Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Apríl   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

meniny má Ervín


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Svetový vrchol ZNEČISTENIA PCB látkami

Svetový vrchol ZNEČISTENIA PCB látkami

Primátor Miloš Meričko sa dnes (19.5.) zúčastnil na pracovnom stretnutí v Nižnom Hrabovci za účasti dvoch ministrov: Jána Mičovského (minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR) a Jána Budaja (minister životného prostredia SR). Prítomný bol aj Tomáš Šudík, poslanec NR SR a Mestského zastupiteľstva v Humennom.


Skladovanie 500 ton toxického a karcinogénneho odpadu z výroby PCB látok (polychlórované bifenyly) z čias bývalého režimu v závode Chemko Strážske je ekologickou hrozbou najvyššieho kalibru.


Obaly sudov sa po desaťročiach skladovania rozpadli a budovy nespĺňajú ani minimálne bezpečnostné podmienky.


„Vieme, že stojíme na svetovom vrchole znečisteniami PCB látkami a ďalšími nebezpečnými látkami. Musíme použiť vedecké poznatky, aby sme našli urýchlené riešenie, ako anulovať alebo aspoň minimalizovať všetky dopady, to znamená, ako to vyčistiť. To je to najzákladnejšie. A samozrejme na všetko treba peniaze a tie sa nájsť jednoducho musia. Alebo ak by sme ich nevedeli nájsť, tak potom tí, čo sú povinní ich hľadať, nech sa presťahujú sem do tohto trojuholníka smrti a nech to neriešia," povedal minister Ján Mičovský.


Ekologická katastrofa sa dotýka aj humenského regiónu.


„Možno to najhoršie je skryté v zemi. Je šokujúce, že po 36 rokoch sa tam nachádzajú sudy plné PCB-ečiek, ktoré nie sú uložené, oni sú ukážkovo rozhádzané ako symbol nezodpovednosti, necitlivosti, nesúcitu. Ako symbol ekonomickej moci," zdôraznil minister.


PCB látky spôsobujú zdravotné ťažkosti. Zapríčiňujú oslabovanie imunitného systému, aj malé dávky PCB môžu spôsobiť poškodenie pečene, reproduktívne abnormality, poruchy neurologického a endokrinného systému.


Odkalisko Poša
V areáli štátneho podniku Chemko sú v súčasnosti dve súkromné spoločnosti, ktoré pre svoje potreby odkalisko využívajú. Z prevádzok sa vypúšťajú odpadové vody do povrchových vôd.


Veronika Lattová
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Poslanec Tomáš Šudík a primátor Miloš Meričko na pracovnom stretnutí Poslanec Tomáš Šudík a primátor Miloš Meričko na pracovnom stretnutí
« predchádzajúci Poslanec Tomáš Šudík a primátor Miloš Meričko na pracovnom stretnutí Primátor mesta s ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jánom Mičovským Primátor mesta s ministrom životného prostredia SR Jánom Budajom nasledujúci »
aktualizácia: 19.05.2020 | počet zobrazení: 1600

Počet návštev od 18.09.2011: 3741074
Počet návštev dnes: 866
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie