Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Máj   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

meniny má Roland


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Tartan i pamätník schválený, dobrovoľná zbierka rozšírená

Tartan i pamätník schválený, dobrovoľná zbierka rozšírená

„Na projekt sme dostali dotáciu 250 tisíc eur zo Slovenského atletického zväzu. Predpokladané celkové náklady predstavujú 883 033,62 eur. Spustili sme verejnú obchodnú súťaž, výsledky budú známe 10. septembra. Napriek tomu sme si vyžiadali nezáväzné ponuky od troch firiem. Najnižšia suma je 728 tisíc eur s DPH," vysvetlil primátor mesta Miloš Meričko.


Projekt rieši rekonštrukciu existujúceho 400 m dlhého atletického oválu a vybudovanie atletických sektorov pre hod kladivom, hod diskom, skokom do výšky s viacúčelovou plochou, skokom do diaľky a trojskokom, skokom o tyči, vrhom guľou a hodom oštepom. Súčasťou bežeckého oválu bude aj vodná priekopa s puzdrami pre osadenie pevnej prekážky.


Po rekonštrukcii by mal vzniknúť atletický areál zodpovedajúci požiadavkám medzinárodnej asociácie atletickej federácie IAAF so 400 m bežeckou dráhou, na ktorej bude šesť dráh na ovále a osem dráh na rovinke pred tribúnou a sektormi pre jednotlivé atletické disciplíny.


Pamätník bez mestských nákladov


Neformálne občianske združenie Príď a poznaj navrhlo v Humennom (pred Vihorlatskú knižnicu) umiestniť pamätník Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej. Prvýkrát o téme debatovali poslanci MsZ Humenné na svojom februárovom rokovaní.


„Prečo práve v Humennom má byť umiestnený pamätník týmto mladým ľuďom? Myslím si, že je to vec, ktorá vstúpi do histórie. To, čo sa udialo, nebola obyčajná udalosť. Nebol to náhodný čin, pri ktorom vyhasol ľudský život, i keď ani iné smutné okamihy nezľahčujem. Je to vražda, ktorá poznačila svedomie celého Slovenska. Na druhý dôvod môže byť naše mesto aj hrdé. Humenné bolo po Bratislave a Košiciach tretím mestom na Slovensku, ktoré sa pridalo k protestom proti udalosti, ktorá nemohla ostať mlčky opomenutá. Otázka umiestnenia pomníka nie je otázkou vzťahu k Humennému, ale je otázkou vzťahu nášho svedomia a vnútorného presvedčenia, aké hodnoty v živote ctíme. Pamätník zaradí Humenčanov medzi ľudí s nadhľadom a svedomím. Aj v našom meste žijú ľudia, ktorí si ctia hodnoty ľudskosti,„ podotkol Ján Mičovský, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Zároveň odmietol, že s umiestnením pamätníka súvisí akékoľvek „politikum“, ide o vnútorné presvedčenie.


Poslanec Ivan Hopta odsúdil vraždu mladých ľudí, apeloval aj na spoločenský systém, ktorý označil za pôvodcu smutnej udalosti. Do diskusie sa zapojilo viacero poslancov a prezentovali oba póly pohľadu.


„Neformálne zoskupenie Príď a poznaj zabezpečí všetky potrebné úkony, žiadali mesto iba o povolenie, aby mohol pamätník v Humennom stáť. Vražda Jána a Martiny zasiahla osudy Slovákov, aj Humenčanov, preto útoky či necitlivé vyjadrenia ma mrzeli. Nie sme prvým mestom, ktoré sa k vražde postavilo úctou a pamiatkou," poznamenal Miloš Meričko, primátor mesta.


Hlasovanie: ZA / 13 – PROTI / 1 – ZDRŽAL SA / 6.


Pamätník bude umiestnený na trávnatý segment pred Vihorlatskou knižnicou (na mestskom pozemku). Náklady znášajú členovia neformálneho občianskeho združenia PRÍĎ A POZNAJ. Termín odhalenia pamätníka: september 2020.


Finančná pomoc po povodni


Poslanci rozhodovali o rozšírení zbierky „Humenné svojim" a určení jej podmienok. Zbierka bola v pôvodnej verzii schválená na júnovom zastupiteľstve.


„V priebehu minulého týždňa nás postihli ďalšie nepríjemné udalosti, prívalová povodeň, ktorá zasiahla severnú časť mesta, najmä v okolí Kudloviec a Gaštanovej ulice. Rozhodol som sa navrhnúť rozšírenie podmienok dobrovoľnej zbierky, aby sa o finančné prostriedky z transparentného účtu mohli uchádzať aj rodiny postihnuté povodňou,“ vysvetlil Miloš Meričko, primátor mesta. Stav k 27.8. je na transparentnom účte 2 465,80 eur. Primátor mesta požiadal o finančnú pomoc listom aj predsedu PSK.


S pozmeňujúcim návrhom vystúpila poslankyňa Jana Andruchová, ktorá žiadala doplnok – doložiť doklad o poskytnutej dotácie z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny vo veci humanitárnej pomoci, aby sa financie nevyplácali duplicitne rovnakým ľuďom. Pozmeňujúci návrh ako aj celkový bod rokovania prítomné plénum schválilo.


Veronika Lattová a Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Zasadnutie MsZ Zasadnutie MsZ
« predchádzajúci Zasadnutie MsZ Vystúpenie ministra Jána Mičovského nasledujúci »
aktualizácia: 27.08.2020 | počet zobrazení: 1211

Počet návštev od 18.09.2011: 3781900
Počet návštev dnes: 1949
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie