Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Máj   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

meniny má Gizela


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » V Košiciach sa stretnú skvosty železničnej nostalgie, Rušňoparádu v Humennom podporila aj radnica

V Košiciach sa stretnú skvosty železničnej nostalgie, Rušňoparádu v Humennom podporila aj radnica

Košické rušňové depo Železničnej spoločnosti Slovensko raz ročne pozýva do svojich priestorov priaznivcov vlakovej dopravy. Inak tomu nebude ani 14. – 15. apríla, kedy sa otvoria brány už 18. ročníka Rušňoparády – najväčšej slovenskej prehliadky železničnej histórie i súčasnosti.


Podľa organizátorov sa v Košiciach zíde naozaj pestrá kolekcia historických a moderných vozidiel so vskutku pozoruhodnými menami. „Z celého Slovenska, ale aj Čiech či Maďarska sa k nám dokotúľajú také hviezdy ako Žabotlama, Papagáj, Hurvínek, Mravec, Ušatá, Sergej, Karkulka, Vectron, Albatros či Orchestrión. Počas víkendu sa tak na jednom mieste stretnú viac ako dve desiatky parných, motorových a elektrických rušňov, a tak som presvedčený, že sa majú návštevníci na čo tešiť,“ približuje Ľubomír Lehotský, predseda OZ Detská železnica Košice, ktorá podujatie spoluorganizuje so Železničnou spoločnosťou Slovensko.


Lokomotívy sa už tradične predstavia v plnej kráse na Točňoparáde a železničnú nostalgiu si bude môcť verejnosť vychutnať aj počas večerného fotenia. Zručnosť rušňovodičov preveria tradičné súťažné disciplíny Anglickej pošty a nebude chýbať ani vojenský prepad a prelet historických lietadiel nad depom. Albatros a Ušatá sa v nedeľu stretnú na mimoriadnej súbežnej jazde na trase Kostoľany – Košice. Pripravené je množstvo atrakcií pre malých i veľkých priaznivcov vlakov a vláčikov. Zaujmú však aj iné atrakcie, napríklad mobilná vyhliadková veža Žeriavov Košice, pečenie gruľovníkov, výstava modelov a určite jedným z najväčších lákadiel je takmer hodinový koncert populárnej hudobnej formácie S hudbou vesmírnou.


„Minulý rok si mohli účastníci Rušňoparády, ktorá prezentuje na jednom mieste moderné i historické vlaky, naplno užiť vlaky InterCity. Tento rok im ponúkneme možnosť obzrieť si náš najmodernejší rušeň Vectron a kus moderného umenia zasa návštevníkom poskytne umelecký vlak T.R.A.M. Osobne som veľmi rád, že ZSSK je hrdým partnerom tohto podujatia, a srdečne pozývam všetkých, aby si prišli vychutnať jeden jarný víkend v príjemnej atmosfére vlakov,“ uviedol Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.


Rušňoparádu podporilo finančne aj Mesto Humenné
Tohtoročná Rušňoparáda ponúkne bohatší program aj mimo areálu rušňového depa. Návštevníci budú mať mimoriadnu možnosť previezť sa kyvadlovými vlakmi na nákladnú stanicu, kam sa bežne nemajú ako dostať a retrobusom navštívia kaštieľ v Krásnej nad Hornádom. Z Humenného do Košíc sa zase vypraví nostalgický vlak na čele s rušňom Sergejom.


„Počas dvoch víkendových dní budú na Rušňoparáde pripravené aj výlety historickými vlakmi do Košického kraja. Prvý zavezie cestujúcich do Jasova na jarný trh a workshop, ďalší vláčik pôjde do Trebišova do Múzea južného Zemplína. Tešíme sa, že priamo v Rušňovom depe bude znovu rozvoniavať margeciansky gruľovník, teda dobrota z južného Spiša,“ povedala výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková.


Rušňoparáda je aj v tomto roku súčasťou TOP podujatí Košického samosprávneho kraja v rámci programu Terra Incognita.


Novinkou je, že vstupenky si tento rok môžete zakúpiť už aj v predpredaji v Regionálnom informačnom bode (Hlavná 48, Košice) alebo online na www.rusnoparada.skwww.detskazeleznica.sk


Nech to para tlačí!


Autor: Zuzana Lehotská, OZ Detská železnica Košice

« späť

« predchádzajúci
aktualizácia: 09.04.2018 | počet zobrazení: 6541

Počet návštev od 18.09.2011: 3801243
Počet návštev dnes: 2008
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie