« späť
Aktuality a oznamy » CENU PRIMÁTORA prevzali svetoznámy HUDOBNÍK, erudovaný LEKÁR a kultúrna INŠTITÚCIA

CENU PRIMÁTORA prevzali svetoznámy HUDOBNÍK, erudovaný LEKÁR a kultúrna INŠTITÚCIA

Slávnostné zasadnutie Mestského zastupiteľstva sa nieslo nielen v duchu osláv 705. výročia prvej písomnej zmienky o Humennom, zároveň sa aj udeľovali verejné ocenenia.


Peter BREINER – Cena primátora mesta Humenné
Dirigent, klavirista, skladateľ, aranžér a publicista, jeden z najnahrávanejších hudobníkov sveta. Do Hudobnej školy v Humennom – dnes Základnej umeleckej školy, ktorá bola zriadená v roku jeho narodenia, začal chodiť ešte skôr ako do základnej školy. Je absolventom košického konzervatória a Vysokej školy muzických umení v Bratislave. Roky žil v kanadskom Toronte, potom New Yorku a od roku 2020 žije v Londýne. Dirigoval, často zároveň hrajúc na klavíri, renomované orchestre na Slovensku, v Európe, Ázii a v Severnej Amerike. Breinerove úpravy národných hymien zneli na Letných olympijských hrách v Aténach a v Pekingu. Jeho skladby a aranžmány sú každoročne uvádzané na koncertoch po celom svete a vysielané v stovkách rozhlasových staníc. Je autorom hudby k mnohým filmom slovenskej, kanadskej i americkej produkcie. Jeho hudba je často podkladom choreografií popredných baletných súborov a mnohokrát sa objavila aj v populárnych amerických televíznych programoch. Peter Breiner je aktívny už po desaťročia aj ako publicista a komentátor v najväčších slovenských novinách a zbierky jeho fejtónov vyšli už dva razy aj knižne. V roku 2018 mu prezident Slovenskej republiky udelil najvyššie štátne vyznamenanie – Rad Ľudovíta Štúra I. triedy.
Peter Breiner sa z pracovných dôvodov nemohol na slávnostnom zasadnutí zúčastniť, ocenenie prevzal Alexander Fecura.


Doc. MUDr. Pavol TÖRÖK, Csc. – Cena primátora mesta Humenné
Humenský rodák, lekár anestéziológ a univerzitný pedagóg pôsobiaci na Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb v Košiciach. So spolupracovníkmi z kliniky má bohatú prednáškovú a publikačnú činnosť. Prednáša na slovenských podujatiach organizovaných Slovenskou spoločnosťou anestéziológie a intenzívnej medicíny, je pozývaným prednášateľom na Colours of Sepsis do Ostravy a na mnohé významné konferencie v európskych a ázijských krajinách. Autor viacerých knižných publikácií, monografií a knižných kapitol, štandardných terapeutických postupov a mnohých odborných článkov v časopisoch na Slovensku, ale aj v zahraničí. Má prijaté viaceré patentované a diagnostické metódy a realizované mnohé vedecko-technické diela v technológiách významných výrobcov. So svojím tímom organizuje viaceré odborné podujatia, aktívne vystupuje na seminároch anestéziológie a sestier východoslovenského regiónu s celoslovenskou pôsobnosťou. Má rozvinutú odbornú spoluprácu na Slovensku, v Čechách, Rusku a USA. Je autorom jedinečnej metódy programovej viacúrovňovej ventilácie pľúc, ktorá pomáha zachraňovať životy pacientov všetkých vekových skupín s ťažkou pneumóniou zapríčinenou novým koronavírusom, ale aj inými infektami. Vychoval viacerých primárov a niektorých kolegov priviedol na vedeckú cestu. Svoje aktivity venuje nielen pacientom, ktorých bezprostredne ošetruje a ktorých vracia do života aj prostredníctvom svojich žiakov, ale venuje sa tiež progresívnym technickým vynálezom, ktoré majú svoje odborné uplatnenie.


VIHORLATSKÁ KNIŽNICA v Humennom – Cena primátora mesta Humenné
Vihorlatská knižnica v Humennom je významnou kultúrnou inštitúciou, ktorá kultivuje myslenie, rozširuje obzory, inšpiruje k vzdelávaniu a nadobúdaniu poznatkov. V roku 1924 bola zriadená mestská knižnica s 500 zväzkami kníh. Predchodkyne dnešnej knižnice pôsobili v prenajatých súkromných priestoroch, v miestnostiach budovy po Štátnej banke i v kaštieli. December 1980 priniesol Vihorlatskej knižnici trvalé bydlisko – bola presťahovaná do účelovej novostavby na Sídlisku III., kde sídli dodnes. V ponuke knižnice je niekoľko cyklických projektov. V rámci projektu „Keď sa začítame“ sú organizované besedy a stretnutia so spisovateľmi a spisovateľkami z celého Slovenska, ako aj s ďalšími hosťami, ktorí sa venujú knižnej kultúre. Pozitívny ohlas má projekt „Svoj príbeh rozpráva“, v rámci ktorého dostávajú priestor zaujímavé a inšpiratívne osobnosti z nášho regiónu, pôsobiace v rôznych sférach kultúrneho, vedeckého či spoločenského života. V roku 2022 prvý krát zorganizovali dvojdňový literárny festival s názvom „Festival slov“. Jeho prvý ročník bol venovaný jubilantovi Milanovi Zelinkovi. K podujatiam s najdlhšou tradíciou patrí súťaž Literárne talenty, súťaž pre neprofesionálnych regionálnych autorov z okresov Humenné, Snina a Medzilaborce, ktorú knižnica vyhlasuje od roku 1979. Knižnica dlhodobo spolupracuje s Komunitným centrom mesta Humenné, ktoré navštevujú rómske deti z osady Podskalka, pre ktoré 16. septembra 2021 za účasti primátora mesta slávnostne otvorili Komunitnú knižnicu priamo v Komunitnom centre. Aktívne sa zapája do celoslovenských i európskych projektov typu Noc literatúry, Dni európskeho kultúrneho dedičstva, Prečítané leto, Noc s Andersenom, čitateľský maratón Čítajme si… a iné. V súčasnosti má vo svojom fonde takmer 110 000 knižničných jednotiek – kníh, novín a časopisov. V roku 2024 oslávi Vihorlatská knižnica 100 rokov svojej existencie.
Ocenenie prevzala riaditeľka knižnice Mária Daňová.


Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Cena primátora mesta Humenné - Peter Breiner Cena primátora mesta Humenné - Peter Breiner
« predchádzajúci Cena primátora mesta Humenné - Peter Breiner Cena primátora mesta Humenné - Peter Breiner Cena primátora mesta Humenné - Peter Breiner (cenu prevzal A. Fecura) Cena primátora mesta Humenné - Peter Breiner (cenu prevzal A. Fecura) Cena primátora mesta Humenné - Pavol Török Cena primátora mesta Humenné - Pavol Török
aktualizácia: 13.09.2022 | počet zobrazení: 1369

Počet návštev od 18.09.2011: 4569011
Počet návštev dnes: 178
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie