Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš MeričkoKalendár
  «   Júl   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

meniny má Berta


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Vansovej Lomnička oslavuje jubilejný 50. ročník

Vansovej Lomnička oslavuje jubilejný 50. ročník

Terézia Vansová bola slovenská spisovateľka, predstaviteľka prvej generácie realizmu na Slovensku, zakladateľka ženského časopisu Dennica, funkcionárka Živeny, podporovateľka ochotníckeho divadla a etnografka. Na jej počesť sa každoročne konajú po celom Slovensku recitačné súťaže. Jedna z nich sa uskutočnila posledný februárový piatok v zasadačkách Mestského úradu v Humennom.


Úvod Vansovej Lomničky ozvláštnil krátky kultúrny program, ktorý nás preniesol do života spisovateľky Terézie Vansovej a jej rovesníčok. Okresného kola umeleckého prednesu poézie a prózy žien „Vansovej Lomnička“, sa zúčastnilo 25 dievčat a žien, z ktorých odborná porota vybrala dve a jednu náhradníčku z kategórie do 25 rokov (Simona Bačínska, Dáša Ferková) a 4 súťažiace v kategórii nad 25 rokov (Zuzana Švecová, Alexandra Harvanová, Jana Vargová, Ingrid Zavodská). Tieto víťazky sa stretnú 25. marca v Prešove na krajskom kole tejto významnej literárnej súťaže. Okrem toho porota ohodnotila aj tzv. recitačné stálice, ktoré sa pravidelne zúčastňujú recitačných súťaží.


Päťdesiaty ročník okresnej Vansovej Lomničky sa tento rok niesol v duchu osláv 700. výročia prvej písomnej zmienky o našom meste. Aj preto sa prítomným prihovorila primátorka mesta, Jana Vaľová, ktorá vyzdvihla túto recitačnú tradíciu a spojila minulosť s prítomnosťou. Práve to staré prežíva aj v súčasnosti, oblečené do nového šatu a mladí ľudia, hlavne ženy, sú akousi chodiacou pochodňou myšlienky Terézie Vansovej, ktorá písala o ženách a pre ženy, o ich pozícii v spoločnosti kedysi. Vansová predstavovala ženám pokrokové názory na svoju dobu vyjadrené literatúrou. V jej riadkoch sa mnohé z nás preto nájdu aj dnes.


Recitačné popoludnie sa uskutočnilo v spolupráci Okresnej organizácie Únie žien Slovenska a Mesta Humenné pod záštitou primátorky Jany Vaľovej. Okrem toho sa recitálu zúčastnili Anna Capová, bývalá predsedníčka Okresnej organizácie Únie žien v Humennom, poslanci Mestského zastupiteľstva, Jednota dôchodcov Slovenska a zástupcovia humenských stredných škôl.


Autor: Mgr. Michaela Dochánová

« späť

« predchádzajúci
aktualizácia: 24.02.2017 | počet zobrazení: 11982

Počet návštev od 18.09.2011: 3118769
Počet návštev dnes: 874
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie