Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Február   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

meniny má Alexander


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Daruj krv, zachrániš život

Daruj krv, zachrániš život

Človek, ktorý daruje svoju krv, poskytuje veľkú a humánnu pomoc tým, ktorí ju nevyhnutne potrebujú. Veď odvtedy, čo ľudstvo spoznalo možnosť záchrany života transfúziou, potreba darovať krv je a navždy zostane vysoko aktuálnou. Lebo ľudský život je najdôležitejšou hodnotou, ktorú vyznáva a chráni každá civilizovaná spoločnosť.


V piatok, 3. novembra 2017, sa v divadelnej sále Domu kultúry v Humennom, uskutočnilo slávnostné oceňovanie nových aj pravidelných darcov krvi. Na Slovensku je bezpríspevkové darovanie krvi oceňované Slo­venským červeným krížom (SČK), ktorý udeľuje Plakety prof. MUDr. J. Janského a Plaketu prof. MUDr. Jána Kňazovického. Bronzová Janského plaketa sa udeľuje za 10 bezplatných odberov krvi. strieborná Janského plaketa za 20 odberov krvi. Zlaté plakety sa udeľujú u žien za 30 a u mužov za 40 bezplatných odberov krvi. Podobne je to aj pri diamantových Janského plaketách, kde ženy aj muži sú darcami dvojnásobku odberov krvi ako v prípade Zlatej plakety. Najvyšším ocenením pre darcov krvi je udelenie medaily, ktorá ma byť pamiatkou na významného košického chirurga a priekopníka krvnej transfúzie na Slovensku, Kňazovického plakety u žien za 80 bezplatných odberov krvi a u mužov za 100 odberov krvi. Tohtoročným laureátom Kňazovického plakety sa stal Marián Greš, ktorý sa aj zapísal do Pamätnej knihy mesta.


Z celkového počtu 96 ocenených, bolo najviac bronzových darcov krvi, presne 50. Nielen im, ale aj všetkých hosťom a prítomným sa prihovoril zástupca primátorky, Ing. arch. Andrej Semanco, ktorý v tento deň vyslovil veľké uznanie všetkým darcom krvi za ich dobrovoľný dar. Zároveň ich vyzdvihol ako živý príklad pre ďalšie generácie, ktoré môžu rovnako vliať do žíl novú nádej neznámym ľuďom, a to iba darovaním svojej krvi. Medzi vzácnymi hosťami boli aj PaedDr. Gabriela Závadská, predsedníčka Územnej rady SČK a členka Najvyššej rady SČK, ďalej MUDr. Alena Rovňáková, poverená riadením Hematologicko-transfúziologického oddelenia nemocnice Andreja Leňa v Humennom, riaditeľka Územného spolku SČK Humenné, PhDr. Silvia Knapíková a prednosta Okresného úradu v Humennom, Ing. Ondrej Mudry. Kultúrny program plný spevu, tanca a hudby si pre ocenených pripravili žiaci zo Súkromnej základnej umeleckej školy Múza spolu s detským speváckym zborom Lienka.


Autor: Mgr. Michaela Dochánová

« späť

« predchádzajúci
aktualizácia: 03.11.2017 | počet zobrazení: 10132

Počet návštev od 18.09.2011: 3611529
Počet návštev dnes: 969
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie