Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Máj   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

meniny má Gizela


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Valaškovský most čaká znovuzrodenie

Valaškovský most čaká znovuzrodenie

Tohto roku sa Valaškovský most dožíva krásneho jubilea 117 rokov. Podobne ako naše mesto Humenné, ktoré oslávi sedemstovku svojej prvej písomnej zmienky, nesie si most so sebou množstvo historických spomienok od svojho vzniku v roku 1900. 2. júna 2017 bol Valaškovský most oficiálne zapísaný Pamiatkovým úradom SR do zoznamu Národných kultúrnych pamiatok Slovenska ako nositeľ cenného autentického odkazu minulosti. Pri príležitosti osláv 700. výročia mesta Humenné, sa humenská radnica rozhodla slávnostne ho uviesť medzi Národné kultúrne pamiatky počas osláv Pamätných dní 15. septembra 2017. Ešte predtým však na moste popracujú odborníci, ktorí oprášia jeho slávu a dodajú mu punc unikátnosti a originality.


Brat Eiffelovky a Titanicu
Valaškovský most, medzi domácimi známy aj ako Most lásky, bol postavený v roku 1900 na mieste pôvodného dreveného mosta. Keďže rieka Laborec odjakživa rozdeľovala Humenné na dve polovice, Valaškovský most bol akýmsi spojítkom severného a južného konca mesta. Obyvatelia sa tak mohli dostať do centra aj zo vzdialenejších kútov mestečka či z okolia. Stavba Valaškovského mosta bola veľkou historickou udalosťou a jeho výroba, na ktorej sa podieľali vtedy maďarskí inžinieri, doslova umeleckým kumštom. Bol totiž postavený „horúcou“ technológiou spájania nitmi. To znamená, že stavebné práce sa robili ručne za tepla. V malých vyhniach nahrievač nahrieval nity. Žeravý nit potom veľkými kliešťami podal podávačovi, ktorý strčil nit do otvoru a z druhej strany ďalší robotník veľkým, dvojkilovým kladivom pologuľovitým otvorom v strede búchal po ňom dovtedy, kým nevyformoval hlavičku nitu a pritiahol tak vlastne plech k plechu. Podávač všetko z druhej strany istil kladivom. Bola to veľmi náročná práca. Robotníci takto za deň dokázali vytvoriť až dvesto nitov. Je dôležité podotknúť, že rovnakou technológiou bola postavená aj Eiffelova veža v Paríži či legendárny parník Titanic, takže Valaškovský most možno právom považovať za svetový unikát a „slovenského brata“ týchto obrovských stavieb.


Odolal svetovým vojnám aj živelným pohromám
Z vojenského hľadiska bol Valaškovský most v minulosti dôležitou dopravnou a zásobovacou križovatkou. Preto sa mu počas vojny vždy venovala veľká pozornosť, nakoľko bol strategickým miestom. Ani jedna svetová vojna ho však nezlomila a aj napriek tomu, že počas druhej svetovej vojny bol podmínovaný, ostal stáť. Vydržal aj prechod tisícok vojakov tankového pluku, ktorí po ňom s dvoma stovkami tankov prechádzali do výcvikového priestoru na Valaškovciach v období socializmu takmer každý deň. Most prežil dokonca aj niekoľko desivých povodní rieky Laborec a odolal. Tušil, že jeho čas ešte len príde.


Most lásky ako národná kultúrna pamiatka
Od roku 2012 dostal Valaškovský most prívlastok Most lásky, keďže už na Valentína toho roku tu zamkli prví zaľúbenci svoju lásku na kľúčik. V súčasnosti zdobí zábradlie mosta už niekoľko stoviek visiacich zámkov ako znak lásky. 2. júna 2017 bol Valaškovský most oficiálne zapísaný Pamiatkovým úradom SR do zoznamu Národných kultúrnych pamiatok Slovenska ako nositeľ cenného autentického odkazu minulosti. Slávnostne ho ako Národnú kultúrnu pamiatku predstavíme Humenčanom aj návštevníkom počas Pamätných dní mesta Humenné 15. septembra tohto roku. Predtým však absolvuje renováciu, ktorá začala 5. septembra a potrvá až do nedele 9. 9. 2017. V rámci rekonštrukcie sa začalo s obnovou náteru na mostnej konštrukcii. Obnova sa realizuje formou odstránenia starého skorodovaného náteru za pomoci vysokého tlaku vody a k následnému naneseniu novej vrstvy náteru. Nový náter bude tmavosivej farby, bude antikorózny, odolný voči otieraniu a znesie aj menšie mechanické zaťaženie. Celková plocha mosta o veľkosti 680 m2, ktorá podlieha oprave spotrebuje až 85 kg tejto špeciálnej farby.


Autor: Mgr. Michaela Dochánová

« späť

« predchádzajúci
aktualizácia: 05.09.2017 | počet zobrazení: 10744

Počet návštev od 18.09.2011: 3799618
Počet návštev dnes: 383
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie