Samospráva mesta » Partnerské mestá « späť

Partnerské mestá

dátum aktualizácie: 22.08.2022 | počet zobrazení: 136 363

Prečítať nahlas

PARTNERSKÉ MESTÁ

Mesto Humenné spolu s okolitými obcami vytvára sídelné ťažisko regiónu Horný Zemplín s väzbami na okolité štáty Poľsko, Ukrajina, Maďarsko a rozvinutým priemyslom, stavebníctvom, energetikou, vodným hospodárstvom, telekomunikáciami, dopravou a ľudským potenciálom.
V Humennom majú svoje sídla všetky dôležité inštitúcie správy štátu, inštitúcie v oblasti kultúry, školstva, zdravotníctva a cestovného ruchu.

 Partnerské mestá 2019




Třebíč

(Česká republika) – www.trebic.cz

TřebíčZmluva o priateľstve a vzájomnej spolupráci medzi mestom Humenné – Slovenská republika a mestom Třebíč – Česká republika, uzavretá dňa 10.10.1995.

  • podpora rozvoja kultúrno-historických vzťahov vzájomnou výmenou činovníkov v kultúre i ľudovom umení na profesionálnej a ochotníckej úrovni
  • vytvorenie podmienok pre účasť športovcov na podujatiach poriadaných na území mesta
  • šírenie informácií vo sfére duchovného a spoločenského života s cieľom udržiavať a rozvíjať tradície Cyrila a Metoda
  • napomáhať rozvoju spolupráce v oblasti hospodárskej a obchodnej sprostredkovaním informácií i osobných kontaktov



Sanok

(Poľsko) – www.sanok.pl

SanokPartnerská dohoda medzi mestami Humenné – Slovenská republika a Sanok – Poľská republika uzavretá dňa 27.10.1997.

  • posilniť a udržať väzby z predošlého obdobia
  • vybudovať trvalé vzťahy medzi obyvateľmi
  • podporovať výmenu vo všetkých oblastiach a spoločným úsilím rozvíjať skutočné pocity príslušnosti k európskej jednote



Jaroslaw

(Poľsko) – www.jaroslaw.pl

JaroslawMesto Jaroslaw nachádza sa nad malebným vysokým brehom rieky Sanu a rozkladá sa na konci Sandomerskej kotliny a Przemysko- dynowského pohoria, 50 km od hlavného mesta vojvodstva Rzeszowa a 37 km od hraničného prechodu s Ukrajinou v Korczovej.

Začiatky mesta siahajú do 12. storočia. Prvá písomná zmienka o meste je z roku 1152.

Miestna ekonomika pozostáva najmä z potravinárskeho priemyslu, mäsového, cukrovinkárskeho a ľahkého obalového skla. Aktívne fungujú dopravné podniky, obchod a stavebníctvo.

Mesto Jaroslaw je jedným zo stredísk školstva na Podkarpatí, má modernú technickú a komunálnu infraštruktúru, výborné turistické podmienky, ktoré podporujú rozvoj aktívnych foriem odpočinku.

Zmluva o partnerskej spolupráci medzi mestom Humenné a mestom Jaroslaw bola schválená v mestskom zastupiteľstve v apríli 2005. Zmluvnými stranami bola podpísaná v septembri 2005.

Zmluva zahŕňa spoluprácu a vývoj partnerských vzťahov v oblasti investičných aktivít, výstavby, kultúry, školstva, infraštruktúry, turistiky a športu.




Przemyśl

(Poľsko) – www.przemysl.pl

Przemysl erbZmluva zameraná na rozvoj kultúry, športu, cestovného ruchu a spolupráce v rámci podávania spoločných projektov bola podpísaná 1. októbra 2010.
Przemyśl je mesto ležiace na severo-východe Poľska s počtom obyvateľov takmer 67 000.
Od roku 1999 patrí do oblasti Podkarpatské vojvodstvo.
Historické pramene spomínajú existenciu tohto druhého najväčšieho mesta v severnom Poľsku, hneď po Krakove, už v 8. storočí.




Perečín

(Ukrajina)

PerečínDohoda o spolupráci medzi mestom Perečín – Zakarpatská oblasť Ukrajina a mestom Humenné – Prešovský kraj, Slovensko uzavretá dňa 9.5.1999.

  • napomáhať vzniku rozvoja a rôznorodosti všestranných výrobno-ekonomických, komerčných, kultúrno-osvetových a športovo-kultúrnych vzťahov
  • propagácia ukrajinskej a slovenskej histórie, kultúry, organizovanie úzkych vzťahov s národnostne kultúrnym spolkom Rusínov – Ukrajincov



Mukačevo

(Ukrajina) – mukachevo-rada.gov.ua

Mukačevo-erb- Partnerská dohoda medzi mestom Humenné a ukrajinským mestom Mukačevo bola podpísaná v rovnakom čase ako zmluva s poľským mestom Przemyśl.

  • Partnerstvo vzniklo za účelom vzájomnej spolupráce v oblasti kultúry, športu, cestovného ruchu a podávania spoločných projektov.
  • Ukrajinské mesto Mukačevo sa nachádza v Zakarpatskej oblasti a od 13. storočia patrilo do mukačevského panstva.
  • V roku 1848 získalo titul magistrátneho mesta. Počas obdobia medzi prvou a druhou svetovou vojnou bolo dokonca súčasťou Československa.
  • V súčasnosti má vyše 90 000 obyvateľov.



Mátészalka

(Maďarsko) – www.mateszalka.hu

MátészalkaMesto Mátészalka má 20 000 a so spádovou oblasťou 85 000 obyvateľov. Je jedným z významných centier hospodárskeho a kultúrneho života Szatmárskej župy. Dôležitý železničný uzol vedúci mestom, blízkosť letísk v Debreceni a Nyíregyháze a čoskoro dostavaná dialnica v blízkosti mesta, výrazne pomáhajú so zapojením sa do aktivít nielen v Maďarsku, ale aj v rámci Európskej únie. Mesto má v celej župe najlepšie vybudovanú infraštruktúru s možnosťou ďalšieho rozširovania.

Mátészalka má pre svojou výhodnú geografickú polohu (rumunská hranica je vzdialená len 30 km a Ukrajina 50 km ) predpoklady pre rozvoj zahraničného cestovného ruchu.

Význam spolupráce a partnerstva boli prejednané v orgánoch mesta Mátészalka a zmluva o partnerskej spolupráci s mestom Humenné bola uzatvorená dňa 25. 10. 2005.




Darney

(Francúzsko) – www.darney.fr

DarneyZmluva o partnerskej spolupráci medzi mestami Humenné a Darney bola uzavretá v roku 2013. Francúzka verzia zmluvy o partnerskej spolupráci bola podpísaná 29. júna 2013 v Darney a slovenská verzia zmluvy o partnerskej spolupráci bola podpísaná 6. septembra 2013 v Humennom. Zmluva zahŕňa spoluprácu v oblasti ekonomických, investičných aktivít, vo sfére kultúry, školstva, sociálnej infraštruktúry, športu, ochrany zdravia, ekológie či cestovného ruchu.

Darney je mesto nachádzajúce sa v regióne Lotrinsko na východe Francúzka. Mesto Darney má bohatú históriu spätú s pôsobením československých légií počas prvej svetovej vojny vo Francúzku. V tomto meste 30. júna v roku 1918 potvrdilo spojenecké Francúzsko ako prvé právo Čechoslovákom na samostatnosť a vlastný štát. Ako spomienka na tieto chvíle bol odhalený francúzsko-československý pamätník, pri ktorom sa každoročne koná ceremoniál kladenia vencov za prítomnosti zástupcov českého, slovenského a francúzskeho štátu. V Darney sa taktiež nachádza Múzeum Československa.




Šibenik

(Chorvátsko) – www.sibenik.hr

sibenikZmluva o partnerskej spolupráci medzi mestom Humenné a mestom Šibenik bola uzavretá 19. júna 2015 v Pevnosti sv. Michala v Šibeniku. Zmluva o spolupráci je zameraná na vytvorenie partnerstva pre hospodársku, humanitárnu, kultúrno-spoločenskú a športovú spoluprácu.

Šibenik je historické mesto v Chorvátsku, ktoré sa nachádza v strednej Dalmácii a leží pri ústi rieky Krka do Jadranského mora. Prvá písomná zmienka o Šibeniku pochádza z roku 1066 z charty chorvátskeho kráľa Petara Krešimira IV., preto sa Šibenik nazýva aj Krešimirovo mesto. Je to najstaršie slovanské a chorvátske mesto na pobreží Jadranského mora. Na rozdiel od iných miest, ktoré založili Gréci alebo Rimania, bol Šibenik založený Chorvátmi, a preto má osobitný význam v histórii Chorvátska. Má približne 45 000 obyvateľov a je politickým, vzdelávacím, prepravným, priemyselným a turistickým centrom kraja Šibenik-Knin.




Vidnoje

(Rusko) – www.vidnoe-adm.ru

VidnojeZmluva o partnerskej spolupráci medzi mestom Humenné a mestom Vidnoje bola uzavretá 12. novembra 2016. Túto Zmluvu o spolupráci uzatvorili so zámerom vytvoriť partnerstvo pre hospodársku, humanitárnu, kultúrno-spoločenskú, športovú a projektovú spoluprácu.

Mesto Vidnoje je správne centrum Leninského okresu v Moskovskej oblasti s počtom obyvateľov 62 355. Nachádza sa na Teplostanskej vysočine (pohorí), na rieke Bytca, 4 km južne od Moskvy. Prvá písomná zmienka o osídlení územia pochádza z roku 1651. Medzi hlavné kultúrne pamiatky patrí existujúci mužský kláštor, gregoriánsky Chrám Sv. Juraja a usadlosť Timokhova-Salazkin z roku 1812.

Od 13. januára 1965 Vidnoje získalo štatút mesta. V meste Vidnoje sa nachádza Moskovský regionálny sociálno-ekonomický inštitút, centrum vzdelávania „Ruská škola, je tu 9 škôl, ďalšie sú 2 vo výstavbe. Známy a obľúbený medzi občanmi je športový areál Vidnoje, zimný štadión „Ice Palace Arctic“, futbalový štadión „Metallurg“, kúpaliská a bazény, ktoré využíva niekoľko športových klubov. Najpopulárnejší je ženský basketbalový klub „Sparta & K“ (majster Ruska 2007 a 2008, majster Euroligy 2007–2010, víťaz európskeho pohára 2006 a európskeho Superpohára 2009, 2010) a hokejový tím „Metallurg“ – bronzový medailista z Moskvy Hockey League Division v rokoch 2012–2014. Mesto má taktiež futbalový klub „Vidnoje“.

« späť

Upútavky

Voľby 2022

Voľby 2022 viac

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ viac

Mobilná aplikácia mesta Humenné

Mobilná aplikácia mesta Humenné viac

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE viac

Odkaz pre humenskú radnicu

Odkaz pre humenskú radnicu viac

Miestne dane a poplatky

Miestne dane a poplatky viac

UMR Humenné

UMR Humenné viac

Register dotácií schválených komisiami MsZ

Register dotácií schválených komisiami MsZ viac

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY viac

Poradovník prideľovania bytov

Poradovník prideľovania bytov viac

Ministerstvo školstva

Ministerstvo školstva viac

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom viac

Mesto Humenné

Kontakt:

Kukorelliho 1501/34
066 28   Humenné
Slovenská republika


Počet návštev od 18.09.2011: 7726894
Počet návštev dnes: 11158