Aktuality a oznamy » Kultúra a spoločnosť » Každý má svoj vlastný názor (v čítaní aj učení) « späť

Každý má svoj vlastný názor (v čítaní aj učení)

dátum aktualizácie: 20.01.2023 | počet zobrazení: 7 472

Prečítať nahlas

Tvorivé učenie – jednoduché slovné spojenie, za ktorým sa však skrýva veľa. Súčasný výchovno-vzdelávací proces už nie je iba o memorovaní, jeho základným kameňom sa v ostatnom období stáva kreativita. Tak na strane pedagóga ako aj žiaka.

Žiaci I. stupňa zo základnej školy Dargovských hrdinov, taktiež „štipendisti“ zapojení do projektu kníhkupectva Na korze sa v stredu 18. januára od 14:00 hodiny zišli vo Vihorlatskej knižnici. Dôvod bol na prvý pohľad netradičný – vyučovacia hodina. Nezačala sa však zvonením, ani známky sa žiakom nedávali. Zato zábavnou formou sa zisťovali vedomosti z matematiky, čítania i spevu. A nechýbala samozrejme kniha.

Dávid Králik, učiteľ I. stupňa základnej školy, tiež však aj spisovateľ, hudobník či bývalý aktívny šermiar prezentoval vyučovaciu hodinu, ktorej najdôležitejšou časťou bol vlastný názor. Práve ním spoznávali mladí školáci knižku V jablku, kde sa čitateľ dozvedá, ako by to dopadlo, keby mali všetci na výber…

Len a len čitateľ rozhoduje, ako to s hlavnými hrdinami dopadne. Patríš skôr k opatrným, ktorý si každý krok dopredu premyslí, alebo sa radšej vrháš rovnými nohami do dobrodružstiev? Kniha ponúka kopec možností pre jedných i druhých.

Zážitky žiaci – čitatelia vstrebávali cez matematické násobenie, splnenie úloh v komiksovom náčrte, spievaním pesničky, prerozprávaním príbehu, čítaním a napokon hľadaním logického riešenia. Každý svojím vlastným názorom určoval, ako dopadnú hlavné hrdinky Viky a Veve. A možností sa naskytovalo kopec, lebo prvá kapitola je v knižke síce jedna, ale druhé sú dve, tretie štyri, štvrtých je osem, piatych šestnásť, šiestych tridsaťdva…

Všetci sa zabávali, aj vedomosťami, navzájom sa tolerovali a správali sa slušne. Ani keď sa vyučovacia hodina skončila, nezvonilo.

Po školákoch prišli na rad učitelia. O 16. hodine sa Dávid Králik stretol na tvorivom vyučovaní s pedagógmi základných a stredných škôl. Pre 13 prítomných učiteliek mal pripravenú netradičnú hodinu slovenského jazyka, ktorej základné pracovné metódy sú využiteľné aj na iných predmetoch. Spôsob opakovania učiva či príprava na test môžu prebiehať i hravou formou, spojenie hry a pohybu prinieslo nielen zopakovanie učiva, ale tiež rozvoj ďalších zručností. Podľa Dávida Králika by totiž každá vyučovacia hodina mala mať väčší presah ako len memorovanie konkrétnej látky: má rozvíjať hodnoty formujúce jednotlivca a s ním celú spoločnosť.

Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Tvorivé učenie v knižnici
« » Tvorivé učenie v knižnici
Tvorivé učenie v knižnici Tvorivé učenie v knižnici Tvorivé učenie v knižnici Tvorivé učenie v knižnici Tvorivé učenie v knižnici Tvorivé učenie v knižnici Tvorivé učenie v knižnici Tvorivé učenie v knižnici Tvorivé učenie v knižnici Tvorivé učenie v knižnici Tvorivé učenie v knižnici Tvorivé učenie v knižnici Tvorivé učenie v knižnici Tvorivé učenie v knižnici Tvorivé učenie v knižnici Tvorivé učenie v knižnici Tvorivé učenie v knižnici Tvorivé učenie v knižnici Tvorivé učenie v knižnici Tvorivé učenie v knižnici Tvorivé učenie v knižnici Tvorivé učenie v knižnici (učitelia) Tvorivé učenie v knižnici (učitelia) Tvorivé učenie v knižnici (učitelia) Tvorivé učenie v knižnici (učitelia) Tvorivé učenie v knižnici (učitelia)

Upútavky

Voľby 2022

Voľby 2022 viac

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ viac

Mobilná aplikácia mesta Humenné

Mobilná aplikácia mesta Humenné viac

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE viac

Odkaz pre humenskú radnicu

Odkaz pre humenskú radnicu viac

Miestne dane a poplatky

Miestne dane a poplatky viac

UMR Humenné

UMR Humenné viac

Register dotácií schválených komisiami MsZ

Register dotácií schválených komisiami MsZ viac

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY viac

Poradovník prideľovania bytov

Poradovník prideľovania bytov viac

Ministerstvo školstva

Ministerstvo školstva viac

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom viac

Mesto Humenné

Kontakt:

Kukorelliho 1501/34
066 28   Humenné
Slovenská republika


Počet návštev od 18.09.2011: 7265765
Počet návštev dnes: 2074