Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Apríl   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

meniny má Vojtech


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Výstavbe suchého poldra bránia majitelia pozemkov

Výstavbe suchého poldra bránia majitelia pozemkov

Zasadnutie krízového štábu za účasti zástupcov Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP), š.p. Správa povodia Laborca (SPL) Michalovce a mesta Humenné sa v prvom rade týkalo riešenia situácie po povodni v lokalitách Gaštanová/Dubník a Kudlovce. Debata sa tiež dotkla kosenia trávnatej plochy popri Laborci.


Prívalové dažde spôsobili vybreženie potokov Lieskovec (Lieskovčík) v sútoku s Hlbokým potokom a Humenský (Kudlovský) potok.


Charakter zabezpečovacích prác zo strany SVP zahŕňa nevyhnutné práce, aby voda odtiekla. Nejde o investičné akcie. Aktuálne sa na Lieskovčíku prečisťuje skruž i priepusty. Práve priepusty by bolo žiaduce priemerovo zväčšiť – celoplošne, teda u každého. A to by mali spraviť obyvatelia.


Veľkou pomocou pre lokalitu Gaštanová/Dubník sa má stať suchý polder.
„Hlavným problémom sú majetkovo-právne vzťahy. V rámci pozemkov je dotknutých 48 majiteľov, z nich 19 súhlasili so zmluvou o budúcej zmluve na margo poldra. Predbežne akceptovali výkupné ceny za pozemky. Štyria však s nami rokovať odmietli,“ konštatoval Milan Zbojovský, riaditeľ Správy povodia Laborca.


S konkrétnymi osobami sa pokúsi rokovať aj mesto Humenné.


Výzva, kedy je možné výstavbu poldra začať realizovať, sa v roku 2020 končí. Dovtedy by mali byť majetkovo-právne veci vysporiadané. Aspoň formou podpísaných zmlúv o budúcej zmluve.


Nutné je, aby bola lokalita Dubník/Gaštanová, pre ktorú sa ráta s výstavbou poldra, bola zaradená do mapy povodňového rizika. Zmeny v mape sa dejú so 6-ročnou periodicitou, čo je pri súčasných klimatických zásahoch nezmyselne dlhá doba. Zo strany SVP bol daný prísľub zaradenia lokality Dubník/Gaštanová do mapy už koncom roka 2020.


lokalite Kudlovce sa hlavný problém javí v prístupe k postihnutým oblastiam. Obyvatelia musia byť viac ústretoví. Niekedy prístupová cesta alebo trávnik vo dvore musí ustúpiť vyššej veci, a tou je čistenie potoka po povodni.


„Prečisťujeme Kudlovský potok v dĺžke 300 metrov smerom k domu pána Krídlu. Je potrebné tiež stabilizovať dno potoka. Z oboch strán sú súkromné pozemky a naše ťažké autá sa k miestu jednoducho nedostanú,“ podotkol Ľuboslav Chvostaľ zo Správy povodia Laborca.


Humenský (Kudlovský) potok Správa povodia Laborca celý prečistí, nemenej dôležitou súčasťou ich prác je aj vývoz odpadu. V tejto spojitosti hľadá riešenie aj mesto Humenné prostredníctvom Technických služieb. Skládky sú však preplnené.


Kosenie brehov Laborca sa v minulosti pravidelne dialo 4-krát ročne. V tomto roku je to 3-krát ročne, aktuálne sú brehy Laborca pokosené.


Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Krízový štáb mesta Humenné a Slovenského vodohospodárskeho podniku Krízový štáb mesta Humenné a Slovenského vodohospodárskeho podniku
« predchádzajúci Krízový štáb mesta Humenné a Slovenského vodohospodárskeho podniku Krízový štáb mesta Humenné a Slovenského vodohospodárskeho podniku Krízový štáb mesta Humenné a Slovenského vodohospodárskeho podniku Krízový štáb mesta Humenné a Slovenského vodohospodárskeho podniku nasledujúci »
aktualizácia: 27.08.2020 | počet zobrazení: 1289

Počet návštev od 18.09.2011: 3746704
Počet návštev dnes: 1356
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie