zaujímalo, čo všetko vplýva na rozvoj školy, resp. aké sú hodnotiace parametre úspešnosti tej ktorej ZŠ. Základným kritériom, ktoré uprednostňujú rodičia pri výbere školy pre svoje dieťa je jej poloha a dopravné spojenie k škole. V tejto súvislosti bolo navrhnuté prispôsobiť lokalitu, v ktorej sa škola nachádza dopravnému grafikonu MHD, aby boli ZŠ prístupné deťom zo vzdialenejších lokalít mesta, či z okolia. Rovnako je veľmi dôležitým hľadiskom pri výbere školy jej atraktívnosť pre rodiča i žiaka. A to sa týka nielen odbornosti, ale aj vzhľadu. Aj v rámci toho humenská samospráva pravidelne investuje do rekonštrukcií ZŠ v našom meste. Prostriedky na to získané pochádzajú, či už z eurofondov, štátnych dotácií alebo dotácii samotnej samosprávy. Od roku 2011 tak bolo prostredníctvom operačných programov EÚ investované do modernizácie a vzdelávacích programov na ZŠ Dargovských hrdinov, ZŠ Kudlovskej, ZŠ SNP a ZŠ Jána Švermu. Okrem toho poskytol pomoc aj štát pri rôznych havarijných stavoch alebo rekonštrukciách okien, či telocviční na ZŠ SNP, ZŠ Laboreckej a ZŠ Jána Švermu. Aktuálne mesto podporí rekonštrukcie ZŠ Laborecká a SNP, ktorých budovy si predovšetkým vyžadujú nový šat.


Čo sa týka odbornosti jednotlivých škôl, v tomto prípade by mala každá škola zaujať osobitou aktivitou. Aj na základe toho je prísne posudzovaný výber školy pre svoje dieťa rodičmi. Primátorku zaujala napr. výučba stolného tenisu ako športovej činnosti pre žiakov ZŠ Kudlovská.


Riaditeľ musí byť dobrým manažérom
Je dôležité pripomenúť, že aj napriek tomu, že mesto je zriaďovateľom základných škôl, každá je samostatným právnym subjektom, a teda riaditeľ každej ZŠ je manažérom, ktorý by mal byť ľudovo povedané „dobrým gazdom“. Preto aj otázka hospodárenia a financií škôl závisí od dobrého manažéra, ktorý zviditeľní školu natoľko, aby bola atraktívna nielen pre deti, ale aj ich rodičov. V tomto prípade ide o jednoduchú matematiku, základné školy hospodária podľa počtu žiakov, a teda čím viac žiakov škola má, tým získava daná škola aj viac dotácií zo štátneho rozpočtu, ktoré neskôr môže použiť práve na spomínané aktivity a zatraktívnenie školského prostredia, v ktorom sa deti majú cítiť príjemne. Preto je v prvom rade na zodpovednosti riaditeľa školy aby sa v budúcnosti nestávalo, že nekvalitné hospodárenie jednej školy zasiahne do fungovania ostatných škôl.


Autor: Mgr. Michaela Dochánová

« späť

« predchádzajúci nasledujúci »
aktualizácia: 24.11.2017 | počet zobrazení: 6428

Počet návštev od 18.09.2011: 3746769
Počet návštev dnes: 1421
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie