Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš MeričkoKalendár
  «   August   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

meniny má Oskar


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » TROJCÍP pohraničia – spoločné územie Kremenaros

TROJCÍP pohraničia – spoločné územie Kremenaros

Spoločné cezhraničné funkčné územie Kremenaros (Kremenec) – to bola hlavná téma štvrtkového (23.7.) stretnutia zástupcov Slovenska a Poľska v Snine. Organizátori konferencie Dawid Lasek (Poľsko) a Daniela Galandová, primátorka Sniny, privítali poľských predstaviteľov jednotlivých inštitúcií, samospráv miest a obcí, slovenskú časť tvorila aj regionálna delegácia: Miloš Meričko, primátor mesta Humenné, Vladislav Višňovský, primátor mesta Medzilaborce, Martin Meričko, poslanec PSK a starosta obce Lukačovce, Lucia Sukeľová, starostka obce Jasenov, Cyril Hirjak, predseda ZMO región Humenné a starosta obce Chlmec, Pavol Tamáš, starosta obce Baškovce, Ján Holinka, poslanec PSK a starosta obce Ulič a Ján Vajda, starosta obce Belá nad Cirochou.


Pôvodný termín podujatia sa z marca pre pandémiu koronavírusu a s ním spojené uzavretie hraníc preložil. Cieľom stretnutia bolo predstaviť plány pri príprave Spoločného cezhraničného funkčného územia Kremenaros, ktorý spája tri susediace krajiny – Slovensko, Poľsko a Ukrajinu. Euroregión Karpaty = 12 regiónov (Východné Slovensko, Zakarpatska a Ľvivska na Ukrajine, Podkarpackie v Poľsku) – 156 000 km2 – 15 miliónov obyvateľov.


„Trojcíp na pohraničí je menovateľom našej iniciatívy. Na slovenskej strane sme tri okresy – Snina, Humenné a Medzilaborce. Celá myšlienka spočíva v tom, aby územie bolo lepšie pripravené, čo sa týka strategického plánovania pre prípravu nového programovacieho obdobia Európskej únie a aby sme bariéry rozvoja vedeli lepšie premeniť na príležitosti. Je množstvo vecí, ktoré nás spájajú – kultúra, história, tiež potenciál v prírode, čo vieme využiť pre lepší ekonomický a sociálny rozvoj," povedala Daniela Galandová, primátorka Sniny a zároveň hostiteľka.


V rámci Európskej únie je iniciatíva cezhraničného územia už dobre fungujúcou zložkou. Je ich niekoľko, medzi najznámejšiu patrí oblasť dunajského územia. Poľský partner – Euroregion Karpacki pripravuje celý proces nominácie, resp. registráciu územia.


„Projekt prekračuje administratívne hranice. Pracujeme na iniciatíve, aby bola uznaná Európskou komisiou ako spoločné cezhraničné funkčné územie. Našou úlohou je urobiť analýzu a audit možností. Pred nami je príprava spoločnej stratégie po vzore a metodológii, ako majú Poliaci. Sú lídrami tohto procesu a vieme využiť ich skúsenosti," doplnila primátorka s tým, že bude potrebné byť dobre pripravený pre nové programové obdobie.


Projekt hovorí o rozvoji regiónu Karpát, podpore potenciálu v oblasti turistiky, o zmene obrazu pohraničia v pozitívnom zmysle.


„Myšlienku spoločného územia vnímam veľmi priaznivo. Dlhodobo spolupracujeme s Poľskom aj v rámci Programu cezhraničnej spolupráce na rôznych projektoch. Spolupráca s primátormi okresných miest je na veľmi dobrej úrovni. Funkčné územie Kremenaros môže pomôcť nášmu regiónu v ďalšom rozvoji, či už ekonomickom alebo turistickom," zhodnotil Miloš Meričko, primátor mesta Humenné.


Veronika Lattová
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Vladislav Višňovský, Daniela Galandová, Miloš Meričko Vladislav Višňovský, Daniela Galandová, Miloš Meričko
« predchádzajúci Vladislav Višňovský, Daniela Galandová, Miloš Meričko Daniela Galandová a Dawid Lasek Cyril Hirjak, Pavol Tamáš, Miloš Meričko, Lucia Sukeľová, Martin Meričko TROJCÍP pohraničia – spoločné územie Kremenaros nasledujúci »
aktualizácia: 24.07.2020 | počet zobrazení: 1269

Počet návštev od 18.09.2011: 3172402
Počet návštev dnes: 1087
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie