Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Apríl   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

meniny má Vojtech


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » V podchode sa uskutočnil kontrolný deň rekonštrukčných prác

V podchode sa uskutočnil kontrolný deň rekonštrukčných prác

V pondelok 30. októbra 2017, sa uskutočnil kontrolný deň rekonštrukčných prác v podchode pri železničnej stanici, za účasti primátorky mesta, Jany Vaľovej, zástupcov zhotoviteľa stavby, stavebného dozoru a pracovníkov Odboru výstavby a územného plánovania MsÚ. V podchode sa pritom opravujú závady, ktoré sa objavili po jeho predchádzajúcej rekonštrukcii.


Zhotoviteľ stavby vždy vzíde na základe riadneho výberového konania
Humenská radnica zrealizovala počas posledného štvorročného obdobia viac ako 50 investičných akcií týkajúcich sa stavebných úprav a rekonštrukcií ciest a chodníkov, základných a materských škôl alebo rôznych budov v majetku mesta ako napr. Detská poliklinika či Zdravotné stredisko na Sídlisku III. K investičným akciám tohto druhu patrí aj oprava podchodu pri železničnej stanici, ktorý Mesto Humenné ešte v rokoch 2014 a 2015 trikrát reklamovalo v rámci záruky u spoločnosti Bautek spol. s r.o. ako zhotoviteľa spomínanej stavby. V prípade takýchto komplexných rekonštrukcií a stavebných úprav je vždy potrebné vybrať na začiatku zhotoviteľa stavby, ktorý vzíde z riadneho výberového konania, pričom pri väčšom množstve záujemcov rozhoduje vždy najnižšia cena, ktorú Mesto musí akceptovať. Aj napriek tomu nie každý zhotoviteľ si svoju prácu vykoná zodpovedne.


Podobne sa tak stalo aj v prípade humenskej samosprávy, kedy reklamovala vady pri oprave ZŠ Kudlovská. Vtedy zhotoviteľ stavby odmietol uznať reklamáciu a Mesto preto postúpilo prípad na súd, ktorý aj vyhralo. Výsledkom bolo, že stavebník svoje nedostatky práce v konečnom dôsledku bol povinný opraviť. V druhom prípade spomínaného podchodu si však radnica uplatnila pri reklamáciách možných nedostatkov a závad zádržné, z ktorého sa v súčasnosti vykonávajú opravy.


Opravia sa dilatačné škáry aj strop podchodu
Samotná oprava podchodu pozostáva z demontáže a rezania dosiek Saphir po obvode, aby pri spätnom namontovaní vznikli dilatačné škáry potrebných rozmerov udávané výrobcom. Dilatačné škáry sú riešené vo farbách mesta (žltá a modrá). Po dokončení tejto časti opráv príde na rad oprava podhľadov a stropu v podchode, ktorý bude riešený rovnakým spôsobom vytvorenia dilatačných škár. Zároveň sa upravia dilatačné škáry na bočných stenách aj v miestach, kde nie je pevný podklad. Okrem toho zhotoviteľ stavby vytvorí do podchodu z Chemlonskej ulice bezbariérový nájazd v šírke 1,2 m. Primátorka Jana Vaľová navrhla tiež opravu skorodovaných miest vitrín, ktoré sa vyčistia a sklá sa zaizolujú. Okrem toho sa opraví aj strecha pri vstupe do podchodu od parku. Práce na oprave potrvajú približne 3 týždne.


Pôvodné betónové steny podchodu pôsobili nebezpečne, boli pomaľované graffitmi a navyše sa v priestoroch podchodu nedali umiestniť kamery pre väčšiu bezpečnosť obyvateľov mesta. V podchode bol preto prvýkrát na Slovensku použitý špeciálny materiál, ktorý mal zabrániť, aby steny boli pomaľované rôznymi graffiti a aby sa nedali rozbiť, čoho dôkazom je už takmer štyri roky udržiavaný a čistý podchod. Problémy však nastali s vydúvaním dosiek z dôvodu nedostatku skúseností s pokladaním takéhoto druhu materiálu, ktorý sa v Humennom prvýkrát použil práve v podchode, kde bol vystavený striedavo nízkym mínusovým (v zime) a vysokým plusovým teplotám vonkajšieho prostredia v lete, ktoré otestovali jeho odolnosť, a tak odhalili jeho skryté vady. Zvyčajne sa tento materiál používa napr. vo vnútri zimných štadiónov, kde je nízka teplota stabilného charakteru.


Pôvodná firma opravy podchodu neuskutočnila
Ako sme už spomínali Mesto Humenné v rokoch 2014 a 2015 trikrát reklamovalo v rámci záruky u spoločnosti Bautek spol. s r.o. ako zhotoviteľa spomínanej stavby, záručnú vadu diela spočívajúcu v deformácii polykarbonátových obkladových dosiek v podchode, ktoré sa oddeľovali od pevného podkladu železobetónových stien. Zhotoviteľ stavby na uvedené reklamácie písomne nereagoval, preto radnica zaslala v októbri 2016 list, v ktorom firme poskytla náhradnú lehotu na odstránenie oznámených nedorobkov a závad. Ani na túto výzvu však spoločnosť v zákonom stanovenej lehote nereagovala, Mesto preto vypracovalo projektovú dokumentáciu na opravu podchodu, ktorá sa realizovala prostredníctvom stavebnej firmy vybranej v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní.


Následne si Mesto Humenné uplatnilo zádržné vo výške 12 769 eur, ktoré firme BAUTEK spol. s.r.o. neboli vyplatené z dôvodu neodstránenia oznámených nedorobkov a vád. Tieto finančné prostriedky sú ako sme už spomínali aktuálne použité na úhradu odstránenia predmetných závad. Skutočné náklady na opravu podchodu si po odpočítaní zádržného bude Mesto po úplnom dokončení tejto rekonštrukcie súdnou cestou vymáhať od JT Company Invest s. r. o., ktorá je od roku 2016 právnym nástupcom spoločnosti BAUTEK spol. s r.o.


Autor: Mgr. Michaela Dochánová

« späť

« predchádzajúci
aktualizácia: 31.10.2017 | počet zobrazení: 7903

Počet návštev od 18.09.2011: 3747218
Počet návštev dnes: 1870
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie