« späť
Aktuality a oznamy » Alžbeta Piňková na storočnici vrcholného festivalu

Alžbeta Piňková na storočnici vrcholného festivalu

Vrcholný festival neprofesionálneho divadla a umeleckého prednesu s medzinárodnou účasťou – Scénická žatva 2022 na prelome augusta a septembra v Martine oslávila svoju storočnicu.


Bolo obrovskou poctou, že Alžbetka Piňková, žiačka Základnej školy Jána Švermu mohla byť súčasťou festivalu. Okrem nej sa zúčastnilo 10 najlepších recitátorov zo všetkých kategórií minulej recitačnej sezóny.


Do programu bol vybratý jej prednes poézie, ktorým sa koncom júna umiestnila v zlatom pásme na celoslovenskom kole postupovej súťaže Hviezdoslavov Kubín. V divadelnej sále Národného domu Alžbetka zarecitovala verše súčasnej slovenskej poetky Kataríny Kucbelovej. Podľa vyjadrenia vo festivalovom denníku jej vystúpenie spolu s prednesom Mária Mňahončáka patrilo medzi to najlepšie, čo sa v programe ocitlo.


Alžbetka svojím umeleckým prednesom s využitím pohybu, kostýmu a rekvizity nesmierne zaujala. Skladačka veršov K. Kucbelovej nesie v sebe výrazné ironické a obrazné prvky, čo umožnilo recitátorke vyjadriť sa autenticky k problematike rodinných vzťahov a priniesť vlastný pohľad na postavenie dievčaťa v napätých a neujasnených vzťahoch s rodičmi.


Alžbeta Piňková sa doteraz venovala predovšetkým prednesu poézie. Je štvornásobnou víťazkou krajskej súťaže Hviezdoslavov Kubín za Prešovský kraj. Na celoštátnej súťaži sa umiestnila dvakrát v zlatom a raz v striebornom pásme. Za prednes poézie bola ocenená zlatým pásmom aj na medzinárodnej súťaži „Prednášam, teda som…“ v Kremnici. Je víťazkou celoštátneho kola v prednese pôvodnej slovenskej prózy Timravina studnička. Má rada prednes poézie pre jej obraznosť a hru so slovami či rytmom. Pod lektorským vedením PhDr. Evy Jacevičovej z Alžbetky vyrastá výrazná recitátorská osobnosť.


Eva Jacevičová
Lektorka


Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Alžbeta Piňková na Scénickej žatve Alžbeta Piňková na Scénickej žatve
« predchádzajúci Alžbeta Piňková na Scénickej žatve A. Piňková, E. Jacevičová a programový riaditeľ p. Moško Alžbeta Piňková na Scénickej žatve Z programového bulletinu Scénickej žatvy nasledujúci »
aktualizácia: 14.09.2022 | počet zobrazení: 469

Počet návštev od 18.09.2011: 4568947
Počet návštev dnes: 114
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie