Pre psíčkarov

dátum aktualizácie: 21.12.2023 | počet zobrazení: 409

Prečítať nahlas

Niečo pre psičkárov

Znečisťovanie ihrísk, pieskovísk, trávnikov, či chodníkov psími exkrementmi je závažný problém hlavne v hustejšie obývaných mestách, na sídliskách, kde je vysoká koncentrácia nielen ľudí, ale aj psov. Tieto plochy nie sú miestami určenými na psie výkaly, no aj napriek tomu sú nimi tieto miesta niekedy doslova zaplavené.

Chceme žiť v peknom a zdravom prostredí, kde to nesmrdí a kde sa nemusíme báť poprechádzať sa po trávniku alebo rozprestrieť si spolu s deťmi deku pod stromom.

Zdravie nielen Vás, vašich detí, no aj vášho psa, by malo byť pre vás na prvom mieste. Žijeme v spoločnosti s inými a tak aj musíme rešpektovať potreby iných. Čistota prostredia a krása je veľmi dôležitá pre kultúrnu a zdravú spoločnosť, ku ktorej patríme. Psie exkrementy môžu obsahovať rôznych cudzopasníkov a spôsobovať choroby, napriek tomu, že Vy chováte psíka v čistote.

Rovnako môžu byť potenciálnym rezervoárom baktérií rezistentných na antibiotiká, čo znamená, že pri kontakte s nimi sa u ľudí môžu objaviť ťažko liečiteľné bakteriálne infekcie

Buďme úprimní, asi nikto neobľubuje dvíhanie psích výkalov zo zeme a je to pre nás trochu odpudivé manipulovať s teplým, mäkkým sáčkom, ktoré na nás naši miláčikovia nechávajú na dennom poriadku

Vždy nos so sebou pre istotu najmenej 2 vrecká na exkrementy. Veď vieš, dvakrát meraj a raz strihaj. Nie raz sa stalo, že si to Dunčo počas prechádzky druhýkrát rozmyslel. Prvý sáčok v čudu, druhý nemám, čo teraz?

Po tom, čo si svedomito zdvihol hovienka do vrecúška, hoď ich do koša. Nevešaj ich na najbližší krík. Nič nepokazí krásnu prechádzku viac, ako chodníček ozdobený farebnými sáčkami psieho odpadu visiacich na stromoch.

Odstraňovať po svojom psovi výkaly je zákonnou povinnosťou majiteľa psa. Podľa zákona o odpadoch platného na území SR sú psie exkrementy zaradené medzi ostatný bežný odpad, a je možné ich dať do akejkoľvek smetnej nádoby určenej na komunálny odpad.

Je veľmi sebecké a pokrytecké, že na jednej strane niektorí psičkári zo seba robia citlivých milovníkov zvierat a na druhej strane s úplne čistým svedomím nechajú svojho miláčika vykadiť sa kdekoľvek a absolútne im nevadí, že tým znepríjemňujú život ostatným.

Na nezodpovedných psičkárov sa často sťažujú aj starostliví majitelia psov.

Rovnako je potrebné brať na vedomie, že v zmysle zákona a riešenia problematiky znečisťovania verejných priestranstiev ten, kto vedie psa a neodstráni bezprostredne výkaly, ktorými pes znečistil verejné priestranstvo, alebo ten, kto nezabráni voľnému pohybu psa okrem priestorov na to určených, sa dopustí priestupku a môže mu byť uložená pokuta v zmysle par. 7 ods. 1 a ods.,2, pís. f/ zákona č. 282/2002 Z. z., ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov, až do výšky 65 €

