Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Apríl   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

meniny má Vojtech


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Štátny tajomník M. Koterec si vo francúzskom Darney pripomenul udalosti, ktoré významne prispeli k uznaniu nezávislosti Československej republiky

Štátny tajomník M. Koterec si vo francúzskom Darney pripomenul udalosti, ktoré významne prispeli k uznaniu nezávislosti Československej republiky

darney Štátny tajomník Ministerstva obrany SR Miloš Koterec si dnes vo francúzskej obci Darney pripomenul udalosti spred 95 rokov, ktoré významne prispeli k uznaniu nezávislosti budúcej Československej republiky. „Na tomto mieste bola prvýkrát uznaná Československá republika. Stalo sa tak z pozície Francúzska a na základe toho bola potom uznaná Veľkou Britániou, Spojenými štátmi americkými a Talianskom. Vzápätí bola neformálne menovaná prvá vláda Československa, ktorá bola potom formalizovaná ústavnými postupmi,“ uviedol štátny tajomník na mieste, kde 30. júna 1918 odovzdal francúzsky prezident Raymond Poincaré bojovú zástavu 21. českosloven­skému streleckému pluku československých dobrovoľníkov.

Ako ďalej pripomenul, práve vďaka týmto udalostiam sme si prvýkrát začali budovať a ovplyvňovať svoju vlastnú existenciu ako národ. „Tieto udalosti by sme si mali pripomínať a umožniť tak aj Slovákom, ktorí navštevujú Francúzsko, aby sa tu zastavili a pozreli si miesto, kde v podstate vznikalo Československo a svojbytnosť slovenského národa,“ povedal štátny tajomník.

Podľa riaditeľa Vojenského historického ústavu plk. Miloslava Čaploviča pre Čechov a Slovákov znamená Darney potvrdenie svojich cieľov, ktoré vykonala Československá národná rada v Paríži, a to v zložení Masaryk, Štefánik a Beneš k tomu, aby mohol po ukončení 1. svetovej vojny vzniknúť samostatný štát Čechov a Slovákov. „A k naplneniu tohoto cieľa im pomohli légie,“ vysvetlil.

Na slávnosti vo Francúzsku sa dnes zúčastnil aj vojnový veterán Ondrej Bubniak, ktorý vo Francúzsku žil viac ako 20 rokov a bojoval proti nemeckým vojskám. „Po vojne sme sa vrátili aj s rodinou na Slovensko,“ povedal. Okrem neho sa na spomienkovej slávnosti zúčastnila aj vdova po účastníkovi národného boja za oslobodenie v rokoch 2. svetovej vojny Ailsa Domanová. Jej manžel bojoval v roku 1940 vo Francúzsku, kde bol aj ranený.

Štátny tajomník Miloš Koterec dnes v Darney navštívil aj Československé historické múzeum v Darney a jeho riaditeľovi 84 – ročnému André Poirotovi, ktorý sa oň stará 50 rokov, odovzdal pamätnú medailu. „Múzeum pokrýva najmä jednu časť histórie, ktorá je spojená práve s týmto miestom,“ uviedol pri československom pamätníku na poli Kléber. „Tu boli nasadené československé vojská a uznané Československo za prítomnosti najvyšších francúzskych predstaviteľov,“ vysvetlil.


Autor: MO SR – KOd, Foto: MO SR – Danka Capáková – Dátum: 30.06.2013
Zdroj: http://www.mod.gov.sk/…j-republiky/

« späť

aktualizácia: 04.07.2013 | počet zobrazení: 19141

Počet návštev od 18.09.2011: 3746713
Počet návštev dnes: 1365
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie