Aktuality a oznamy » Kultúra a spoločnosť » ROVESNÍCKE vyučovanie: Humenné - Barcelona « späť

ROVESNÍCKE vyučovanie: Humenné - Barcelona

dátum aktualizácie: 15.02.2024 | počet zobrazení: 3 186

Prečítať nahlas

Základná škola Dargovských hrdinov odštartovala spoluprácu v rámci programu Erasmus+ s katalánskou školou z Barcelony už v roku 2018. Podľa slov Miroslava Alexoviča, pedagóga zo spomínanej humenskej školy, nejde len o oficiálne školské partnerstvo, ale už aj o osobné kamarátstva. „S kolegami sme si sadli, obe strany a tiež manažment súhlasí, aby spolupráca pokračovala aj v ďalších rokoch. Sme schopní zabezpečovať výmenné pobyty žiakov a zapájať ich do vzdelávacieho systému. To znamená, že naši žiaci sú súčasťou španielskej školy a naopak,“ vysvetlil Miroslav Alexovič.

Pobyt je v trvaní jedného týždňa. Medzi najväčšie výhody patria predovšetkým jazykové znalosti, keďže komunikácia prebieha v angličtine. Ďalej sú to poznávacie. Aj keď každá krajina je rozdielna, vždy sa vedia nájsť spoločné hodnoty a ciele. „Získali sme mnoho poznatkov zo španielskeho vzdelávacieho systému a Španieli zasa veľa pozitívneho a pre nich nového z nášho. Na základe toho sa spolu podieľame na rozvoji, pracujeme na aktivitách a dokážeme ich napĺňať netradičnými spôsobmi,“ podotkol Miroslav Alexovič. Ide napríklad o rovesnícke vyučovanie. To znamená, že Humenčania si pripravili týždenný blok hodín (na základe španielskeho aj slovenského vyučovacieho systému), ktoré majú v anglickom jazyku odučiť. Pedagógovia sú v tomto prípade mentori a dohliadajú na obsahové ciele. Tematikou projektových aktivít a týždňového vyučovania Španielov v humenskej základnej škole je ekologický problém s vodou v Katalánsku v spojení s technológiami, počítačmi, robotikou.

Zahraničných študentov a ich pedagógov spolu so žiakmi a učiteľmi zo ZŠ Dargovských hrdinov prijal primátor mesta Miloš Meričko v utorok (13. februára) v priestoroch zasadačky mestského zastupiteľstva. Privítal ich najprv v španielčine, v úvode nechýbalo známe Hola! (Ahoj) a pokračoval v angličtine, pričom im predstavil naše mesto, pamiatky a poprial príjemné dni strávené v Humennom. Každý z účastníkov dostal na pamiatku spomienkové predmety. Prítomné boli aj dve pedagogičky z Litvy, ktoré prišli na takzvané „náčuvy“ alebo prieskum, keďže o niekoľko týždňov by škola mala hostiť ďalšiu skupinu litovských žiakov a neskôr aj gréckych.

V rámci popoludňajších aktivít sú naplánované prehliadky kultúrnych pamiatok, námestia, medzinárodný bowlingový turnaj, ale tiež masmediálny záujmový útvar (interview, nahrávanie rozhovorov), piatkový hokejový zápas – Španielsko fandí Humennému a napokon aj tematická exkurzia Domaše.

Veronika Lattová
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Erasmus+ (ZŠ Dargovských hrdinov)
« » Erasmus+ (ZŠ Dargovských hrdinov)
Erasmus+ (ZŠ Dargovských hrdinov) Erasmus+ (ZŠ Dargovských hrdinov) Erasmus+ (ZŠ Dargovských hrdinov) Erasmus+ (ZŠ Dargovských hrdinov) Erasmus+ (ZŠ Dargovských hrdinov) Erasmus+ (ZŠ Dargovských hrdinov) Erasmus+ (ZŠ Dargovských hrdinov) Erasmus+ (ZŠ Dargovských hrdinov) Erasmus+ (ZŠ Dargovských hrdinov) Erasmus+ (ZŠ Dargovských hrdinov) Erasmus+ (ZŠ Dargovských hrdinov) Erasmus+ (ZŠ Dargovských hrdinov) Erasmus+ (ZŠ Dargovských hrdinov) Erasmus+ (ZŠ Dargovských hrdinov) Erasmus+ (ZŠ Dargovských hrdinov) Erasmus+ (ZŠ Dargovských hrdinov) Erasmus+ (ZŠ Dargovských hrdinov) Erasmus+ (ZŠ Dargovských hrdinov) Erasmus+ (ZŠ Dargovských hrdinov) Erasmus+ (ZŠ Dargovských hrdinov) Erasmus+ (ZŠ Dargovských hrdinov)

Upútavky

Voľby 2022

Voľby 2022 viac

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ viac

Mobilná aplikácia mesta Humenné

Mobilná aplikácia mesta Humenné viac

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE viac

Odkaz pre humenskú radnicu

Odkaz pre humenskú radnicu viac

Miestne dane a poplatky

Miestne dane a poplatky viac

UMR Humenné

UMR Humenné viac

Register dotácií schválených komisiami MsZ

Register dotácií schválených komisiami MsZ viac

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY viac

Poradovník prideľovania bytov

Poradovník prideľovania bytov viac

Ministerstvo školstva

Ministerstvo školstva viac

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom viac

Mesto Humenné

Kontakt:

Kukorelliho 1501/34
066 28   Humenné
Slovenská republika


Počet návštev od 18.09.2011: 7712812
Počet návštev dnes: 4531