Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   November   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

meniny má Katarína


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Vihorlatské múzeum: Príbeh múzea

Vihorlatské múzeum: Príbeh múzea

Príbeh umenia sprístupňuje Vihorlatské múzeum v Humennom a mediálny partner podujatia internetové Rádio Paráda symbolicky počas Svetového dňa umenia (15. apríl), ktorý pripadá na deň narodenia talianskeho všestranného umelca Leonarda da Vinciho (1452 – 1519), autora slávnej Mona Lízy a Poslednej večere.


Naším cieľom je poukázať na umenie v širších spoločenských súvislostiach, priblížiť umenie v múzejných expozíciách, na výstavných plochách múzea, v kaštieľskych komnatách a v celom priestore regiónu horného Zemplína a ponúknuť svojim priaznivcom priestor k štúdiu, bádaniu, sebaprezentácii i oddychu.


Zábavnou formou predstavujeme výtvarné klasické a insitné umenie v širokej palete výtvarných druhov a žánrov, prejavy ľudového hudobného a speváckeho umenia i dramatické umenie, ktorých prvky sa prelínajú ľudským životom a sú neoddeliteľnou súčasťou vývoja celej spoločnosti. V cykle príbehov o umeleckých dielach pozývame verejnosť k dialógu o podstate umenia – o význame a potrebnosti umenia, o slobode umeleckého prejavu, jeho podpore a rozvoji, o celospoločenskom význame umenia a (ne)vysvetliteľnej energii umenia v konkrétnych životných situáciách jednotlivca. Pre názornosť vyberáme diela i autorov zo vzácnej obrazovej a umeleckej zbierky umelecko-historického fondu Vihorlatského múzea v Humennom od 17. po 20 storočie, diela z galerijného fondu múzea s odkazom regionálnych autorov, ako aj ukážky ľudového umenia etnografického fondu. Na pozadí historických udalostí priblížime, čím boli umelecké diela pre ich autorov a majiteľov, kto boli ich múzy, ako a prečo vznikli, s akým posolstvom sa k nám prihovárajú a čo všetko sa z nich môže súčasník dozvedieť.


Širokú verejnosť pozývame precítiť, vidieť a počuť umenie na webových stránkach Vihorlatského múzea a na rozhlasových vlnách internetového Rádia Paráda. Príbeh umenia ako spoločný projekt múzea a rádia je o umení spoznávať, učiť sa a porozumieť svetu okolo seba. Verejnosti sa na www.muzeumhumenne.sk a www.radioparada.sk prihovoríme novými zadaniami a vyhodnotením vždy v 15. a posledný deň nového mesiaca. Aprílové zadanie čerpá z tvorby a posolstva dvoch umelcov z regiónu – akademickej maliarky Oľgy Buhajovej a profesora, akademického maliara Stanislava Stankociho.


Mgr. Jana Fedičová
Vihorlatské múzeum v Humennom, marketing


Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Vihorlatské múzeum: Príbeh múzea Vihorlatské múzeum: Príbeh múzea
aktualizácia: 16.04.2020 | počet zobrazení: 611

Počet návštev od 18.09.2011: 3391431
Počet návštev dnes: 233
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie