Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Apríl   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

meniny má Vojtech


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Verejné zhromaždenie občanov potvrdilo, že témy teplovodných rozvodov a energetickej koncepcie v Humennom sú naďalej mimoriadne vážne

Verejné zhromaždenie občanov potvrdilo, že témy teplovodných rozvodov a energetickej koncepcie v Humennom sú naďalej mimoriadne vážne

Primátor Miloš Meričko zvolal v utorok 4. júna do veľkej zasadačky mestského úradu verejné zhromaždenie občanov. Po viac ako ôsmich rokoch to bola prvá oficiálna možnosť priamej komunikácie občanov Humenného s predstaviteľmi mestskej samosprávy. Takmer 3-hodinová diskusia okrem iného potvrdila, že problematika verejného zásobovania teplom a záležitosťami s tým spojenými, je a zostáva veľmi vážnou občiansko-spoločenskou témou v našom meste. Na zhromaždení sa okrem verejnosti zúčastnili poslanci mestského zastupiteľstva, zástupcovia Chemes, a.s., a Humenskej energetickej spoločnosti, s.r.o., viacerí predsedovia SVB a členovia rád SVB, aj zamestnanci MsÚ.

O aktualizácii koncepcie tepelného hospodárstva mesta Humenné informoval zástupca Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, prof. Ing. František Urban, CSc., ktorého tím v spolupráci s ďalšími odborníkmi tento dokument spracoval.

Ako odznelo počas diskusie, ak by sa komunikovalo takýmto spôsobom na pôde radnice už v minulosti, mnohé „zaručené správy“ mohli byť vysvetlené a zdôvodnené odborníkmi, bez nánosu politickej propagandy a vytĺkania politického kapitálu, vzájomného obviňovania a tiež zamlčovania dôležitých skutočností.

Na verejnom zhromaždení sa zúčastnilo približne sto občanov, a najväčším pozitívom bolo to, že viacerí z nich boli počas diskusie veľmi aktívni. Aj napriek rozdielnym názorom na to, kto je a akou mierou zodpovedný za súčasný stav a ako treba najefektívnejšie riešiť situáciu po ukončení platnosti zmluvu o prenájme teplovodných rozvodov, možno konštatovať, že verejné zhromaždenie svoj hlavný cieľ splnilo.

Primátor mesta Miloš Meričko prezentoval prítomným, aký ďalší postup a riešenie predloží poslancom MsZ na najbližšie rokovanie, pretože jedine oni majú podľa legislatívy právomoc rozhodnúť, čo bude a môže nasledovať predtým a rovnako aj potom, keď skončí platnosť nájomnej zmluvy o prenájme energetických zariadení mesta Humenné 410/2005.

Treba verejnosti pripomenúť, že mestu sa ponúka nová príležitosť získať mimorozpočtové prostriedky z európskych rozvojových fondov, a to až v sume do 6 miliónov eur. Túto jedinečnú šancu chce primátor Miloš Meričko využiť, aj keby sme dostali iba časť z maximálne deklarovanej čiastky. Je to prejav zodpovednosti o zabezpečenie bezpečnej dodávky tepla pre Humenčanov. Uchádzať sa o peniaze z európskych fondov je však podmienené vlastníctvom licencie na výrobu alebo distribúciu tepla, ktorú mesto Humenné nevlastní. Prečo o licenciu mesto v minulosti nepožiadalo, to nevedel zodpovedať nikto z prítomných na verejnom zhromaždení. V diskusii odznelo, že reálne teraz nezostáva iné, len v predstihu začať pracovať na novej zmluve s HES, lebo ona licenciu vlastní, a reálne sa o peniaze zo zdrojov EÚ možno uchádzať len takto.

Posledné slovo pri riešení ďalšieho fungovania teplovodných rozvodov a vzťahov medzi mestom na jednej strane a Chemesom, a.s. ako výrobcom tepla a väčšinovým podielnikom v spoločnosti HES, s.r.o bude mať o niekoľko dní 24 humenských poslancov.

Zároveň v tejto súvislosti zverejňujeme kompletnú Nájomnú zmluva o prenájme energetických zariadení mesta Humenné 410/2005 so všetkými dodatkami:

Nájomná zmluva o prenájme energet. zariadení mesta Humenné 410_2005 s d (formát PDF, veľkosť 1,9 MB)

Text a foto: Ľuboš Ondovčin

« späť

« predchádzajúci nasledujúci »
aktualizácia: 05.06.2019 | počet zobrazení: 1783

Počet návštev od 18.09.2011: 3746766
Počet návštev dnes: 1418
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie