Miestna organizácia Rusínskej obrody, Vihorlatské múzeum a Súkromná základná umelecká škola Kudlovská pripravili v rámci projektu Rusíni Humenného tvorivú dielňu a koncert Ľudovej hudby Sokolej a jej hostí. Pomáhala podpora z Fondu na podporu kultúry.
Podujatia zamerané na rusínsky a zemplínsky folklór boli prípravou detských spevákov z humenského regiónu na festival rusínskej piesne Spevy môjho rodu, ktorý sa uskutoční 2. až 4. decembra vo Vydrani a v Humennom.
V piatok 17. novembra v priestoroch SZUŠ Kudlovská sa detskí speváci učili spievať s ľudovým orchestrom, sobota 18. novembra sa stala generálnou skúškou a koncertom Ľudovej hudby Sokolej a jej hostí v koncertnej sále Vihorlatského múzea.
Hosťami ľudovej hudby boli detskí speváci, vybraní účastníci regionálnej súťaže detského hudobného folklóru, žiaci ZŠ Kudlovská, ZŠ Hrnčiarska, CZŠ Duchnovičova, ZŠ Jána Švermu, ZŠ Dargovských hrdinov, MŠ Osloboditeľov a humenských gymnázií – Klaudia Turčíková, Karolína Tkáčová, Nela Adameková, Katarína Procházková, Maurus Huľo, Tomáš Juhasz, Zuzana Biľová, Veronika Biľová, Sophia Ovšianiková, Grétka Kočanová, Lea Kolesárová, Olívia Kočanová, Diana Kunášová, Antónia Harvanová, Mária Alexandra Křižanovská, Ivana Lodová, Timea Ľoncová, Sandra Sedláková, Petronela Vajsová, Petronela Čorná, Veronika Basošová, Tadeáš Roháľ, Karin Kurucová, Daniela Petrová, Janka Magurová a zakladajúca členka DSS Bosoročky Viktória Kováčová.
V ich podaní si vďační diváci zaplnenej koncertnej sály Vihorlatského múzea vypočuli známe či nepoznané rusínske i zemplínske piesne. Odzneli aj štyri piesne už nebohej rusínskej speváčky Márie Čokynovej z Uble a hymna festivalu Spevy môjho rodu Poďme sobi zaspivaty.
Sprievodný orchester Ľudovú hudbu Sokolej tvorili pedagógovia a žiaci SZUŠ Kudlovská – Vitalina Poldruháková – primáška, Miroslav Dzijak, Daniela Gnipová, Ľudka Kvašná, Pavlína Mergová, Dávid Merga, Alena Bačíková, Michal Barna a Ľuboš Chromý, ktorí speváčikov vynikajúco a veľmi citlivo sprevádzali.
Miroslav Kerekanič aj ako moderátor divákov oboznámil s 32-ročnou históriou ľudovej hudby, 30-ročnou históriou festivalu zemplínskych spevákov Zempľin špiva, 16-ročnou históriou festivalu rusínskej piesne Spevy môjho rodu, ale i s úspechmi humenských spevákov na celoštátnej súťaži Slávik Slovenska.
Symbolicky koncert otvárali i ukončili laureátky celoštátnej súťaže Zlatý slávik Petronela Vajsová a Janka Magurová.
Nálada bola vynikajúca, diváci odmeňovali spevákov dlhotrvajúcim potleskom, ba dokonca si mnohí piesne spievali spolu s účinkujúcimi. Pre veľký záujem a priaznivú odozvu určite v letnom termíne príde repríza.
Ďalšie podujatia organizované MO ROS v spolupráci
s Vihorlatským múzeom a SZUŠ Kudlovská
Koncert a beseda „Quo vadis?“ s učiteľmi
akordeónu konzervatória v Košiciach / Jozef Demjan a Frederika Pöhmová
(1.12.2023, koncertná sála Vihorlatského múzea),
Festival rusínskej piesne Spevy môjho rodu
(4.12.2023, divadelná sála MsKS Humenné)
Koncert kolied Vianočné pastorále v podaní MSS
Hačure, DSS Bosoročky a Tria Zornica (16.12.2023, nádvorie Vihorlatského
múzea)
Vedecká konferencia Odkaz A.I. Dobrianskeho pre
súčasnosť (18.12.2023, koncertná sála Vihorlatského
múzea)
Vianočný koncert FS Chemlon (27.12.2023, divadelná
sála MsKS Humenné)
Kultúrno-spoločenské podujatie Spoločnyj svjatyj
večur (13.01.2024, hotel Aston).
Všetkých milovníkov a priaznivcov rusínskej kultúry srdečne pozývame!
Miroslav Kerekanič,
odborný pracovník Vihorlatského múzea
predseda MO ROS v Humennom
Tlačový referát
Mestský úrad