Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Apríl   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

meniny má Vojtech


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Suché lipy na námestí budú nahradené

Suché lipy na námestí budú nahradené

 

            Na Námestí slobody Humenčanom v lete spríjemňuje dni aj tieň, ktorý vrhajú statné lipy a iné stromy tiahnuce sa stredom námestia. 

            Alej tvoria prevažne lipy, ktoré sú tu už dlhé desaťročia a o ktoré sa mesto pravidelne stará. Technické služby podali na Odbor dopravy, životného prostredia a mestskej zelene na Mestskom úrade v Humennom žiadosť o výrub dvoch stromov lipy na námestí. Ide o staré vyschnuté stromy, ktoré by počas silnej búrky alebo silného nárazového vetra mohli ohroziť život okoloidúcich, alebo mestský či súkromný majetok. Týmto krokom chce mesto zabrániť podobnej tragédií, ktorá sa v roku 2009 stala v centre Zlína. Koruna mohutného stromu vtedy zavalila niekoľko ľudí, dvaja 12-roční chlapci prišli o život. http://www.novinky.cz/…-nemuze.html

            Na stave stromu sa podieľajú rôzne faktory, medzi nimi aj samotný vek dreviny a podmienky na rast. Stromom na humenskom námestí sa počas rekonštrukcie však viditeľne obmedzil aj priestor, aj pôda, ktorou stromy prijímali vlahu. Aj toto môže byť dôvodom k ich vyschnutiu. Technické služby preto čakajú na povolenie, aby mohli suché stromy odstrániť. Na ich mieste sa vysadia stromy s takým koreňovým systémom, ktorý dokáže drevinu vyživiť aj pri týchto obmedzených priestorových podmienkach. Mesto plánuje na mieste zrezaných stromov vysadiť čerešne- sakury a lipy. Doteraz bolo na námestí vysadených šesť stromov.

            Lipa rastie na plytkých kamenistých pôdach, celé súkvetia (žlto-biele kvety) sa zberajú na začiatku kvitnutia, t.j. jún až júl. Lipa je veľmi užitočný strom. Vysádza sa pre drevo, ako okrasný a tieniaci strom, ako medonosný strom pre svoje kvety, ktoré sú vysoko cenené v ľudovom liečiteľstve. Lipa je národným stromom mnohých národov, najmä však slovanských. Symbol lipového listu alebo kvetu býva využívaný u týchto národov často v numizmatike a v heraldike. 

« späť

« predchádzajúci nasledujúci »
aktualizácia: 20.05.2013 | počet zobrazení: 24542

Počet návštev od 18.09.2011: 3747256
Počet návštev dnes: 1908
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie