Vihorlatská knižnica sa opätovne zapojila do celoslovenského projektu Prečítané leto. Prázdniny sú o oddychu, zábave, dobrodružstvách, výletoch, ale tiež o dobrej knihe, aj napriek tomu, že škola zatvorila na dva mesiace svoje brány.
„Cieľom je, aby prázdninujúci mali knihu v rukách aj počas leta, aby sa venovali čítaniu a nestratili kontakt s písmenkami. My sa im snažíme knihy ukázať zábavnejšou formou a niekedy aj také, ktoré by si inak ani nevšimli. Vedieme ich k tomu, aby si prečítali minimálne štyri publikácie, čo je vedecky i štatisticky dokázané, že toto je nevyhnutné minimum počas letných prázdnin,“ vysvetlila bibliografka Zuzana Švecová.
Každý týždeň sa nesie v inej téme. Úvodné stretnutie patrilo všakovakým svetom – knižky, v ktorých cestujeme, kam sa nám zapáči. Súčasťou programu bolo predstavenie a čítanie vybranej publikácie Ako išlo vajce na vandrovku, čo bolo zároveň sprevádzané otázkami a krátkou diskusiou. Z čitateľského kútika sa účastníci presunuli do priestoru knižnice a nasledovali tvorivé a hravé aktivity. „Vytvorili sa dva tímy a súťažilo sa v prenášaní vajíčka na lyžičke. Pripravené boli tiež úlohy súvisiace s dopravnou výchovou. Po minuloročných skúsenostiach sme zistili, že dnešné deti nevedia, čo je pohľadnica, ktorú sme my kedysi z každej dovolenky posielali. Vytlačenú predlohu si vypísali, vymaľovali aj ozdobili pečiatkami či nálepkami,“ doplnila Zuzana Švecová.
Prečítané leto bude pokračovať každú stredu so začiatkom vždy o 10:00 hod. v priestoroch Vihorlatskej knižnice. Najbližšie (9. júla) bude téma: O spolucestujúcich.
Veronika Latta Mattová
Tlačový referát
Mestský úrad















