Aktuality a oznamy » Kultúra a spoločnosť » Kristova krv alebo najmohutnejší platan v Európe... Výlety HUMENSKÝCH ZBERATEĽOV « späť

Kristova krv alebo najmohutnejší platan v Európe... Výlety HUMENSKÝCH ZBERATEĽOV

dátum aktualizácie: 17.06.2024 | počet zobrazení: 2 796

Prečítať nahlas

Benediktínsky kláštor je majestátny, pýši sa druhým najstarším opátstvom založeným na území Slovenska, známy aj pod názvom Perla Pohronia. Bol založený niekedy po roku 1064, najstaršou časťou komplexu je Bazilika minor sv. Benedikta, v ktorej sa uchováva vzácna Relikvia Kristovej krvi. Je ňou kúsok z Veronikinej šatky s kvapkami Kristovej krvi, ktorú daroval pápež Pavol II. kráľovi Matejovi Korvínovi ako poďakovanie za pomoc v boji proti Turkom. Ten ju priniesol do Hronského Beňadika pri príležitosti posvätenia kostola v roku 1483, pretože chrám považoval za dôstojné miesto jej uloženia. Od toho času sa úcta k Božej Krvi začala šíriť po celom okolí.
Humenská zberateľská spoločnosť navštívila tieto krásne a výnimočné pamiatky. Účastníci zažili úžasnú duchovnú atmosféru spojenú s obhliadku a výkladom dejín tohto skvostu.

Členovia a sympatizanti Humenskej zberateľskej spoločnosti sa v polovici júna (15.6.) vybrala na poznávací zájazd do Maďarska. Ich cieľom bol hrad Füzér. Ide o jeden z prvých kamenných hradov v súkromnom vlastníctve v Maďarsku. Po bitke pri Rozhanovciach hrad skonfiškoval Karol Róbert a dostal sa do vlastníctva Drugethovcov, čím má prepojenie s humenským regiónom. Füzér sa radí medzi najzachovalejšie hrady v Maďarsku. Vďaka historickým pamiatkam hradného vrchu a krásam prírody ide o obľúbenú destináciu turizmu. V parku kaštieľa rastie najmohutnejší platan (strom) v Európe.

Anna Turoková
Humenská zberateľská spoločnosť

Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Hronský Beňadik a hrad Füzér - Humenská zberateľská spoločnosť
« » Hronský Beňadik a hrad Füzér - Humenská zberateľská spoločnosť
Hronský Beňadik a hrad Füzér - Humenská zberateľská spoločnosť Hronský Beňadik a hrad Füzér - Humenská zberateľská spoločnosť Hronský Beňadik a hrad Füzér - Humenská zberateľská spoločnosť Hronský Beňadik a hrad Füzér - Humenská zberateľská spoločnosť Hronský Beňadik a hrad Füzér - Humenská zberateľská spoločnosť Hronský Beňadik a hrad Füzér - Humenská zberateľská spoločnosť Hronský Beňadik a hrad Füzér - Humenská zberateľská spoločnosť Hronský Beňadik a hrad Füzér - Humenská zberateľská spoločnosť Hronský Beňadik a hrad Füzér - Humenská zberateľská spoločnosť Hronský Beňadik a hrad Füzér - Humenská zberateľská spoločnosť Hronský Beňadik a hrad Füzér - Humenská zberateľská spoločnosť Hronský Beňadik a hrad Füzér - Humenská zberateľská spoločnosť Hronský Beňadik a hrad Füzér - Humenská zberateľská spoločnosť Hronský Beňadik a hrad Füzér - Humenská zberateľská spoločnosť Hronský Beňadik a hrad Füzér - Humenská zberateľská spoločnosť Hronský Beňadik a hrad Füzér - Humenská zberateľská spoločnosť Hronský Beňadik a hrad Füzér - Humenská zberateľská spoločnosť Hronský Beňadik a hrad Füzér - Humenská zberateľská spoločnosť Hronský Beňadik a hrad Füzér - Humenská zberateľská spoločnosť Hronský Beňadik a hrad Füzér - Humenská zberateľská spoločnosť Hronský Beňadik a hrad Füzér - Humenská zberateľská spoločnosť Hronský Beňadik a hrad Füzér - Humenská zberateľská spoločnosť Hronský Beňadik a hrad Füzér - Humenská zberateľská spoločnosť Hronský Beňadik a hrad Füzér - Humenská zberateľská spoločnosť

Upútavky

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ viac

Mobilná aplikácia mesta Humenné

Mobilná aplikácia mesta Humenné viac

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE viac

Odkaz pre humenskú radnicu

Odkaz pre humenskú radnicu viac

Miestne dane a poplatky

Miestne dane a poplatky viac

UMR Humenné

UMR Humenné viac

Register dotácií schválených komisiami MsZ

Register dotácií schválených komisiami MsZ viac

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY viac

Poradovník prideľovania bytov

Poradovník prideľovania bytov viac

Ministerstvo školstva

Ministerstvo školstva viac

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom viac

Mesto Humenné

Kontakt:

Kukorelliho 1501/34
066 28   Humenné
Slovenská republika


Počet návštev od 18.09.2011: 8670830
Počet návštev dnes: 3763