Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Marec   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

meniny má Radoslav, Radoslava


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » V Humennom sa na tri dni zastavil unikátny historický Légiovlak

V Humennom sa na tri dni zastavil unikátny historický Légiovlak

Unikátny Légiovlak je vernou replikou legionárskeho vlaku – ešalónu z obdobia rokov 1918 –1920. Hlavnou myšlienkou projektu je navrátiť do povedomia verejnosti odkaz zakladateľov moderného štátu. V Humennom sa tento unikátny historický vlak zastavil na 3 dni. Pozrieť si ho môžete na železničnej stanici až do nedele.


V piatok, 18. augusta 2017, sme upriamili našu pozornosť na železničnú stanicu v Humennom, kde rušeň Sergej priviezol historický Légiovlak. Ten tvorí 13 zrekonštru­ovaných vagónov a predstavuje vojenské ešalóny prepravované železnicou, ktorými sa desaťtisíce československých legionárov prepravili naprieč Ruskom po Transsibírskej magistrále, pričom pri prejazde museli bojovať s boľševikmi. Vlak sa skladá z vozňa poľnej pošty, vozňa označovaného ako „tepluška“, ktorý slúžil ako pojazdná kasáreň na ubytovanie vojska, zdravotného, štábneho, obrneného, krajčírskeho, predajného, dielenského, ubytovacieho vozňa a dvoch plošinových vagónov. Okrem toho je doplnený aj o premietací vagón, kde si návštevníci môžu pozrieť historické dokumenty z tohto obdobia. Vlak autenticky približuje životné podmienky legionárov vtedajšej doby. Vlaky slúžili ako pojazdná kasáreň a stali sa do roku 1920 domovom našich vojakov, ktorí ich postupne dovybavovali a zdobili. V druhej polovici roku 1918 dochádzalo k odstráneniu improvizácií, jednotlivé jednotky boli doplňované, novosformované a budovali sa aj logistické a podporné časti ako napríklad kuchyňa, pekáreň, rôzne dielne alebo sklady, ale aj nemocnice, a to predovšetkým vo vozňoch. Návštevníci tejto unikátnej výstavy, tak majú v rámci prehliadky vlaku predstavu, akým spôsobom fungovali vojaci počas bojov I. svetovej vojny. Navyše je výstava doplnená o množstvo dobových dokumentov a artefaktov, ktoré odborne vysvetlí posádka vlaku oblečená do dobových kostýmov a uniforiem.


Slávnostného otvorenia výstavy Légiovlak sa zúčastnil aj viceprimátor Andrej Semanco, ktorý pochválil myšlienku tohto projektu a vyjadril poďakovanie za možnosť priniesť časť tejto vzácnej histórie aj do nášho mesta, nakoľko množstvo bojov I. svetovej vojny sa uskutočnilo aj v tomto regióne. Svedčia o tom desiatky hrobov, cintorínov a pamätníkov padlým vojakom z I. sv. vojny, ktoré sa nachádzajú v našom okolí. Práve tejto problematike sa venujú aj členovia KVH Beskydy, ktorí sú s prezentačným stánkom a výstavou Pradedovia na frontoch prvej svetovej vojny súčasťou Légiovlaku a dokážu Vám v prípade potreby pomôcť aj s dohľadaním predka – legionára.


Odborná i laická verejnosť všetkých vekových kategórií, pamätníci a ich potomkovia, ale predovšetkým deti a mládež si Légiovlak môžu pozrieť až do nedele 20. augusta 2017.


Autor: Mgr. Michaela Dochánová
Zdroj: www.historyweb.sk

« späť

« predchádzajúci
aktualizácia: 18.08.2017 | počet zobrazení: 12116

Počet návštev od 18.09.2011: 3631055
Počet návštev dnes: 309
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie