Aktuality a oznamy » Kultúra a spoločnosť » GUSTÁV MURÍN o Povstaní, gurmánskej vášni aj dlhovekosti « späť

GUSTÁV MURÍN o Povstaní, gurmánskej vášni aj dlhovekosti

dátum aktualizácie: 25.05.2023 | počet zobrazení: 2 075

Prečítať nahlas

„Nepíšem knihy preto, aby vychádzali, ale preto, že riešim nejaký problém a robím to pre ten-ktorý problém najadekvátnejšou formou“ – tvrdí o sebe slovenský prírodovedec a biológ, ktorý má intenzívny vzťah k literárnej tvorbe. Zaujímajú ho dejiny Slovenska, významné a často zabudnuté slovenské osobnosti. Venuje sa publicistike, píše eseje, rozhovory, poviedky, vedecko-popularizačné štúdie a má skúsenosti s divadelnou a rozhlasovou tvorbou.

Gustáv Murín bol v utorok (23. mája) hosťom vo Vihorlatskej knižnici v rámci projektu Keď sa začítame 5. Besedu odštartoval podaním ruky s každým návštevníkom so slovami: „Rád vás vidím.“ Naposledy Humenné navštívil pred desiatimi rokmi.

Na konte ma už viac ako 70 publikácií, známy je najmä ako autor kníh o slovenskom podsvetí. V rámci podujatia postupne predstavil tri, a to s vojnovou, životopisnou aj náučnou tematikou. Rozprávanie začal o jednej z novších kníh Povstanie – 60 dní národa I. (2022), ktorá je príbehom sama o sebe.

„Keď som mal 15 rokov, dostali sa mi do rúk pamäti účastníkov Povstania, ktoré síce boli amatérske, surové, ale fascinujúce a ja som bol nadšený. Mal som až slzy v očiach, čo všetko dokázali. Vtedy som si povedal, že až budem dôchodca, tak to spíšem. Vedel som, že toho bude veľa. Toto je len prvý diel, druhý je už napísaný a tretí by mal vyjsť na budúci rok,“ poznamenal Gustáv Murín.

Ide o unikátnu kroniku osobných príbehov v rámci dramatických historických udalostí. Kniha mapuje začiatok Povstania po dňoch a na každý je tu jeden výnimočný príbeh či ľudský osud. Prelína sa všeobecná história s osobnými dejinami. Okrem známych mien či osobností je v knihe spomenutý aj Karpatský vlk. „Keď bola druhá svetová vojna, mal ísť do slovenskej armády, nechcelo sa mu, dal sa k partizánom, prišlo Povstanie. Obkľúčili ich nacisti, ledva sa z toho dostal a dal sa na stopovanie smerom do Bratislavy. Zastavil šoféra limuzíny vtedajšieho prezidenta Tisa, ktorý ho zviezol. Dostal sa do Talianska, odkiaľ ušiel. Chytili ho partizáni, keďže nevedel taliančinu, rozhodli sa, že ho zastrelia, pretože je špión. Keď ho mali popraviť uprostred hôr, vybehol chlap a hovorí: „Jožo a ty tu čo robíš?“ Bol to jeho kamarát, ktorý ho zachránil a tak začal fungovať v partizánskej skupine. Žiaľ, mína mu odtrhla nohu. Zdravotné sestry, ktorým sa páčil, mu dali prezývku Karpatský vlk. Po vojne sa vrátil na Slovensko,“ vyrozprával Gustáv Murín. A to je len jeden z príbehov, ktoré publikácia ponúka.

Padla aj otázka, ako mohli vojaci v slovenských horách prežiť. „V tej dobe totiž každá samota mala zásoby jedla na rok a pol pre prípad neúrody. Naša krajina bola v tom čase sebestačná, dediny boli schopné zásobovať aj vojenské jednotky.“

Spisovateľ od vojnovej tematiky nastúpil na vlnu jedla so šéfkuchárom, ktorý kodifikoval slovenskú kuchyňu a navzdory nepriazni osudu dokázal svoju gurmánsku vášeň premeniť na celoživotnú službu druhým doma i v zahraničí. Život s chuťou – šéfkuchár Ondrej Antovszký je nielen o výnimočnom kuchárovi, ktorý tvorí jedlé umelecké diela, ale aj o kolekcii gurmánskych špecialít. Majster šéfkuchár vymyslel napríklad predjedlo šunkové rolky s chrenovou penou.

A pre dlhý a šťastný život prítomní dostali ešte krátke rady na dlhý partnerský život, ktoré sú obsiahnuté v knihe Návod na dlhovekosť.

Gustáv Murín o besede v Humennom: https://tulacky.net/…j-studentov/

Najbližšie bude hosťom Michal Hvorecký – 5. júna o 17:00 hod. vo Vihorlatskej knižnici.

Veronika Lattová
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Gustáv Murín na besede v rámci projektu Keď sa začítame 5
« » Gustáv Murín na besede v rámci projektu Keď sa začítame 5
Gustáv Murín na besede v rámci projektu Keď sa začítame 5 Gustáv Murín na besede v rámci projektu Keď sa začítame 5 Gustáv Murín na besede v rámci projektu Keď sa začítame 5 Gustáv Murín na besede v rámci projektu Keď sa začítame 5 Gustáv Murín na besede v rámci projektu Keď sa začítame 5 Gustáv Murín na besede v rámci projektu Keď sa začítame 5 Gustáv Murín na besede v rámci projektu Keď sa začítame 5

Upútavky

Voľby 2022

Voľby 2022 viac

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ viac

Mobilná aplikácia mesta Humenné

Mobilná aplikácia mesta Humenné viac

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE viac

Odkaz pre humenskú radnicu

Odkaz pre humenskú radnicu viac

Miestne dane a poplatky

Miestne dane a poplatky viac

UMR Humenné

UMR Humenné viac

Register dotácií schválených komisiami MsZ

Register dotácií schválených komisiami MsZ viac

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY viac

Poradovník prideľovania bytov

Poradovník prideľovania bytov viac

Ministerstvo školstva

Ministerstvo školstva viac

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom viac

Mesto Humenné

Kontakt:

Kukorelliho 1501/34
066 28   Humenné
Slovenská republika


Počet návštev od 18.09.2011: 7712891
Počet návštev dnes: 4610