Nohejbal v Humennom. Táto vetička je jednoduchá, zároveň však v sebe skrýva niekoľko osôb, ktoré sa „futbalovému tenisu“ (vznikol v Československu) v našom meste venovali. Alebo, ináč povedané, obetovali mu takmer celý svoj život. Jedným z nich je aj Marián Mihok.
V súčasnosti funkcionár, hráč, tréner i sponzor nohejbalového ŠK
Laborec Humenné oslávil 1. decembra okrúhle jubileum
(60 rokov). Ku gratulantom sa o dva dni zaradil aj primátor
mesta Miloš Meričko, ktorý oslávenca prijal.
Debata bola zaujímavá, skĺzla aj do minulosti, kedy boli na Sídlisku III za
„Čínskym múrom“ až tri antukové ihriská. Miesto, kde sa hrával aj
nohejbal. Miesto, kde sa tomuto športu upísal aj Marián Mihok. Ako ho
nohejbal zlákal?
„Nohejbalový klub vznikol v Humennom v roku 1982, založil ho Vladimír Suško, pomáhali mu Juraj Biga, Pišta Škrlík… Prihlásili sa do krajskej súťaže, kde bola podmienkou aj mládež. Býval som na Sídlisku III v takzvanom Čínskom múre, hneď na začiatku, kde bolo antukové ihrisko a nadšenci nohejbalu tam trénovali. Bolo to pod naším balkónom a neostalo iba pri mojom pozeraní sa. S kamarátmi sme skúšali futbal cez sieť aj my, všimli si nás a už sme boli mládež klubu. Hrávali sme so staršími, až do kategórie mužov som vydržal ja a Marián Čech. Nohejbal ma sprevádza dodnes.“
Nohejbalová kariéra je dlhá. Všetky úspechy sa spomenúť nedajú.
Ktoré však boli tie najkrajšie športové chvíle?
„Prvým a možno najväčším úspechom humenského nohejbalu je zlatá
medaila Mareka Tomčišáka na majstrovstvách sveta v singli, šampionát sa
konal v Českej republike v roku 2004. O rok neskôr sa stal vicemajstrom
Európy. Bol to úspech, ktorý naštartoval nohejbalovú eufóriu v Humennom.
Klub ŠK Laborec Humenné pokračoval v lige, darilo sa mu aj medailovo,
patrili sme medzi špičku Slovenska. V roku 2015 sa práve v Humennom konali
Majstrovstvá Európy, turnaj sa vydaril po organizačnej i športovej
stránke. Ak mám spomenúť konkrétne seba, jedenásť rokov som pôsobil ako
člen Výkonného výboru Slovenskej nohejbalovej asociácie, tiež ako
viceprezident SNA, od roku 2019 som sa stal na štyri roky aj reprezentačným
trénerom Slovenska seniorov i juniorov. Najväčším úspechom bol zisk
zlatej medaily na majstrovstvách sveta v kategórii dvojice.“
Ako možno charakterizovať humenskú nohejbalovú súčasnosť?
„Sme vďační Mestu Humenné za zrekonštruovanú telocvičňu v budove
futbalového štadióna. Nová palubovka je perfektná, prostredie nám
maximálne vyhovuje, máme svoj nohejbalový domov. S hráčskym kádrom je to
všelijaké, niekto sa vrátil, niekto skúša ligu v Čechách, aby sa
pripravil čo najlepšie pre možnosť reprezentovať Slovensko. Káder tvoria
tak Humenčania, ako aj nohejbalisti z okolia. Snažíme sa nohejbal
v Humennom držať,“ dodal Marián Mihok.
Všetko najlepšie!
Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad



