Aktuality a oznamy » Kultúra a spoločnosť » Prehliadka kaštieľskych komnát pre MANŽELSKÉ PÁRY « späť

Prehliadka kaštieľskych komnát pre MANŽELSKÉ PÁRY

dátum aktualizácie: 09.02.2023 | počet zobrazení: 1 508

Prečítať nahlas

Vihorlatské múzeum v Humennom sa svojím podujatím Prehliadka kaštieľskych komnát pripája k celosvetovej kampani podpory inštitúcie manželstva v rámci Národného týždňa manželstva 2023. Kampaň tohtoročnej týždennej iniciatívy a podporných aktivít Národného týždňa manželstva prebieha na Slovensku v čase od 13. do 19. februára pod spoločným tematickým mottom – Odkaz. V Prešovskom kraji sú sprievodné podujatia pod záštitou predsedu PSK Milana Majerského.

Vihorlatské múzeum v Humennom pozýva počas pracovných dní od 13. do 17. februára v čase od 10:00 do 15:00 hod. do svojich priestorov umelecko-historickej expozície na prehliadku kaštieľskych komnát v renesančnom kaštieli. Návštevu múzea v tomto termíne nie je potrebné ohlasovať vopred a pre manželské páry je návšteva múzea v tomto termíne zdarma.

Prehliadková trasa v kaštieľskych komnatách ponúka lektorský výklad zameraný na históriu a osudy manželských párov a členov rodu Andrássy, jedného z najvplyvnejších uhorských šľachtických rodov v 19. storočí a zároveň posledného šľachtického rodu, ktorý obýval humenský kaštieľ. Život aristokracie v humenskom kaštieli predstavujeme prostredníctvom zachovanej a zreštaurovanej pôvodnej architektúry, interiérovej výzdoby a dobového zariadenia. Súčasťou výkladu je prezentácia ukážok historických umeleckých predmetov tvoriacich pozostalosť Andrássyovskej dynastie v Humennom, ako aj vzácnej rodovej portrétovej zbierky, ktorá je súčasťou súbornej kaštieľskej historickej obrazovej kolekcie s vyše šesťdesiatimi portrétmi a krajinkami.

Múzejná aktivita v rámci Národného týždňa manželstva je zároveň historickým odkazom na pôsobenie významnej osobnosti európskych dejín v osobe grófa Júliusa I. Andrássyho (1823 – 1890, uhorský veľkostatkár a politik, podporovateľ revolučného hnutia v roku 1848, prvý uhorský ministerský predseda v rokoch 1867 – 1871, uhorský minister zahraničných vecí v rokoch1871 – 1879), ktorého tohtoročné 200. výročie narodenia si pripomínajú mnohé inštitúcie nielen na Slovensku. Vihorlatské múzeum sídliace v renesančnom kaštieli rodu Andrássy v Humennom svojou múzejnou a prezentačnou činnosťou v tomto roku upriamuje pozornosť na cyklus podujatí Rok Júliusa I. Andrássyho v Slovenskom národnom múzeu – Múzeu Betliar.

Jana Fedičová
Vihorlatské múzeum v Humennom

Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Národný týždeň manželstva vo Vihorlatskom múzeu
Národný týždeň manželstva vo Vihorlatskom múzeu

Upútavky

Voľby 2022

Voľby 2022 viac

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ viac

Mobilná aplikácia mesta Humenné

Mobilná aplikácia mesta Humenné viac

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE viac

Odkaz pre humenskú radnicu

Odkaz pre humenskú radnicu viac

Miestne dane a poplatky

Miestne dane a poplatky viac

UMR Humenné

UMR Humenné viac

Register dotácií schválených komisiami MsZ

Register dotácií schválených komisiami MsZ viac

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY viac

Poradovník prideľovania bytov

Poradovník prideľovania bytov viac

Ministerstvo školstva

Ministerstvo školstva viac

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom viac

Mesto Humenné

Kontakt:

Kukorelliho 1501/34
066 28   Humenné
Slovenská republika


Počet návštev od 18.09.2011: 7263574
Počet návštev dnes: 10744