Aktuality a oznamy » Kultúra a spoločnosť » Od prameňov Cirochy (FS Chemlon) « späť

Od prameňov Cirochy (FS Chemlon)

dátum aktualizácie: 24.11.2022 | počet zobrazení: 3 416

Prečítať nahlas

Na podnet Rusínskej obrody na Slovensku a v spolupráci s FS Chemlon Humenné a SZUŠ Kudlovská Humenné sa v kinosále mestského kultúrneho strediska uskutočnil v rámci projektu Regionálne dni rusínskych tradícií koncert „Od prameňov Cirochy“.

Koncert bol venovaný vysídlencom zo zátopovej oblasti vodárenskej nádrže Starina, vďaka ktorým regióny Zemplín, Šariš a Abov majú dostatok tak prepotrebnej vody.
Kdesi som čítal, že pôvodne predkovia Rusínov, ale i Slovákov obývali územie Panónie. Príchodom Anjuovcov na Uhorský trón v 13. storočí nastal náboženský i národnostný útlak a naši predkovia v snahe zachovať si svoju vieru a kultúru sa postupne posúvali po tokoch riek, potokov, až sa nakoniec dostali k prameňom – Cirochy, Laborca, Ondavy, Hornádu, Torysy, Hrona… Všade tam žijú Rusíni. Ďalej už nebolo kde utekať. Aspoň si to mysleli.

V 70-tých rokoch minulého storočia v dôsledku poľnohospodárskeho a industriálneho rozvoja vznikol na východnom Slovensku deficit vody, ktorý sa riešil výstavbou vodárenskej nádrže Starina. Zo svojho rodného územia sa muselo nedobrovoľne odsťahovať viac ako 3 500 Rusínov. Dnes si už ani neuvedomujeme, že otvorením vodovodného kohútika sa k nám do domácnosti dostávajú spolu s vodou aj slzy odídených Rusínov smútiacich za stratenou domovinou. Tieto slzy sú ďalšími prameňmi Cirochy. Ale vďaka týmto slzám žije celé východné Slovensko a i jeho veľkolepá kultúra. Na koncerte účinkovali FS Chemlon Humenné, DFS Chemloňáčik, MSS Hačure, DSS Bosoročky, DSS Bosorčatá a spevák Ľudovít Džubák. Všetci sa dlhodobo venujú udržiavaniu a propagácii horno-zemplínskej rusínskej i sotáckej kultúry a sú jej reprezentantmi na podujatiach na Slovensku i v zahraničí.

Vystúpenie symbolicky uviedol tanec inšpirovaným kultúrnym odkazom Rusínov zo Stariny – „Utopená krása“. Ďalej si diváci pozreli rusínske tance z Ubľanskej a Uličskej doliny „Pod nohy, hraj!“, „Ceperka“, „Tancovačka“, „Fľaškový tanec“ a „Hostina“, zemplínske tance „Naša mačka“ a „Šumni čardaš“ a tance zo Šariša „Krucena“ a „Verbung“. Vynikajúce výkony tanečníkov dotvorili svojím spevom nemenej kvalitní speváci, speváčky, ako aj ľudová hudba a tak nečudo, že diváci sa výborne bavili a odmeňovali účinkujúcich dlhotrvajúcim potleskom.

Koncert uviedol tajomník Svetového kongresu Rusínov Vladimír Protivňák, tanečníkov pripravili Vladimír Marušin, Anička Marušinová a Michal Gnip, spevákov Ľudovít Džubák a Miroslav Kerekanič, scenár, réžiu a choreografie a osvetlenie pódia zabezpečil Vladimír Marušin a skvelá bola aj zostava ľudovej hudby – Vierka Hajduková, Vitalina Poldruháková, Mykhaylo Zakhariya, Ľubomír Chromý a Miroslav Kerekanič, ktorých doplnili začínajúci umelci Ľudka Kvasná a Michal Barna.

Podujatie bolo realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín KULT MINOR 2022. Tento víkend, v sobotu 26. novembra, sa FS Chemlon predstaví vo francúzskom Paríži. V južnej časti metropolitnej oblasti, v Bagneux, bude reprezentovať mesto, región i Slovensko.

Miroslav Kerekanič,
odborný pracovník Vihorlatského múzea

Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Od prameňov Cirochy (FS Chemlon)
« » Od prameňov Cirochy (FS Chemlon)
Od prameňov Cirochy (FS Chemlon) Od prameňov Cirochy (FS Chemlon) Od prameňov Cirochy (FS Chemlon) Od prameňov Cirochy (FS Chemlon) Od prameňov Cirochy (FS Chemlon)

Upútavky

Voľby 2022

Voľby 2022 viac

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ viac

Mobilná aplikácia mesta Humenné

Mobilná aplikácia mesta Humenné viac

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE viac

Odkaz pre humenskú radnicu

Odkaz pre humenskú radnicu viac

Miestne dane a poplatky

Miestne dane a poplatky viac

UMR Humenné

UMR Humenné viac

Register dotácií schválených komisiami MsZ

Register dotácií schválených komisiami MsZ viac

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY viac

Poradovník prideľovania bytov

Poradovník prideľovania bytov viac

Ministerstvo školstva

Ministerstvo školstva viac

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom viac

Mesto Humenné

Kontakt:

Kukorelliho 1501/34
066 28   Humenné
Slovenská republika


Počet návštev od 18.09.2011: 6378509
Počet návštev dnes: 5936