Niekoľko faktov o psích exkrementoch

  • Podľa štatistických údajov pripadá na každého 10. až 12. obyvateľa Slovenska 1 pes. Počet psov v Slovenskej republike sa odhaduje na 500 000.
  • Psi celého Slovenska vyprodukujú denne odhadom 50–75 ton exkrementov, čo predstavuje až 27 000 ton ročne.
  • Odhaduje sa, že 1 gram psieho odpadu môže obsahovať 23 miliónov fekálnych koliformných baktérií (napr.Escherichia coli), o ktorých je známe, že spôsobujú kŕče, hnačky, črevné ochorenia a vážne ochorenia obličiek u ľudí.
  • Psím výkalom patrí 3.- 4. miesto v poradí hlavných zdrojov bakteriálnej kontaminácie vodných tokov, spodných vôd a pláží. Kontaminácia vody baktériou Escherichia coli je jeden z hlavných dôvodov zákazu kúpania sa v riekach, jazerách a zatvárania verejných pláží.
  • Veľa ľudí sa mylne domnieva, že psie exkrementy sú dobrým hnojivom. Parazity z exkrementov môžu prežívať v pôde dlhú dobu a byť zdrojom nákaz pre človeka a zvieratá. Dažďová voda priamo zanáša nebezpečný obsah exkrementov plných baktérií a parazitov do spodných vôd. Exkrementy pridávajú nadmerné množstvo dusíka do vody a znižujú obsah kyslíka nutného pre život vodných živočíchov.
  • Psie exkrementy sú nebezpečné pre človeka, hlavne pre deti, z hľadiska možnosti nákazy rôznymi bakteriálnymi, parazitárnymi a vírusovými ochoreniami (napr. salmonelóza, giardióza,toxo­karóza, pásomnica psia).
  • Psie exkrementy sú nebezpečné pre psov samotných, ktorí sa môžu nakaziť buď priamym kontaktom cez kožu (tzv. transdermálny prenos) alebo požieraním exkrementov (tzv.koprofágia) rôznymi závažnými ochoreniami (parvoviróza, giardióza, kokcidióza, trichinelóza, askaridóza, pásomnica psia, pásomnica hrášková, machovec psí).

Niekoľko dôvodov, prečo zbierať psie exkrementy pomocou papierových vreciek:

  • niet do čoho šliapnuť a priniesť tak nechcený „darček“ na topánke domov, do auta, do práce
  • po daždi a za teplého počasia sa nešíri nepríjemný zápach
  • v mestských parkoch a na detských ihriskách sa môžu bez obáv hrať deti
  • obmedzenie možnosti nákazy človeka (hlavné riziko u detí, tehotných žien a imunosuprimonavých osôb) pôvodcami osídľujúcimi psie exkrementy
  • obmedzenie možnosti nákazy samotných psov početnými škodcami prítomnými v exkrementoch
  • zníženie rizika kontaminácie spodných vôd a vodných tokov a s tým spojených následkov
  • zníženie rizika kontaminácie pôdy parazitmi prítomnými v exkrementoch
  • samosprávy nariaďujú psičkárom zber psích exkrementov a udeľujú vysoké pokuty
  • čisté ulice a parky zvyšujú atraktivitu miest pre cestovný ruch a turizmus a robia našim mestám dobré meno vo svete
  • mestá nemusia vynakladať každoročne veľké financie na hromadný zber exkrementov a úpravu verejných priestranstiev

Týmto negatívnym následkom sa dá predísť jednoducho – zbieraním a správnym likvidovaním psích výkalov.

Niektoré ďalšie povinnosti držiteľov psov:

  • Vlastníci a držitelia psov by si mali taktiež uvedomiť, že sú povinní prihlásiť psa do evidencie.
  • Vodiť psa mimo chovného priestoru alebo zariadenia na chov môže len osoba, ktorá je fyzicky a psychicky spôsobilá a schopná ho ovládať v každej situácii, pričom je povinná predchádzať tomu, aby pes útočil alebo iným spôsobom ohrozoval človeka alebo zvieratá, a zabraňovať vzniku škôd na majetku, prírode a životnom prostredí, ktoré by pes mohol spôsobiť.
  • Držiteľ psa je povinný oznámiť svoje meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu osobe, ktorú pes pohrýzol; ten, kto psa vedie, je povinný oznámiť osobe, ktorú pes pohrýzol, aj meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu držiteľa psa. Súčasne je povinný skutočnosť, že pes pohrýzol človeka bez toho, aby bol sám napadnutý alebo vyprovokovaný, ak sa nepoužil v nutnej obrane alebo v krajnej núdzi,4) oznámiť obci, kde je pes evidovaný.


Ten, kto nedodrží niektorú z týchto povinností, dopustí sa priestupku a môže mu byť uložená pokuta v zmysle par. 7 ods. 1 a ods. 2 písm. a) až c) zákona č. 282/2002 Z. z., ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov, až do výšky 165 €.

« späť

Upútavky

Voľby 2022

Voľby 2022 viac

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ viac

Mobilná aplikácia mesta Humenné

Mobilná aplikácia mesta Humenné viac

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE viac

Odkaz pre humenskú radnicu

Odkaz pre humenskú radnicu viac

Miestne dane a poplatky

Miestne dane a poplatky viac

UMR Humenné

UMR Humenné viac

Register dotácií schválených komisiami MsZ

Register dotácií schválených komisiami MsZ viac

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY viac

Poradovník prideľovania bytov

Poradovník prideľovania bytov viac

Ministerstvo školstva

Ministerstvo školstva viac

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom viac

Mesto Humenné

Kontakt:

Kukorelliho 1501/34
066 28   Humenné
Slovenská republika


Počet návštev od 18.09.2011: 8000204
Počet návštev dnes: 6324