Aktuality a oznamy » Kultúra a spoločnosť » MK´24 – Projekt AKO SA RODÍ DIVADLO odomkla Adriana Totíková « späť

MK´24 – Projekt AKO SA RODÍ DIVADLO odomkla Adriana Totíková

dátum aktualizácie: 29.04.2024 | počet zobrazení: 4 712

Prečítať nahlas

Rok 2024 je pre Humenné výnimočným rokom. Naše mesto získalo titul Mesto kultúry a stalo sa tak piatym mestom na Slovensku s týmto hrdým titulom.

Divadlo je neodmysliteľnou súčasťou umenia a kultúry a pondelok 29. apríla bol dňom so vzácnou chvíľou, kedy oficiálne otvorili Divadelný festival. Základná škola Pugačevova a Herecký inštitút pripravili úvodný ceremoniál projektu Ako sa rodí divadlo… Podujatie je súčasťou kandidatúry Humenné – Mesto kultúry s názvom Prepojené mysle.

Zaplnená spoločenská sála Centra voľného času tlieskala nielen vystupujúcim žiakom zo ZŠ Pugačevova, ale aj hosťom, medzi ktorými bola v pozícii najvítanejšej osoby režisérka, dramaturgička a scenáristka, humenská rodáčka Adriana Totíková, ktorá konkrétny divadelný projekt koordinovala.

„Cieľom festivalu Ako sa rodí divadlo je prepájať pedagógov a žiakov s profesionálnymi umelcami, priniesť do škôl umelecký zážitok, ale aj stretnutie s procesom tvorby a vzniku divadelného diela. Našou snahou je tiež odovzdať kultúrno-výchovným pracovníkom a pedagógom skúsenosti z profesionálneho umeleckého prostredia. Verím, že ich tie skúsenosti budú inšpirovať pri tvorbe vlastných divadelných inscenácií či školských programov. Vo vzťahu k žiakom základných a stredných škôl je našou ambíciou prinášať poznatky a krásu divadelného sveta aj do regiónov, kde profesionálne divadlo nesídli a umožniť im zážitok, akí majú divadelníci, keď nové diela tvoria,“ povedala Adriana Totíková, riaditeľka festivalu, zakladateľka Hereckého inštitútu, bývalá žiačka ZŠ Pugačevova.

Vystúpenie spočívalo najmä na divadelnom predstavení, ale pozornosť sa upriamila aj výtvarné diela. „Pugačevkárky“ Michaela Sivá, Olívia Sotáková, Ester Zozuličová, Viktória Sciranková, Laura Mašlonková a Sára Stebnická výtvarne zobrazili atribúty mesta Humenné, a tak sa svojou tvorivosťou zapojili do celého projektu.

Samosprávu reprezentoval Ondrej Babjarčík, zástupca primátora mesta. Neskrýval radosť, že v rámci Mesta kultúry vzniká niečo nové, pre nás aj tak trochu netradičné.
„Celý projekt Mesta kultúry stojí na myšlienke prekonávania bariér, o potrebe spájania – inštitúcií, umeleckých škôl, umelcov, Humenčanov i návštevníkov nášho mesta rôznych vekových skupín, sídlisk a častí mesta. Spájať prirodzeným spôsobom, medzi iným aj vzťahom k divadlu. Verím, že vychováme nové divadelné talenty, že z divadelného zrnka, ktorý zasiala základná škola Pugačevova bude mať festival svoju trvácnu budúcnosť a tradíciu.“

Pomyselná kľúč k odomknutiu divadelného festivalu odovzdal Peter Vachula, riaditeľ ZŠ Pugačevova Adriane Totíkovej a spolu projekt Ako sa rodí divadlo otvorili.

Súčasťou vzdelávacieho festivalu bude vo štvrtok, 2. mája o 13:00 hod. (Gymnázium arm. gen. L. Svobodu) seminár a panelová diskusia pre pedagógov, kultúrnych pracovníkov a nadšencov umenia. Téma diskusie: Ako pripraviť žiakov na návštevu divadla? Praktický seminár: Scenár, réžia a skúšanie školského predstavenia / programu. Nielen na tieto témy budú odpovedať Adriana Totiková, herečka a pedagogička Elena Spaskov; pedagogička a odborníčka na umelecký prednes a dramatickú výchovu Eva Jacevičová.

Okrem toho na všetkých milovníkov divadelnej scény čakajú workshopy, kreatívne hodiny, semináre (ich dejiskami budú humenské základné školy), vo štvrtok 2. mája o 16:30 hod. sa uskutoční prednáška o divadelníkoch a divadelníčkach z Humenné (ZUŠ Petra Breinera), v rovnaký deň od 18:30 hod. pripravilo kníhkupectvo na Korze scénické čítanie pre verejnosť.

Humenné je umenie!

Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál
« » Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál
Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál Ako sa rodí divadlo - otvárací ceremoniál

Upútavky

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ viac

Mobilná aplikácia mesta Humenné

Mobilná aplikácia mesta Humenné viac

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE viac

Odkaz pre humenskú radnicu

Odkaz pre humenskú radnicu viac

Miestne dane a poplatky

Miestne dane a poplatky viac

UMR Humenné

UMR Humenné viac

Register dotácií schválených komisiami MsZ

Register dotácií schválených komisiami MsZ viac

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY viac

Poradovník prideľovania bytov

Poradovník prideľovania bytov viac

Ministerstvo školstva

Ministerstvo školstva viac

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom viac

Mesto Humenné

Kontakt:

Kukorelliho 1501/34
066 28   Humenné
Slovenská republika


Počet návštev od 18.09.2011: 8725180
Počet návštev dnes: 10769