Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš MeričkoKalendár
  «   Júl   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

meniny má Milota


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Ladislav Grosman v duši nikdy neopustil Humenné

Ladislav Grosman v duši nikdy neopustil Humenné

Vo februári tohto roku by sa bol Ladislav Grosman dožil úctyhodných 96 rokov. Jeho život a dielo sú významne spojené s oscarovým filmom Obchod na korze. Keďže naše mesto oslavuje v tomto roku svoj významný sviatok, 700. výročie prvej písomnej zmienky, pri tejto príležitosti sme dnes krstom slávnostne uviedli do života publikáciu o tomto slávnom rodákovi a vzácnom človeku „Zvečnené v slzách a pote tváre“.


Informácie o Ladislavovi Grosmanovi zbierali autori publikácie, manželia Šimkuličovci, niekoľko rokov. Ako na nich prezradil grafický dizajnér knihy, Róbert Vico, v šuflíku všetky fotografie a poznámky čakali na ten správny moment, kedy by sa dostali na výslnie. Tá chvíľa nastala práve dnes, 9. marca 2017, kedy bola kniha slávnostne predstavená verejnosti za účasti vzácnych hostí. Publikáciu tvorili Šimkuličovci v spolupráci s rodinou Ladislava Grosmana a Mestom Humenné, ktoré na svojich významných rodákov nezabúda. Vo filmovom, ale aj v spoločenskom a ľudskom ponímaní je totiž pre nás Ladislav Grosman hviezdou, ktorá žiari medzi osobnosťami nášho mesta a my môžeme byť naňho právom hrdí. Aj preto vznikla táto kniha, vďaka ktorej sa môžeme dozvedieť viac o tomto skromnom, ale významnom a vzácnom človeku, o ľuďoch vôkol neho, s ktorými žil, pracoval, tvoril, s ktorými miloval život i popasoval sa s jeho nástrahami.


A keďže je Grosman hviezdou nášho mesta, symbolicky bola kniha o ňom pokrstená hviezdami, ale aj rodnou hrudou hliny, ktorá predstavuje návrat tohto rodáka. Práve na základe projektu „Návrat rodáka Ladislava Grosmana“, ktorý podporilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, mohla publikácia uzrieť svetlo sveta. Vďaka projektu mohli manželia Šimkuličovci zhromaždiť množstvo materiálov o Grosmanovi, ktoré zvečnili v novej knihe. A ako v príhovore prezradila primátorka mesta Jana Vaľová, je čas započať novú tradíciu, ktorou by bol filmový festival nesúci Grosmanovo meno a ktorý by oživil spomienky na humenský amfiteáter. Práve primátorka a Grosmanov synovec, Juraj Grosman pri tejto príležitosti slávnostne pokrstili novú publikáciu.


V rámci slávnostného uvedenia knihy do života sa vzácnym hosťom medzi ktorými boli primátorka mesta Humenné PhDr. Jana Vaľová, viceprimátor Ing. arch Andrej Semanco, ale aj rodákov synovec Juraj Grosman, predseda židovskej komunity Juraj Levický, autori knihy manželia Šimkuličovci či poslanci Mestského zastupiteľstva, predviedli svojimi hudobno-speváckymi vystúpeniami Veronika Rabada, ženská spevácka skupina Riava a Tamara Volochová v doprovode Miroslava Kerekaniča. Zároveň sme si všetci mohli vypočuť úryvky z knihy „Zvečnené v slzách a pote tváre“ a hostia sa slávnostne zapísali do Pamätnej knihy mesta.


Prozaik a scenárista Ladislav Grosman sa hrdo hlásil k svojim koreňom, miloval Humenné a vždy sa rád doňho vracal. „Aj keď bol kdekoľvek, bol vlastne v Humennom. Často som ho pristihla, že plakal, keď písal. Bolo mu ťažko za tým, čo bolo. Viete, nie fyzicky, ale inak nútene odišiel z Humenného. Ale v duši ho nikdy neopustil,“ píše na záver vzácnej knihy plnej spomienok jeho manželka, Edita Grosmanová.


Autor: Mgr. Michaela Dochánová

« späť

« predchádzajúci
aktualizácia: 10.03.2017 | počet zobrazení: 14640

Počet návštev od 18.09.2011: 3131888
Počet návštev dnes: 680
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie