Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš MeričkoKalendár
  «   Júl   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

meniny má Amália


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Vydarené Pamätné dni mesta – Dni priateľstva navštívili tisíce Humenčanov

Vydarené Pamätné dni mesta – Dni priateľstva navštívili tisíce Humenčanov

Uplynulý víkend sa uskutočnili v Humennom trojdňové oslavy 701. výročia prvej písomnej zmienky o meste. Pamätné dni sa tentoraz niesli v duchu spoznávania remesiel, kultúry a tradičnej kuchyne našich družobných miest s podtitulom Dni priateľstva.


Primátorka Jana Vaľová ešte v piatok na slávnostnom otvorení privítala zástupcov partnerských miest Humenného – českého Třebíča, maďarskej Mátészalky, ruského mesta Vidnoje, ukrajinského Perečína a poľských miest Sanok a Jaslo. Nielen spomínané partnerské mesta, ale napr. aj francúzske Darney mali na Námestí Slobody stánky, kde návštevníkom ponúkali svoje tradičné jedlá, rôzne remeselné výrobky a mohli sa tam oboznámiť aj s ich typickou kultúrou. S výzdobou stánkov pomáhali šikovné ruky žiakov a pedagógov humenských základných škôl.


Program potešil gurmánov, ale aj umelecky založených Humenčanov a ich deti
V rámci prezentácie ľudových remesiel sa zo Slovenska a našich zúčastnených partnerských miest predviedli hrnčiari, výšivkári, spracovatelia koží, drevorezbári, výrobcovia mydlových kytíc, tkaných kobercov, ale aj bižutérie a perníkov. Na oslavy dorazili aj fujaristi, heligonkári, výrobcovia ručných maľovaných ozdôb alebo vianočných gúľ.


Na svoje si prišli aj chuťové bunky návštevníkov. Tí si kúpou žetónu za jedno euro mohli pochutiť na rozvoniavajúcich špecialitách. Český stánok, ktorý si pod taktovku výzdoby prebrala ZŠ Jána Švermu, ponúkal napr. moravské koláče, bravčové výpečky so žemľovou knedľou a kapustou, či zemiakový guľáš s údeninou. Rusi, ktorým stánok vyzdobila ZŠ Pugačevova, uvarili tradičný boršč, pirohy a holúbky. Naši severní susedia z Poľska, ktorým vyzdobila stánok ZŠ Hrnčiarska, zas bodovali polievkou z červenej repy s uškami, bigosom a krokietkami a takisto aj tamojší bio kozím syr, ktorý k nám priniesli.


Maďarský stánok s výzdobou ZŠ Laborecká, ponúkol tradičný perkelt, plnenú kapustu, či fazuľový „Babgulyás“. Francúzsky stánok si obľúbili najmä fanúšikovia sladkého – lákal svojimi palacinkami s pomarančovým džemom, lotrinským koláčom kiš a a jablkovým koláčom tart. O výzdobu sa postarala ZŠ Dargovských hrdinov a Asociácia priateľov Francúzska v Humennom. Ukrajincom vyzdobila stánok ZŠ SNP a uvarili napr. boršč alebo tatársku kašu s duseným mäskom.


Na Desmod prišlo až 5000 návštevníkov
Srdcia Humenčanov si získali nielen folklórne súbory z našich družobných miest, ale aj rôzne vystúpenia ľudových umelcov a programy pre najmenších. Filmoví fanúšikovia mohli zavítať aj do Letného kina. Najväčšími ťahákmi víkendu bolo vystúpenie frontmana kapely Lucie Davida Kollera a skupiny Desmod, kde podľa odhadov prišlo až 5000 ľudí.


Zástupcovia družobných miest si pochvaľovali atmosféru na Námestí slobody, kde sa uskutočnil hlavný program Pamätných dní. Nadšení boli aj z tisícov Humenčanov, ktorí sa počas osláv premleli v centre mesta.


V rámci folklórnych súborov a umelcov boli zastúpenia rôznorodé, FS Šumadija zo Srbska, FS Bajdyš z Českého Třebíče, Lemkovskí hudáci a Turzanská dolina z Ukrajiny, poľskí šermiari a FS Zespol Piesni i Tanca, FS z maďarskej Mátészalky, ale aj FS Chemlon a Mestský dychový orchester Chemlon, fujaristi Milan Katreniak, Ľudovít Cehelský, Milan Lakatoš a Peter Pajkoš, ruskí balalajkári a Ľudo Kuruc.


Primátorka: Podujatie vysoko ocenili Humenčania, ale aj všetky zahraničné delegácie
Primátorku potešilo, že aj tento ročník Pamätných dní mesta bol plný skvelej nálady, nových priateľstiev a krásnych kultúrnych zážitkov. „Chcem poďakovať všetkým delegáciám, že k nám priniesli veľa súborov, kultúry a kuchárov, ktorí v našich základných školách pripravili viaceré výborné gurmánske jedlá. Všetko nám vyšlo na jednotku, vrátane počasia. Za tie tri dni som rozprávala s desiatkami Humenčanov, ktorí boli nadšení, že sme pokračovali vo vysoko nastavenej latke z uplynulých ročníkov. Som rada, že program a organizáciu celého podujatia veľmi ocenili aj partneri z našich družobných miest. V Humennom sa im tak páčilo, že mnohí z nich ľutovali, že už musia ísť domov, no sľúbili, že sa sem veľmi radi prídu pozrieť aj o rok,“ pochvaľovala si oslavy 701. výročia prvej písomnej zmienky o meste Jana Vaľová.


"Ďakujeme Poľskému inštitútu v Bratislave za organizačnú a finančnú pomoc pri zabezpečení účasti Poľských účinkujúcich na Dňoch mesta Humenné 2018”. Poľský inštitút


Foto: Mgr. Michaela Dochánová

« späť

« predchádzajúci
aktualizácia: 11.09.2018 | počet zobrazení: 13816

Počet návštev od 18.09.2011: 3130442
Počet návštev dnes: 513
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie