V poradí 6. ročník celoslovenského podujatia „Je nás počuť 2026“ sa uskutočnilo naprieč knižnicami v stredu 4. marca zhodne od 15.30 hod.
Prvý ročník sa konal len v Žilinskom kraji (r. 2021), kde podujatie vymyslela a zorganizovala Oravská knižnica Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne. Od roku 2022 má akcia celoslovenský charakter, Vihorlatská knižnica v Humennom sa do aktivity zapája od začiatku – ako to bolo možné, tento rok piatykrát.
V stredu, 4. marca, knižnice v rovnakom čase spoločne upozornili na dôležitosť čítania a krásu literatúry. Premiérovo mala hromadná aktivita aj medzinárodný rozmer – zapojili sa knižnice z Českej republiky a Poľska.
Je nás počuť 2026 s podnázvom Čítanie je cesta
humensky prezentovali (čítali) pracovníci knižnice:
Majka Bednár: Júlia Marcinová – Kde si sa
vydala, tam si mlieko pýtaj
Zuzana Švecová: Ivan Štrpka – Hermovská chôdza
(poézia)
Paly Sivák: Ladislav Mňačko – Smrť sa volá
Engelchen
Mária Daňová: Veronika Šikulová – Domček
jedným ťahom
Majka Bednár: Judithe Little – Sestry Chanell
Zuzana Švecová: Jaroslava Blažková –
Happyendy
Paly Sivák: Štefan Baláž – Austrália nad
Laborcom (poézia)
Slovo sa od 15:30 nieslo južnou časťou Námestia slobody a spríjemňovalo klimaticky už takmer jarný deň.
Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad

















